Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Gazprom traci na tanim gazie. Najniższe ceny od wielu miesięcy

205
Podziel się:

W trakcie doby cena gazu na londyńskiej giełdzie spadła o 4 proc. To zła informacja dla rosyjskiego Gazpromu, którego zysk netto w ubiegłym roku spadł o ponad 40 proc. - pisze "Rzeczpospolita".

Gazprom traci na tanim gazie. Najniższe ceny od wielu miesięcy
Ceny gazu na giełdzie mocno spadły. Gazprom sporo traci (via Getty Images, Oliver Bunic)

W czwartek (25 maja) rano cena błękitnego paliwa na londyńskiej giełdzie wynosiła 298 dol. za 1 tys. m sześciennych. To spadek o 4 proc. w porównaniu do poprzedniej doby.

"Koszt najbliższych kontraktów futures na gaz w Europie po raz pierwszy od dwóch lat spadł poniżej 300 dol. za tysiąc m sześciennych, wynika z danych londyńskiej giełdy ICE. Czerwcowe kontrakty terminowe na indeks TTF (największy hub w Europie, zlokalizowany w Holandii) otworzyły się ceną 311,5 dol. za tysiąc m sześciennych (+0,4 proc.). Ale szybko ich koszt wyniósł 298,2 dol. (-3,9 proc. w stosunku do ceny ze środy)" - czytamy w "Rz".

Ceny gazu w dół

Już po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę, ceny gazu biły rekordy. 27 lipca na holenderskiej giełdzie TTF osiągnęły poziom 227,5 euro za megawatogodzinę, a pod koniec sierpnia już 317 euro. Teraz jest znacznie taniej. 22 maja za megawatogodzinę trzeba było zapłacić 29 euro.

Państwa mają oszczędzać na surowcach oraz znalazły alternatywne źródła dostaw. Niskie ceny gazu uderzają w Gazprom. Rosyjski gigant powiązany z Kremlem ogłosił, że zysk netto w 2022 r. (15,3 mld dol.) był o 41 proc. niższy w porównaniu do 2021 r. (26,1 mld dol.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(205)
Alojz
12 miesięcy temu
To ten Putin bawi sie cena gazu rosyjskiego jak zawsze.
ZK590
rok temu
jeżeli jeden traci to drugi zyskuje. Jeżeli Gazprom traci to Kowalski powinien zyskać. Niestety, traci dużo więcej jak Gazprom bo tu jest Polska.z
wasz odmienie...
rok temu
Kto z Polaków nie kradnie? Czy wy ludzie naprawdę jesteście tacy tępi że nie potraficie tego zrozumieć, chyba jaśniej się już nie da wytłumaczyć, każdy musi oddać to co zostało w niego wpakowane jak był mały inaczej okrada jakieś dziecko Wiecie inteligentni inaczej, że dzieci płacą przeciętnie większe podatki jak ich darczyńcy, mimo że to darczyńcy rzekomo dzieciom pomagają a nie dzieci im! Ekonomia to taka prostota że nawet profesorowie z ekonomii jej nie rozumieją. Wystarczy tylko dziecka nie okradać. Kto wychowuje dzieci oto jest pytanie? Jeśli ja wychowuje syna oddając mu to co mi rodzice dali to ja go wychowałem czy zwróciłem to co sam dostałem! Jeśli mój syn wychowa swoje dziecko oddając to co od nas dostał to on dziecko wychował czy oddał to co sam dostał. Dziecko to istota samofinansująca się wystarczy go tylko nie okradać. Popieram rzekome rozdawnictwo bo to Ochojska za jedno dziecko ma zapłacić by mnie nie okradać. Zwrot swojego dzieciństwa każdy ma oddać by dzieci nie okradać. Prezes Kaczyński też ma oddać za swoje dzieciństwo by nie okradać innych to matematyka! Prosto, każdy z nas jak nie chce okradać innych musi na swoje dzieciństwo zapracować nie tylko na swoją emeryturę to matematyka za trudna dla Polaka a może za trudna dla świata.
Wkurzony
rok temu
Obajtek i księgowa z Pcimia nas okradają bo mają przyzwolenie od Prezesa Polski!
ZK590
rok temu
a Polak marznie w swoim domu bo go nie stać na węgiel. W mojej wsi prawie wszyscy mają gaz ale w zimie mamy krematorium. Całe zapasy gumy, plastiku, starej stolarki, sklejek, butów, folii przechodzą przez piec.
...
Następna strona