Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Europa jest uzależniona od rosyjskiego gazu? "Konflikt z Kremlem wywoła chaos"

8
Podziel się:

Unia Europejska jest zbyt uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu - nie mają wątpliwości media w Hiszpanii. Zdaniem prasy znad półwyspu Iberyjskiego ewentualny konflikt na linii UE-Rosja, który byłby następstwem inwazji na Ukrainę, spowodowałby chaos w dostawach błękitnego paliwa na Stary Kontynent. Problem ten dostrzega również administracja prezydenta USA.

Europa jest uzależniona od rosyjskiego gazu? "Konflikt z Kremlem wywoła chaos"
W przypadku konfliktu Rosja mogłaby rozgrywać Unię Europejską dostawami gazu (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Sergey)

Dziennik "El Pais" zauważa, że Europa już odczuwa skutki narastającego konfliktu między Rosją a NATO (reprezentowanym w negocjacjach przez Stany Zjednoczone) o przyszłość Ukrainy. Jak? W postaci rosnących cen gazu ziemnego w Unii Europejskiej.

Europa uzależniona od rosyjskiego gazu

Madrycka gazeta podkreśla, że obecnie Europa obawia się, że następstwem inwazji na Ukrainę będą nie tylko dalsze wzrosty cen dostaw, ale w ogóle ich ograniczenie. "El Pais" zauważa, że przeszło 40 proc. błękitnego paliwa, którym dysponują państwa UE, pochodzi właśnie z Rosji.

Gdyby doszło do wojny na Ukrainie, to - zdaniem gazety - Kreml ograniczyłby całkowicie dostawy gazu do tego kraju. Co innego, jednak jeżeli chodzi państwa UE.

Zobacz także: Konflikt na Ukrainie. "Musimy się przygotować na falę migracyjną"

W tym wypadku dziennik nie spodziewa się, by Moskwa drastycznie ograniczyła dostawy. Wszystko dlatego, że w takim wypadku rykoszetem dostałby budżet państwa, w którym 45 proc. wpływów to właśnie dochody z dostaw gazu.

W sobotę na możliwość pojawienia się chaosu w dostawach rosyjskiego gazu ziemnego do Unii wskazuje też portal 20 Minutos. Twierdzi, że inwazja Moskwy na Ukrainę może doprowadzić do zakłóceń w przesyle tego surowca na Zachód.

Portal również wskazuje na zbyt duże uzależnienie UE od gazu z Rosji i Algierii oraz na fakt niewielkich - zdaniem 20 Minutos - inwestycji w Europie w energię ze źródeł odnawialnych.

USA chcą zmniejszyć wpływ Rosji

20 Minutos zwraca uwagę też, że choć Europa i Algieria są uzależnione od rosyjskich dostaw, to jednak kilka państw UE podjęło własną inicjatywę, by zabezpieczyć swoje interesy. Kraje te - m.in. Hiszpania - zdecydowały się na zwiększenie odbioru skroplonego gazu ziemnego z UE.

Problem potencjalnego rozgrywania Europy dostawami gazu dostrzegają też politycy za Oceanem. Aby zmniejszyć ewentualne szkody, wynikające z potencjalnego ograniczenia eksportu rosyjskiego gazu do Europy, specjalny doradca Departamentu Stanu ds. bezpieczeństwa energetycznego Amos Hochstein odbył rozmowy z firmami z sektora gazowego, które miały dotyczyć "zakresu planów ewentualnościowych".

Według nieoficjalnych doniesień chodzi o dodatkowe dostawy skroplonego gazu LNG m.in. z krajów Bliskiego Wschodu, w tym Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
POLAK
2 lata temu
PRZESTAŃCIE STRASZYĆ LUDZI , GAZOPORTY W GDAŃSKU PEŁNE SKROPLONEGO GAZU Z USA I KATARU , A OD PAŻDZIERNIKA PIERWSZE PRÓBY POLSKIEGO BALTIC PIPE A ZA SIANIE PANIKI POWINNI WAS ODNALEŚĆ I ZROBIĆ Z WAMI PORZĄDEK.
dgen
2 lata temu
Rosja nie będzie zajmować całej Ukrainy tylko jej wschodnie prowincje - te, gdzie jest większość ludności rosyjskojęzycznej. reszta Ukrainy będzie państwem upadłym, zależnym od Rosji.
Xxx
2 lata temu
Przerzucić wszystko na prąd, obniżyć ceny prądu,
....
2 lata temu
Tak się kończy uzależnienie Europy do jednego dostawcy.
Stefan
2 lata temu
Zachodnie koncerny energetyczne kończą uruchamianie gigantycznych inwestycji w infrastrukturę LNG w Australii. Możliwości produkcji gazu są tak duże, że wyeliminowanie Rosji z europejskiego rynku będzie nie tylko łatwe ale nawet konieczne. Zainwestowane pieniądze muszą się zwrócić. Rosja przestanie szantażować zakręcaniem kurka z gazem.