Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Escape roomy masowo znikają z mapy Polski

16
Podziel się:

Tragiczne wydarzenia z Koszalina ze stycznia tego roku mają swoje konsekwencje dla całego rynku escape roomów. Liczba tego typu firm drastycznie się zmniejszyła.

Escape roomy nie są już tak chętnie wybieraną atrakcją przez Polaków.
Escape roomy nie są już tak chętnie wybieraną atrakcją przez Polaków. (Youtube.com)

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" (za branżowym portalem lockme.pl), na początku roku na terenie kraju działało 1015 escape roomów zarządzanych przez 356 firm. Na początku wakacji liczba wyniosła 565 lokali (z czego 159 jest w trakcie modernizacji i nie wiadomo, jaka będzie ich przyszłość) należących do 188 przedsiębiorstw.

Tak duży spadek jest efektem zdecydowanego ochłodzenia entuzjazmu klientów. Polacy cały czas mają w pamięci tragiczne wydarzenia ze stycznia tego roku. Przypomnijmy, że w pożarze placówki zginęło pięć dziewczynek, które tamtego dnia odwiedziły jeden z escape roomów na terenie Koszalina.

Koszalińska tragedia wywołała zdecydowaną reakcję aparatu państwowego – rząd zapowiedział zaostrzenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa, a w teren ruszyła armia urzędników w celu dokładnego skontrolowania punktów. Zarówno straż pożarna, jak i nadzór budowlany, a nawet sanepid, wydały sporo negatywnych dla właścicieli decyzji pokontrolnych. Dla wielu mniejszych firm oznaczało to wyrok.

Kolejnym powodem zamknięć escape roomów jest fakt, że część z nich została zarejestrowana niezgodnie z rzeczywistym przeznaczeniem. Niektóre znajdowały się np. w obiektach mieszkaniowych czy pomieszczeniach biurowych, choć w dokumentach widniało, że powinny zostać utworzone w miejscach użytkowych.

Zobacz także: Zobacz także: Escape Room - o co w tym chodzi?

Te wszystkie czynniki przełożyły się na profesjonalizację branży. Obecnie działa ona według opublikowanego przez siebie samą kodeksu o nazwie "Zasady bezpiecznego escape roomu". A w niej jest zawarty obowiązek montażu tzw. panic buton, przycisku, który otwiera drzwi ewakuacyjne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
sederr
5 lata temu
No i dobrze, Lepiej zeby bylo mniej a bezpieczne sprawdzone... a nie kazdy cwaniak chętny na kase robi escape roomy w garażach stodołąch, piwnicach itp. a potem wiadomo jak to sie konczy. tak samo jakby nie bylo odpowiednich przepisów UDT, to bysmy mieli pełno wesolych miasteczek i karuzel które co jakis czas by sie urywały i kogos zabijaly. Podobny przypadek byl z torem kartingowym.... calkiem niedawno
das
5 lata temu
znikają bo połowa dziadostwa zostałą pozamykana ze względów bezpieczeńśtwa, zostały tylko te które faktycznie spełniają wymogi. To tak jakby nagle ludzie w zacofanej polsce zatruli sie salmonella w jakims barze i zrobiono nagonke sanepidu, potem okazaloby sie ze polowa barów nie ma bierzacej wody, nie ma toalety, kelnerzy sa nosicielami chorób pokarmowych itp. tez by polowa barów zniknela... bo ktos zaczal to kontrolowac, ale to zawsze do pierwszego wypadku...
Coz namisię d...
5 lata temu
Piekło naszych dzieci Wprost gugl
Tomasz
5 lata temu
Polska to taki kraj gdzie są przepisy, urzędnicy i wszyscy wszystko mają w d. Dopiero śmierć powoduje mobilizację. Bardzo współczuję tym rodzinom. Strażaków, nadzór budowlany, i innych urzędasów z Koszalina powinni posadzić.
Ferdek
5 lata temu
No I gitara