Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Gmina sprzedała Kościołowi atrakcyjną działkę. Za 1 proc. wartości

121
Podziel się:

Lesznowola sprzedała Archidiecezji Warszawskiej 7000 m2 atrakcyjnego gruntu w Mysiadle z bonifikatą wynoszącą 99 proc. wartości. Transakcja budzi sporo emocji wśród mieszkańców — informuje "Przegląd Piaseczyński".

Gmina sprzedała Kościołowi atrakcyjną działkę. Za 1 proc. wartości
Gmina Lesznowola sprzedała Kościołowi działkę w Mysiadle za 1 proc. wartości (East News, Monkpress)

Jak czytamy, działka znajduje się na terenie dawnego KPGO Mysiadło, na tyłach zabytkowego dworku. Transakcja została sfinalizowana 19 stycznia. "Mowa o działce liczącej 7000 m2, choć pierwotnie kościół oczekiwał 1,5 ha" - zauważa gazeta.

Przypomina jednocześnie, że Rady Gminy Lesznowola zgodę na sprzedaż Kościołowi 0,7 ha gruntu z bonifikatą wynoszącą 99 proc. wyraziła już w 2014 r. Później pojawiły się jednak problemy, bo spadkobiercy byłych właścicieli gruntów po KPGO Mysiadło wysunęli roszczenia.

Ostatecznie w ubiegłym roku zostało podpisane w tej sprawie porozumienie między spadkobiercami dawnych właścicieli a Gminą Lesznowola, wobec czego Gmina mogła podpisać umowę z Archidiecezją Warszawską - czytamy.

Agnieszka Adamus, kierownik referatu promocji i komunikacji z mediami w lesznowolskim urzędzie, poinformowała, że działka została sprzedana za 81 682 zł brutto.

Zobacz także: Zawodowcy Żabka

Lesznowola sprzedała Kościołowi atrakcyjną działkę

Informacja wywołała spore oburzenie w mediach społecznościowych. Zwraca się uwagę, że sprzedanie ziemi za tak symboliczną kwotę jest niezasadne. Przypomniano również o zadłużeniu samorządu i braku środków na realizację wielu inwestycji. "Zadłużenie gminy na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi blisko 160 mln zł" - zauważa "Przegląd Piaseczyński".

Agnieszka Adamus przekazała, że w akcie notarialnym znajduje się zapis o przeznaczeniu nieruchomości na cele sakralne. Jeśli Kościół postanowi w przyszłości sprzedać działkę, gmina będzie miała prawo do pierwokupu. Z kolei w sytuacji, gdyby grunt w ciągu 10 lat został przeznaczony na inne cele niż sakralne lub sprzedany, wówczas bonifikata będzie podlegać zwrotowi.

"Przegląd Piaseczyński" przekazał, że jeden z księży Archidiecezji Warszawskiej otrzymał misję utworzenia nowej parafii w Mysiadle już ponad rok temu. "Na pytanie o konkretne plany wykorzystania nieruchomości i przewidywany czas budowy nowej świątyni, na razie nie otrzymaliśmy z Archidiecezji Warszawskiej odpowiedzi" - podano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(121)
Wkurzony
3 miesiące temu
To jest koszmarna niegospodarność. A gmina Lesznowola zadłużona i wiele inwestycji niezakończonych. Stać nas na takie prezenty dla "biednego" Kościółka??
uzbad
4 miesiące temu
To jest dopiero rażąca niegospodarność!
Logik
4 miesiące temu
I znowu zaczyna się kombinatorka kościół,grunty Kiedy to się w końcu skończy i kościół przestanie mieszać się do społeczności Gmina powinna sprzedać ludziom pod budowę domów
Greg71
4 miesiące temu
Przecież kościół to najbogatsza firma w Polsce. Powinna zapłacić 8 mln bo ich stać. Państwo polskie jest bankrutem i daje prezenty KK. To jest chore do cna!
Erp
4 miesiące temu
Tak działa mafia !!!!!
...
Następna strona