Energetyka przyspiesza. Prezes Enei: To już nie plany, tylko konkretne inwestycje
Transformacja energetyczna w Polsce weszła w decydującą fazę. O skali inwestycji, tempie zmian i największych wyzwaniach w rozmowie z money.pl mówi Grzegorz Kinelski, prezes zarządu Enei.
Polska energetyka wyraźnie przyspiesza, a jej transformacja przestaje być strategią na papierze. Jak wskazuje Grzegorz Kinelski, sektor wszedł w etap intensywnej realizacji inwestycji.
– Transformacja energetyczna wyszła już poza fazę deklaracji i dziś jest widoczna na placach budów, w projektach oraz decyzjach inwestycyjnych – podkreśla ekspert.
Za nami dynamiczny rozwój OZE, a przed nami kluczowe wyzwania: przebudowa miksu energetycznego czy rozwój sieci oraz magazynowania energii. Zdaniem prezesa Enei Polska znajduje się obecnie mniej więcej w połowie tej drogi.
– Jesteśmy w momencie przełomu. Zbudowaliśmy fundamenty nowego systemu, ale jego stabilność i efektywność będą zależeć od kolejnych, skoordynowanych inwestycji – ocenia Grzegorz Kinelski.
Grupa Enea w ciągu dekady planuje przeznaczyć na transformację ponad 100 mld zł.
Więcej o wyzwaniach stojących przed polską energetyką w rozmowie Adama Janczewskiego z Grzegorzem Kinelskim.