Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Karol Skomorowski
|
aktualizacja

Emerytury dla matek. Program Mama 4 Plus. Kiedy wejdzie w życie? Ile będzie można dostać?

4
Podziel się:

Emerytury dla matek. Program Mama 4 Plus został uchwalony przez Sejm. Przegłosowana została ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Ile pieniędzy otrzymają matki z czwórką dzieci?

Emerytury dla matek. Program Mama 4 Plus. Kiedy wejdzie w życie? Ile będzie można dostać?
Emerytury dla matek. Program Mama 4 Plus. Kiedy wejdzie w życie? Ile będzie można dostać? (East News)

Emerytury dla matek – Mama 4 Plus

Emerytury dla matek to nowe świadczenie, które przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przysługują one matkom, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci i zajęły się ich wychowaniem rezygnując z pójścia do pracy.

Za przyjęciem nowej ustawej w Sejmie opowiedziało się 259 posłów, 20 było przeciwko, 134 wstrzymało się od głosu.

Emerytury dla matek – od kiedy?

Emerytury dla matek mają być wypłacane już od 1 marca 2019 r. Przyznawane one będą przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego po otrzymaniu wniosku osoby zainteresowanej.

Emerytury dla matek – dla kogo program Mama 4 Plus?

Program Mama 4 Plus dotyczyć będzie rodzin wielodzietnych. Podstawowym warunkiem do spełnienia jest ilość dzieci wychowywanych w rodzinie. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające zostanie przyznane matkom, które urodziły i wychowywały przynajmniej czwórkę dzieci. Ojcowie będą mogli skorzystać ze świadczenia tylko w sytuacji, gdy samotnie wychowują dzieci lub zostały one porzucone przez matkę.

Program Mama 4 Plus przysługuje matkom, które nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania lub prawa do emerytury w wysokości niższej od wysokości najniższych świadczeń emerytalnych.

Emerytury dla matek – ile będzie wynosić świadczenie?

Świadczenie o wartości 1100 zł będzie wypłacane przez ZUS lub KRUS na wniosek matki, która ukończyła 60. rok życia lub ojca mającego co najmniej 65 lat.
Gdy dana osoba pobiera już emeryturę mniejszą od minimalnego świadczenia, otrzyma ona wyrównanie do jego wysokości.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
36lat pracy
5 lata temu
pownni dac jeszcze wiezniom emerytury za pobyt w wiezieniu tez im sie nalezy
Aania
5 lata temu
A co z matkami które urodziły i wychowały 4 dzieci a wróciły do pracy ???? Bo przecież dzieci w końcu urosną i jyz 3 latek może iść do przedszkola ... chyba ze rodzic maja zamiar 50++ to wtedy szans już nie ma ... Co z tymi matkami , jaki dodatek dostaną ???
maria
5 lata temu
W naszym systemie emerytalnym emerytury biorą się ze składek dzieci ( w ZUS nie ma żadnych składek) dlatego popieram 500+ i emerytury matczyne
esbek
5 lata temu
Czy w Ustawie jest punkt o wychowaniu? Bo rozumiem, że jak jej dziecko (pełnoletnie) popełnia przestępstwo to nie można mówić, że zostało wychowane i świadczenie nie będzie przysługiwało.