Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Głosowanie w II turze. Pułapka na turystów

34
Podziel się

Głosowałeś w I turze wyborów prezydenckich poza swoim miejscem zamieszkania? Na przykład nad morzem? Uważaj, w niedzielę może cię czekać niemiła niespodzianka.

Wybory na urlopie są możliwe. Ale trzeba było zadbać o swój głos przed II turą
Wybory na urlopie są możliwe. Ale trzeba było zadbać o swój głos przed II turą (East News)
bEpHHfPF

Wakacyjny termin wyborów może pokrzyżować szyki wielu wyborcom, którzy obecnie są na urlopie poza swoim domem.

Jeśli ktoś odpoczywa w kraju, to mógł zrobić dwie rzeczy. Albo dopisać się do listy wyborców w miejscu swojego wypoczynku, albo pobrać ze swojej gminy zaświadczenie o prawie do głosowania.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/andrzej-duda-6032693944562305c">Andrzej Duda</a> kontra <a href="https://wiadomosci.wp.pl/rafal-trzaskowski-6030162878858369c">Rafał Trzaskowski</a>. Oto programy kandydatów
bEpHHfPH

W pierwszym przypadku wyborca jest zobligowany do głosowania w komisji, do której się zgłosi. W drugim - może pojechać do dowolnego lokalu wyborczego w Polsce, przedstawić zaświadczenie i na jego podstawie dostanie kartę do głosowania.

Trzeba to było zrobić zawczasu. Na dopisanie się do listy czas był do 7 lipca, a zaświadczenie można było pobrać do 10 lipca. Te terminy opisywaliśmy w money.pl wielokrotnie. Tłumaczyliśmy również, co muszą zrobić wyborcy, którzy tuż przed wyborami zostaną objęci kwarantanną i chcieliby zagłosować korespondencyjnie.

Z kolei ci, którzy chcieli głosować listownie w kraju, mieli czas na zgłoszenie tego zamiaru do 30 czerwca. Dla przebywających za granicą termin minął już 29 czerwca.

bEpHHfPN

Wracasz z wakacji? Uwaga na przykrą niespodziankę

Problem mają ci, którzy podczas pierwszej tury byli na wakacjach, głosowali poza swoim miejscem zamieszkania, a teraz urlop im się już skończył i ponownie są w domu. W takiej sytuacji jest pan Michał, który w drugiej połowie czerwca wypoczywał w Dziwnowie na Pomorzu Zachodnim. - Dopisałem się do listy wyborców w jednej z tamtejszych komisji i zagłosowałem - mówi w rozmowie money.pl.

Na początku lipca wrócił jednak do Wałbrzycha, gdzie mieszka na co dzień. - Podobno nie mogę się już przepisać z powrotem do siebie. Będę widniał na liście w Dziwnowie, a w domu zostałem wykreślony. I przed drugą turą nie da się tego zmienić - rozkłada ręce.

Rzeczywiście, pan Michał ma rację i w rodzinnej gminie nie ma go na liście. Dopisanie do listy wyborców działa bowiem od razu na dwie tury i nie można "przepisać się" pomiędzy nimi. Ani przez internet, ani osobiście.

bEpHHfPO

Dla osób, które są w podobnej sytuacji, może to być przykra niespodzianka. Żeby zagłosować w drugiej turze, musieliby jechać w to miejsce, w którym podczas urlopu głosowali 28 czerwca. Chyba że się na taką sytuację przygotowali.

Pewien ratunek istnieje

Bo na szczęście jest jedno wyjście. Tu z pomocą przychodzi zaświadczenie o prawie do głosowania, o którym wspominaliśmy wcześniej. Posłużmy się więc przykładem pana Michała.

Żeby zagłosować w domu w II turze, musiałby wybrać się do urzędu gminy w Dziwnowie i pobrać stamtąd zaświadczenie o prawie do głosowania. Otrzymałby jeden egzemplarz, który mógłby przedstawić w swoim lokalu wyborczym w Wałbrzychu. Na jego podstawie zostałby dopisany do listy wyborców, a komisja wydałaby mu kartę do głosowania.

bEpHHfPP

Czy wiele osób znalazło się w takiej sytuacji? Czy zdecydowało się na taki krok i wróciło do komisji w miejscu, w którym głosowało w pierwszej turze? Zachęcamy do dzielenia się swoimi historiami za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bEpHHfQi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Ona
rok temu
Bo ludzie nie odróżniają czym jest zaświadczenie A czym przypisanie do listy wyborczej. Trzeba było brać na pierwszą turę zaświadczenia. Wtedy nie wykreslaja Cię z listy w miejscu zamieszkania. Trzeba czytać ze zrozumieniem wnioski, które się wypełnia.
Cecylia
rok temu
zupelnie nie rozumiem jak na taka Dude mozna glosowac. po tym co ta Duda zrobila w ostatnich 5 latach jest to dla mnie nie do pojecia.
As
rok temu
Dopisać się można do SPISU WYBORCÓW redakturzy
bEpHHfQj
Wójt
rok temu
Czy ci, którzy dostali zaświadczenia na dwie tury otrzymali je z "krzyżykiem" na dudzia? Coś to krzywo pachnie....?
Ewa
rok temu
Trzaskowski to opcja proniemiecka, najważniejsze są niemieckie interesy. Warto to pamiętać przed II turą.
...
Następna strona