Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Gazprom chce arbitrażu w sporze z PGNiG. Poszło o ceny gazu w kontrakcie jamalskim

104
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie bronić swoich racji przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie? Spółka poinformowała, że otrzymała wezwanie na arbitraż od pełnomocnika Gazpromu. Rosjanie chcą podwyższenia ceny gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego. Zmiana ceny ma się odbyć z mocą wsteczną.

Gazprom chce arbitrażu w sporze z PGNiG. Poszło o ceny gazu w kontrakcie jamalskim
Ceny gazu. Gazprom chce arbitrażu w sporze z PGNiG (Getty Images, Getty Images)
bFghbRfV

W piątek zarząd spółki PGNiG poinformował o otrzymanym od pełnomocnika PAO Gazprom i OOO Gazprom Export wezwaniu na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Rosyjskie podmioty chcą zmienić warunki cenowe dostarczane na podstawie kontraktu jamalskiego - pisze portal tvn24.pl.

- Żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest całkowicie bezzasadne. Jesteśmy przygotowani, aby wykazać to przed Trybunałem Arbitrażowym - powiedział, cytowany przez tvn24.pl za komunikatem, Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.

Gazprom chce podwyższyć ceny dostaw

Gazprom żąda podwyższenia ceny kontraktowej. Jak informuje PGNiG w komunikacie, podwyższenie ma nastąpić w ramach wniosku Gazpromu o renegocjację ceny kontraktowej z 8 grudnia 2017 r. oraz wniosku Gazpromu o renegocjację ceny kontraktowej z 9 listopada 2020 r.

bFghbRfX
Zobacz także: Połączenie Lotosu z Orlenem. Borys: "To zasadne"

Rosyjski koncern złożył je w następstwie wniosków PGNiG o obniżenie ceny kontraktowej, co nastąpiło dwukrotnie: 1 listopada 2017 r. oraz 1 listopada 2020 r. Ten drugi wniosek został zmodyfikowany 28 października 2021 r. "w warunkach rekordowo wysokich cen gazu".

bFghbRgd

Rozstrzyganie sporu przed arbitrażem jest usankcjonowane w kontrakcie jamalskim. Wezwanie przez Gazprom na arbitraż inicjuje zawartą tam procedurę rozstrzygania sporów. Zgodnie z nią PGNiG ma 30 dni na podjęcie dalszych kroków, w tym na złożenie odpowiedzi.

"PGNiG podejmie stosowne kroki procesowe w przepisanym terminie" - zapewniła polska firma.

PGNiG sięgało po arbitraż

PGNiG dwukrotnie sięgało po arbitraż: w 2011 r. oraz 2015 r. Trybunał Arbitrażowy przyznawał polskiej spółce rację i dzięki temu wywalczyła ona 1,5 mld dolarów nadpłaty za dostawy gazu w latach 2014-2020 od Gazpromu. Co, jak się okazało, wcale nie było korzystne dla PGNiG.

- Na arbitraż zdecydowano się za późno. To, co powinno odbyć się w ciągu 3-4 miesięcy, trwało kilka lat. W dodatku wynegocjowana nowa formuła cenowa, w oparciu o rynkowe ceny gazu, jest w obecnej sytuacji niekorzystna - mówi money.pl Jan Winter, jeden z głównych negocjatorów kontraktu jamalskiego, który kończy się w tym roku.
bFghbRge

Innego zdania jest Jakub Wiech, wicenaczelny portalu Defence24.pl i ekspert ds. energetyki. - Czy poprzednia formuła byłaby korzystniejsza? Niekoniecznie. Kurs za baryłkę powoli dobija do poziomów nienotowanych od 2014 roku, co oznacza, że również doszłoby do podwyżek cen - mówi money.pl.

Sytuacja PGNiG w związku z tym zrobiła się niezwykle trudna. We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o systemie gazowym. Dzięki niemu gigant dostanie miliardy złotych pomocy. Ministerstwo Aktywów Państwowych przyznało, iż PGNiG ma trudności finansowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFghbRgy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
Idzie nowe
2 tyg. temu
Przyśpieszą nową dyrektywę środowiskową i piece gazowe wymienimy na pompy ciepła
Po kiego nam ...
2 tyg. temu
Polska przeszła na rozliczenia krótkoterminowe z GazPromem tj. Różnice z rynkowymi cenami są mniejsze niż w latach objętych zeszłym arbitraże
orieł
2 tyg. temu
To już Ruskim Lotos nie wystarczy, że go dostali od PiS?
bFghbRgz
covid
2 tyg. temu
Kto ma towar ten rządzi
kib14
2 tyg. temu
Polska ,a szczególnie PGNiG zapomniało ,że nie ma już RWPG i w kontaktach z Rosją, a szczególnie z Gazpromem obowiązuje kapitalizm i takie same reguły gry jak z USA i innymi krajaki świata :bierze się towar to trzeba za niego płacić. Idiotyczne odejście od formuły umownej określenie ceny gazu kosztuje nas już niemało ,a będzie jeszcze więcej
...
Następna strona