Notowania

Gigantyczny dług Polaków w firmach pożyczkowych. Do oddania mają 1,5 mld zł

- Statystyczny Polak ma do oddania firmie pożyczkowej średnio ok. 4,5 tys. zł - wynika z raportu KRD. Zadłużają się głównie ludzie młodzi, a liczba tych, którzy nie dają rady spłacać pożyczek, rośnie w lawinowym tempie - czytamy w opracowaniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Jeszcze niedawno Polacy zadłużali się najczęściej na kilkaset złotych. - Ale to już przeszłość - mówią eksperci

- Jeszcze cztery lata temu notowane w KRD długi Polaków wobec firm pożyczkowych wynosiły 589 mln zł. Od tego momentu wzrosły niemal trzykrotnie, aż do 1,49 mld zł - wynika z opracowania.

Długi w firmach pożyczkowych ma już 342 tys. osób, tymczasem w 2015 r. w bazie KRD widniało 240 tys. dłużników pożyczkowych.

Kto ma największe problemy ze spłacaniem zobowiązań? - Chociażby osoby żyjące w tych do 5 tys. mieszkańców. Mają one do oddania prawie 353 mln zł. Rynek pracy jest tam ograniczony, a pensje niewysokie - mówi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.

Największe długi wobec firm pożyczkowych mają mieszkańcy województwa śląskiego - mają łącznie 235,5 mln zł zaległości. Na drugim miejscu jest mazowieckie - jego mieszkańcy nie zapłacili 181,5 mln zł. Kolejne jest woj. wielkopolskie, gdzie zobowiązania sięgają prawie 142 mln zł.

Chiński bat na dłużników. Zobacz wideo:

- Zadłużamy się więc na potęgę, niestety często bez oszacowania, czy będziemy w stanie spłacić zobowiązania - komentuje Łącki. Niektórzy przyczyny rosnącego zadłużenia doszukują się też w coraz powszechniejszym dostępnie do internetu. - Dziś wszystko odbywa się online, co w naturalny sposób zachęca, zwłaszcza młode pokolenie do korzystania z pożyczek. Trend ten jest widoczny w statystykach KRD, gdzie najbardziej zadłużoną grupą są osoby pomiędzy 26. a 35. rokiem życia. Mają one do oddania ponad 335 mln zł - uważa Jakub Kostecki, prezesa firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Polacy coraz chętniej zadłużają się w firmach na duże kwoty. - Zobowiązania na 500 zł z krótkim terminem spłaty to już przeszłość. Dziś Polacy zapożyczają się nawet na 15 tys. zł, a raty rozkładają na trzy czy cztery lata. Statystyczny Polak ma do oddania firmie pożyczkowej średnio 4,5 tys. zł. W 2015 r. było to prawie o połowę mniej - zaznaczają eksperci Krajowego Rejestru Długów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-02-2019

Krzysztof JGDYBY MOGLI GODNIE ZAROBIĆ,NIE BYŁO BY DŁUGÒW I WINDYKACJI NA RZECZ LICHWY..

18-02-2019

pluralizmCo to są za sumy, takie grosze to PIS sobie na premie wypłaca nie wspominając o tym że jeden poseł może sobie wziąć miliard lub kilka na … Czytaj całość

18-02-2019

jaGdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (41)