Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|
aktualizacja

Europa gotowa na zimę. Mimo to ceny gazu mogą wzrosnąć

14
Podziel się:

Unia Europejska jest gotowa na zimę. Stan zapełnienia magazynów gazu w Europie wynosi dziś ponad 90 proc. Zdaniem ekspertów z rynku gazu do końca roku ceny błękitnego paliwa mogą jednak wzrosnąć. Wiele zależy przede wszystkim od pogody.

Europa gotowa na zimę. Mimo to ceny gazu mogą wzrosnąć
Poziom zapełnienia gazu ziemnego w europejskich podziemnych magazynach wynosi obecnie ok. 95 procent (Adobe Stock, aerial-drone)

Europa wchodzi w tegoroczny sezon zimowy z pełnymi magazynami gazu. Jednocześnie zależność naszego kontynentu od dostaw paliwa z Rosji znacznie się zmniejszyła.

Gaz ziemny z Rosji stanowi już mniej niż 20 proc. całkowitego importu. Dla porównania przed inwazją na Ukrainę było to 41 proc. Rosyjski gaz został zastąpiony głównie dostawami skroplonego gazu ziemnego (LNG), od alternatywnych dostawców (zwłaszcza USA) wzrósł w 2023 o ponad 20 proc.

Dodatkowo średnia temperatura podczas minionej zimy była znacznie wyższe niż średnia z ostatniej dekady, co przyczyniło się do zredukowania zapotrzebowania Europu na gaz. W efekcie w pierwszym kwartale 2023 roku zużycie było o 13 proc. niższe od średniej dla tego okresu.

Na rynku gazu wciąż jest dużo niepewności

Mimo to na rynku gazu wciąż jest dużo niepewności, na co wskazują w swojej ostatniej analizie eksperci z Allianz Trade. Według nich oszczędności osiągnięte przez przedsiębiorstwa powinny być trwałe, jednak wynikało to głównie z efektów pogodowych, co może stanowić ryzyko w przyszłości. - Ostrzejsza zima może nadal nadwyrężyć rezerwy energetyczne kontynentu – wskazują.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Łamanie reguł się mści". Ekspert mówi, co będzie z cenami paliw po wyborach

Według analityków, jeśli tegoroczna zima będzie mroźna, a wydajność energetyki wiatrowej i słonecznej będzie niższa, wówczas zapotrzebowanie na gaz może znacznie wzrosnąć, co może doprowadzić do szybkiego wyczerpania zapasów gazu. W takim wypadku efektem może być wzrost cen gazu.

Jak zauważają eksperci z Allianz Trade, ceny gazu ziemnego, które w tym roku cieszyły się względną stabilnością, są zarazem podatne na wahania. Prognozują jednocześnie, że ceny gazu ziemnego wyniosą średnio 45 euro/MWh w czwartym kwartale 2023 r.

Zapasy gazu osiągnęły szczyt na długo przed zimą

Andrzej Sikora prezes Instytutu Studiów Energetycznych (ISE) w swojej ostatniej analizie również zauważa, że zapasy gazu osiągnęły w Europie szczyt na długo przed zimą. "To oznacza, że rynek może mieć trudności ze znalezieniem odbiorców na gaz w Europie w dalszej części roku. Poziom zapełnienia podziemnych magazynów gazu w Europie wynosi obecnie ok. 95 procent (i znajduje się na porównywalnym poziomie co w 2020 roku. Co ciekawe, poziom ten osiągnięto szybciej niż 2022 roku" - informuje prezes ISE.

Według wyliczeń ISE w trzecim kwartale 2023 roku Grupa Orlen odebrała w terminalu w Świnoujściu 15 transportów LNG, o łącznym wolumenie około 1,04 mln ton LNG (około 1,43 mld metrów sześciennych). Oznacza to, że przez ostatnie dziewięć miesięcy PGNiG odebrał już w terminalu w Świnoujściu 45 transportów o łącznym wolumenie około 3,20 mln ton LNG (około 4,42 mld metrów sześciennych).

W trzecim kwartale tego roku do Polski przypłynęło także dziewięć transportów LNG z USA (około 0,80 mld metrów sześciennych), a także pięć dostaw LNG dotarło do nas z Kataru (około 0,64 mld metrów sześciennych).

Z danych ISE wynika ponadto, że obecnie głównymi kierunkami dostaw gazu dla Polski, jest LNG z Kataru i Stanów Zjednoczonych, oraz transporty z Norwegii. Dzięki transakcjom na rynku spot, a także na podstawie umów krótkoterminowych, do Polski dociera także LNG z Trynidadu i Tobago, Nigerii, Egiptu, a ostatnio także z Gwinei.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Waldek
5 miesięcy temu
Rynek nieruchomości to idealny cel inwestycyjny! Po latach zarobki są ogromne. Warto nawiązywać współpracę z przedsiębiorcami, którzy podwyższają wartość naszych nieruchomości. Ja polecam współpracę z profesjonalistami z firmy Polzen, zajmującymi się zarządzaniem nieruchomościami.
Emeryt
5 miesięcy temu
To przypomnę wam że jak się zakupi już raz węgla to jego cena się nie zmienia tylko trzeba mieć dobry tani magazyn. Czyli trzeba na rynek dać tani węgiel i niech każdy sobie kupi i trzyma na podwórku! Załóżmy mam 10 ton i sobie leży i jeść nie woła i zimy 3 do przodu nie są straszne i mamy na wszystko wyważone a gaz kupujemy i używamy dla wygody, no ale ruskie gaz źle się palił w kuchence i nie był sojuszniczy!
Gosc
5 miesięcy temu
Cena gazu spadła o 1/4 o tyle mniejsze rachunki płacimy za ogrzewanie domu w stanach w polsce cena niewiadomo od czego zależy
Nick
5 miesięcy temu
Jak to wydajność energetyki wiatrowej i słonecznej może być niższa?
Monopol Moraw...
5 miesięcy temu
Gdyby był konkurencyjny rurociąg ceny by nie wzrosły?