Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Fabryka prochu poślizgiem? Senator informuje prokuraturę

91
Podziel się:

Senator Krzysztof Brejza donosi do prokuratury na działania Mesko, producenta zaopatrującego polskie siły zbrojne. Zarzuty dotyczą dwóch kwestii: nieodpowiedniego obchodzenia się ze sprzętem oraz braku postępu prac przy budowie fabryki prochu.

Fabryka prochu poślizgiem? Senator informuje prokuraturę
Mesko należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (Pixabay)

Mesko z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej to posiadający niemal stuletnią tradycję producent amunicji i rakiet, zaopatrujący polskie siły zbrojne, choć miała w swojej historii i takie okresy, gdy wytwarzała sprzęt AGD. Obecnie jednak jest jedną z kluczowych polskich firm, gdy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo Polski.

W połowie marca senator KO Krzysztof Brejza złożył do prokuratury zawiadomienie dotyczące dwóch projektów realizowanych przez Mesko, noszących nazwy 44,7 i 400 – donosi "Rzeczpospolita".

Pierwszy zarzut dotyczy nieprawidłowego przechowywania urządzenia do produkcji amunicji i prochu, które Mesko zakupiło w 2017 roku za nie 2 mln euro. Brejza napisał w zawiadomieniu, że większość z tych maszyn składowana jest w nieodpowiednich warunkach i niszczeje.

Zobacz także: Polska będzie produkować szczepionkę przeciw COVID-19? Radziwiłł zabiera głos

Firma zaprzecza, by w nieodpowiedni sposób przechowywała drogie maszyny. "Rz" została zapewniona przez Mesko, że maszyny przechowywane są w odpowiednich warunkach magazynowych, zgodnie ze wskazaniami dostawców.

W piśmie do prokuratury opisuje też losy projektu 400, który zakładał odbudowę fabryki prochu w Pionkach i przy okazji zwiększenie kompetencji firmy w dziedzinie technologii rakietowych i amunicji. W 2018 roku o strategicznych celach tego projektu mówił Mateusz Morawiecki, którego rząd wsparł inwestycję kwotą 400 mln zł.

Brejza ustalił, że prace posuwają się bardzo powoli i w 2020 roku nie wykonano żadnego z zakładanych zadań. Zaprzecza temu firma, która przekonuje, że prace toczą się wieloetapowo, a odstępstwa od harmonogramu wynikają z okoliczności niezawinionych, czyli pandemii.

Senator chciałby, aby sprawie przyjrzał się komitet ds. bezpieczeństwa, któremu przewodniczy Jarosław Kaczyński. Zbrojeniówkę, w tym Mesko, od marca bezpośrednio nadzoruje minister aktywów Jacek Sasin. Jego resort nie odpowiedział na pytania zadane przez "Rzeczpospolitą".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(91)
zdystansowany
4 miesiące temu
w 2018 wymyślili na wacie polski odpowiednik prochu wielobazowego, którego w Pionkach mieli produkować...i dobra decyzja. Ale PIS rządzi od 2015 do dziś... to jakie PO ci w oko narobiło, że taki zawzięty jesteś, z logiką pokłócony "Polaku"... oby nie standardowy, bo mam nadzieję że większość z nas analizę na poziomie dodawania ma opanowaną... Pozdrawiam, zdrowia życzę, przemyślenia w spokoju i wniosków nie politycznie słusznych , a wynikających z powyższej czynności którą zasugerowałem.
Polak
rok temu
Komuniści z PiSPO celowo opóźniają odbudowę fabryki prochu !! to sabotaż
Polak
rok temu
Komuniści z PiSPO celowo opóźniają odbudowę fabryki prochu !! to sabotaż
Polak
rok temu
Jak czytam te opóźnienia i flegmatyczne zabieranie się za rodzimą produkcję prochu czy innych elementów uzbrojenia to nabieram przekonania że PiSPO sabotuje i opóźnia wszystko celowo
Jan
rok temu
Polska Grupa Rozbrojeniowe Zamiana armi zawodowej na szwejkow do rozpędzania tłumów
...
Następna strona