Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Gazprom przelał PGNiG 1,5 mld dolarów

697
Podziel się:

Jak podaje agencja Reutera, rosyjski Gazprom przelał polskiej spółce 1,5 mld dolarów, z tytułu orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

PGNiG dostało pieniądze od Gazpromu.
PGNiG dostało pieniądze od Gazpromu. (Getty Images)

Spór między Gazpromem a PGNiG trwał kilka lat. Dotyczył ceny kontraktowej, obowiązującej w dostawach gazu do Polski na mocy kontraktu jamalskiego, zawartego w 1996 roku.

Obowiązująca formuła cenowa powoduje, że PGNiG płaci znacznie więcej niż inni - powyżej cen rynkowych. W 2014 roku polska strona chciała renegocjować stawki, a wobec braku dobrej woli po stronie Rosjan spór trafił w połowie 2015 roku do Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie.

Trybunał orzekł, że PGNiG ma prawo domagać się obniżenia ceny kontraktowej i zasądził zwrot nadpłaty nadpłaty w kwocie około 1,5 mld dolarów netto.

Rosyjska spółka odwołała się od wyroku, ale wniosek został odrzucony. Termin płatności upływa 1 lipca. Jak podaje agencja Reutera, pieniądze wpłynęły na konto PGNiG we wtorek.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(697)
Gopl
2 lata temu
Jaki wybrakowany tekst artykułu. Autorze WSTYD!!!
bucek
4 lata temu
a kiedy pgnig odda t pieniądze tym co kupowali od pgnig po zawyżonych cenach? Wystarczy pozew zbiorowy do strassburga i te 1,5 miliarda się nam po prostu należy, bo to my płaciliśmy większe ceny za gaz
qqq
4 lata temu
Czyli przez tyle lat przepłacalismy - a kto podpisywał umowę , ano PAWLAK z PSL. I znowu ktoś podpuscił PSL a kasę skubnął. Chłopy dostały na czaplę śliwek i popalić a konfitury przypadły w udziale SLD
Realista
4 lata temu
Teraz te półtora miliarda wydadzą na zakup jankeskich zabawek do zabijania...
Myśleć!
4 lata temu
To za PO spór został zgłoszony do Trybunału i tyle trwały przepychanki w końcu zapadł ostateczny wyrok i musieli zapłacić. A Morawiecki się podczepia trąbi "sukces rządu". POWINIEN PODZIĘKOWAĆ POPRZEDNIKOM!!!
...
Następna strona