Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KBB
|
aktualizacja

Emerytura Ryszarda Rynkowskiego. Znany piosenkarz dostaje grosze

261
Podziel się

Ryszard Rynkowski (70 l.) na emeryturze dostaje niecałe 1200 złotych miesięcznie. Gdyby piosenkarz nie był obrotnym biznesmenem, płaciłby wysoką cenę za całe lata uiszczania niskich składek.

Emerytura Ryszarda Rynkowskiego. Znany piosenkarz dostaje grosze
Ryszard Rynkowski dostaje niecałe 1200 zł emerytury. (fot. AKPA)
bDYNdnpN

O zarobkach gwiazd estrady i ekranu krążą legendy. Kilka tysięcy złotych za dzień na planie zdjęciowym czy kilkadziesiąt tysięcy za koncert to dla wielu sław norma. Ale całe lata płacenia niskich składek emerytalnych boleśnie odbija się na wysokości ich świadczeń na starość.

W rozmowie z "Super Expressem" Ryszard Rynkowski zdradził, że jest "szczęśliwym emerytem za 1160 zł". Ceniony piosenkarz już wiele lat temu zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie grać koncertów do końca życia i chce jak najlepiej zabezpieczyć swoich bliskich.

Zobacz także: "Szkodliwe rozwiązanie". Ekspert o nowym pomyśle rządu
bDYNdnpP

Kilka lat temu piosenkarz zainwestował w klinikę rehabilitacyjną, która stosuje innowacyjne metody leczenia. "Wspólnie z żoną założyliśmy nowoczesne centrum, w którym leczą się ludzie z chorym kręgosłupem i po urazach kończyn" - powiedział.

Rząd pomoże artystom?

Tymczasem rząd chce objąć artystów zawodowych ubezpieczeniem społecznym. Tym, których nie będzie stać na opłacanie składek do ZUS, dołoży państwo. Ile? Od 20 do nawet 80 proc. wysokości składki. Urzędnicy twierdzą, że dopłaty te będą neutralne dla budżetu, gdyż zostaną pokryte z opłaty reprograficznej. Innego zdania są eksperci.

bDYNdnpV

Zakłada objęcie ubezpieczeniem społecznym zawodowych i certyfikowanych artystów. Jak policzył resort kultury, jest ich w kraju 67 tys.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że sytuacja materialna tej grupy zawodowej jest zła lub bardzo zła. 1/3 nie zarabia nawet najniższej krajowej (2800 zł brutto obecnie). 60 proc. zarabia natomiast średnią krajową (GUS podaje, że w marcu wynosiło ono 5929,05 zł brutto).

bDYNdnpW

Większość wynagrodzeń artystów nie jest jednak oskładkowana. Tylko niecałe 14 proc. tej grupy zawodowej pracuje na etatach, duża część artystów albo w ogóle nie jest ubezpieczona, albo korzysta z ubezpieczenia przez pracodawcę członka rodziny, albo jest w szarej strefie.

Ma to przełożenie na ich bardzo niskie emerytury. Sławomir Świerzyński z Bayer Full narzekał kiedyś publicznie, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczył mu emeryturę na poziomie niespełna 400 zł. Jak wówczas tłumaczył, najniższa emerytura w kraju wynosiła wtedy około 700 zł i właśnie taką by pobierał (w 2021 roku od 1 marca najniższa emerytura wynosi 1250,88 zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYNdnqq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(261)
emeryt
4 dni temu
Wielu z tych "biedaków" nie powinno dostać najniższej emerytury, a jedynie taką jaka wynika z wpłaconych składek
Irena
5 dni temu
Trzeba było płacić składki , teraz by nie narzekał .
Boodo30
6 dni temu
Normalni jesteście, a co to kogo obchodzi. Ma tyle na ile sobie zapracował. Mógł odkładać a nie balować. Ludzie ciężko pracują całe lata i dostają ochłapy.
bDYNdnqr
Olka
6 dni temu
Jak zadbali tak mają
waldek
6 dni temu
Przeciez Rynkowski nie narzeka na swoją emeryturę. To dziennikarze mu to w usta wkładają i gwałca go oralnie.
...
Następna strona