Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gigantyczny dług Polaków w firmach pożyczkowych. Do oddania mają 1,5 mld zł

41
Podziel się

- Statystyczny Polak ma do oddania firmie pożyczkowej średnio ok. 4,5 tys. zł - wynika z raportu KRD. Zadłużają się głównie ludzie młodzi, a liczba tych, którzy nie dają rady spłacać pożyczek, rośnie w lawinowym tempie - czytamy w opracowaniu.

Jeszcze niedawno Polacy zadłużali się najczęściej na kilkaset złotych. - Ale to już przeszłość - mówią eksperci
Jeszcze niedawno Polacy zadłużali się najczęściej na kilkaset złotych. - Ale to już przeszłość - mówią eksperci (Fotolia)
bEqrDvTp

- Jeszcze cztery lata temu notowane w KRD długi Polaków wobec firm pożyczkowych wynosiły 589 mln zł. Od tego momentu wzrosły niemal trzykrotnie, aż do 1,49 mld zł - wynika z opracowania.

Długi w firmach pożyczkowych ma już 342 tys. osób, tymczasem w 2015 r. w bazie KRD widniało 240 tys. dłużników pożyczkowych.

Kto ma największe problemy ze spłacaniem zobowiązań? - Chociażby osoby żyjące w tych do 5 tys. mieszkańców. Mają one do oddania prawie 353 mln zł. Rynek pracy jest tam ograniczony, a pensje niewysokie - mówi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.

bEqrDvTr

Największe długi wobec firm pożyczkowych mają mieszkańcy województwa śląskiego - mają łącznie 235,5 mln zł zaległości. Na drugim miejscu jest mazowieckie - jego mieszkańcy nie zapłacili 181,5 mln zł. Kolejne jest woj. wielkopolskie, gdzie zobowiązania sięgają prawie 142 mln zł.

Zobacz także: Chiński bat na dłużników. Zobacz wideo:
bEqrDvTx

- Zadłużamy się więc na potęgę, niestety często bez oszacowania, czy będziemy w stanie spłacić zobowiązania - komentuje Łącki. Niektórzy przyczyny rosnącego zadłużenia doszukują się też w coraz powszechniejszym dostępnie do internetu. - Dziś wszystko odbywa się online, co w naturalny sposób zachęca, zwłaszcza młode pokolenie do korzystania z pożyczek. Trend ten jest widoczny w statystykach KRD, gdzie najbardziej zadłużoną grupą są osoby pomiędzy 26. a 35. rokiem życia. Mają one do oddania ponad 335 mln zł - uważa Jakub Kostecki, prezesa firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Polacy coraz chętniej zadłużają się w firmach na duże kwoty. - Zobowiązania na 500 zł z krótkim terminem spłaty to już przeszłość. Dziś Polacy zapożyczają się nawet na 15 tys. zł, a raty rozkładają na trzy czy cztery lata. Statystyczny Polak ma do oddania firmie pożyczkowej średnio 4,5 tys. zł. W 2015 r. było to prawie o połowę mniej - zaznaczają eksperci Krajowego Rejestru Długów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqrDvTS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
Tevers
2 lata temu
Wykładnia jakości rządzenia jest jakość życia społeczeństwa. W kraju bałagan. Wszyscy wpatrzeni w kolorowe wykresy a prawdziwe życie umyka i popycha nas do przepaści!!!
wicek
2 lata temu
4,5 tys to pryszcz państwo zadłużyło każdego obywatela na 200 tys złotych (6 bilionów długu na 2015 r podał GUS )
sadinternetow...
2 lata temu
Wezwanie do zapłaty, umowa, faktura, potwierdzenie wykonania zlecenia lub dostawy towaru i pozew o zapłatę do sądu i komornik. Ważne aby nie zwlekać aż dłużnik nic nie będzie miał i inni wierzyciele szybciej zajmą jego majątek.
bEqrDvTT
GATE
2 lata temu
Przestancie szpanowac jeden przed drugim, to nie bedziecie zadluzeni. Slysze ciagle, jak cos kosztujenp.400zl., to zadne pieniadze. Ale kiedy braknie tego, to sa pieniadze.Ludzie chca zablysnac jeden przed drugim, a lichwiarze na tym zarabiaja.Skromniej, a dalej.
emerytka
2 lata temu
niech tak dalej robią. Pomysł chiński pewnie im się spodoba, zwłaszcza te donosy, to ulubiony konik obecnej władzy
...
Następna strona