Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
31.07.2019 10:37

Firmy nie mogą badać pracowników alkomatem. Abramowicz: "To błędna interpretacja przepisów"

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw pisze do minister pracy w sprawie zaleceń UODO, dot. sprawdzania trzeźwości pracowników - informuje radio ZET. Obecne przepisy, zdaniem UODO, zabraniają takich kontroli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
alkomat

UODO wydał opinię, w której stwierdził, że informacja o tym czy ktoś jest nietrzeźwy jest podlegającą ochronie wiedzą o stanie zdrowia.

Ponadto, w przepisach wprost zapisano, że badanie może przeprowadzić jedynie funkcjonariusz "organu powołanego do ochrony porządku publicznego", np. policji, na wniosek kierownika zakładu pracy lub upoważnionego pracownika.

Zdaniem rzecznika MŚP Adama Abramowicza, uznanie badania alkomatem za dane o stanie zdrowia to błędna interpretacja przepisów, a brak zgody na badanie może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Jak wynika z pisma skierowanego przez rzecznika do ministerstwa pracy, firmy skarżyły się na nowe przepisy, bo przed wejściem w życie RODO, pracodawcy mieli prawo do sprawdzenia kierowców autobusów, motorniczych, budowlańców czy górników - informuje radio ZET.

Oglądaj też: Milion złotych za złamanie RODO. "Kara dość precedensowa"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Tagi: gospodarka, wiadomości, uodo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-07-2019

ZgredW PiS tak dużo się pije, że przepisy trzeba odpowiednio zinterpretować i tyle. Zresztą kto by to wytrzymał na trzeźwo ?

31-07-2019

MonikaZa komuny chodziło o to aby narud był posłuszny więc piło się w każdym zakładzie pracy i było na ten stan odgórne przyzwolenie. Takim otępiałym … Czytaj całość

31-07-2019

ReAle jak wydarzy się wypadek to winny pracodawca a nie pracownik. Może czas zacząć myśleć.

Rozwiń komentarze (10)