Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Sąsiada,Damian Szymański
|
aktualizacja

Wiedział o skandalicznej propozycji? Roman Giertych mówi o Adamie Glapińskim

437
Podziel się:

- Mamy dowody mogące wskazywać na to, że pan Glapiński był inspiratorem spotkania Marka Ch. z panem dr. Czarneckim, i że musiał wiedzieć o propozycji szefa KNF zatrudnienia przez pana Czarneckiego prawnika. Nie wiemy natomiast, czy wiedział o dokładnej kwocie, którą ten prawnik miał zarabiać - mówi w rozmowie z money.pl Roman Giertych, prawnik Leszka Czarneckiego.

Wiedział o skandalicznej propozycji? Roman Giertych mówi o Adamie Glapińskim
Giertych składa zawiadomienie do prokuratury ws. Glapińskiego. Oto powód (NurPhoto via Getty Images, Beata Zawrzel, Mateusz Wlodarczyk)

Roman Giertych poinformował w piątek w serwisie X, że złożył zawiadomienie do Prokuratora Generalnego na Adama Glapińskiego ws. udziału w ofercie korupcyjnej byłego szefa KNF Marka Ch. "Jednocześnie przestawiłem dowody w tej sprawie do rozważenia klubowi KO, czy nie powinniśmy złożyć wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności prezesa NBP przed Trybunałem Stanu" - poinformował prawnik Leszka Czarneckiego i poseł KO.

Jak tłumaczy w rozmowie z money.pl Giertych, na nagraniu, które zarejestrował Leszek Czarnecki, pomimo słynnych "szumideł" słychać, że "to tak naprawdę pan Glapiński chciał zorganizować spotkanie". - I teraz dysponujemy dowodami, że rzeczywiście mogło tak być. Leszkowi Czarneckiemu z kolei powiedział: "Cieszę się, że się porozumieliście, panowie". Dlatego też podejrzewamy tutaj akt korupcyjny i składamy wniosek do prokuratury z artykułu 228 Kodeksu karnego, a także przekroczenie uprawnień, co miało miejsce już później, kiedy Czarnecki był karany za to, że na propozycję Marka Ch. się nie zgodził - wyjaśnia prawnik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? "Mamy inny niuansik"

Kilka tysięcy stron

- Zawiadomienie do prokuratury liczy wraz z załącznikami kilka tysięcy stron - tłumaczy Giertych. - Pokazujemy w nim także to, jak pan Glapiński i pan Ch., po odrzuceniu propozycji przez Leszka Czarneckiego, realizują plan przejęcia jego banków - mówi.

Dodaje też, że do sejmowego klubu KO złożył propozycję, w której sugeruje możliwość złożenia wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. - Do złożenia takiego wniosku potrzebujemy większości bezwzględnej w Sejmie. Jeśli się to uda i Trybunał Stanu zajmie się Adamem Glapińskim, zostanie on zawieszony w obowiązkach prezesa NBP. Jeśli Trybunał go skaże, będzie to oznaczało pozbawienie praw publicznych na kilka lat i pozbawienie funkcji - wyjaśnia.

Sprawa ciągnie się od lat

To kolejna odsłona afery, która miała swój początek w 2018 roku. W listopadzie 2018 r. "Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania rozmów pomiędzy Leszkiem Czarneckim, założycielem Getin Banku i Idea Banku, a Markiem Ch., ówczesnym przewodniczącym KNF. Zdaniem Czarneckiego, który nagrał rozmowę, podczas spotkania miała paść propozycja korupcyjna.

Marek Ch. miał zaproponować Czarneckiemu ochronę jego biznesów przed zakusami rządu (pojawiał się pomysł kupna banków Czarneckiego "za złotówkę", nazywany "planem Zdzisława"). Czarnecki twierdzi, że Ch. uzależniał pomoc od konkretnej kwoty - 1 proc. wartości banku, czyli - według Czarneckiego - 40 mln zł. Po spotkaniu w siedzibie KNF Ch. i Czarnecki mieli spotkać się także z prezesem NBP Adamem Glapińskim w siedzibie banku centralnego.

W listopadzie 2023 roku zaczął się proces Marka Ch. Akt oskarżenia mówi o przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez inną osobę.

Poprosiliśmy NBP o komentarz do zarzutów stawianych przez Romana Giertycha. Odpowiedź opublikujemy, gdy tylko ją dostaniemy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(437)
Agata
5 miesięcy temu
Dzien dobry panie Romanie czy wyroki Wasika I Kaminskiego sa takie same w pierwszej i drugiej instancji
Pedagog
5 miesięcy temu
Roman jak jesteś czysty to czemu mdlałeś i ukrywałeś się we Włoszech?
Imperial Glor...
5 miesięcy temu
Po 5 latach dopiero rusza proces. Polski wymiar sprawiedliwości trzeba zaorać i zbudować od podstaw. To jest patologia.
obserwator
5 miesięcy temu
Jak to jest w tym "Kraju prawnego bezprawia" ,że jeden oszust jeszcze nie rozliczony próbuje udowadniać domniemane winy innym ???
jjj
5 miesięcy temu
tak bawcie sie kosztem ludu jeden gorszy od drugiego
...
Następna strona