Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WS
|

Górnicy z JSW chcą podwyżek. Grożą strajkiem

39
Podziel się:

Reprezentatywne organizacje związkowe funkcjonujące w Jastrzębskiej Spółce Węglowej domagają się 25-proc. podwyżek dla załogi. Postulują również wprowadzenia nowych tabel stawek płac zasadniczych, które obowiązywałyby od stycznia tego roku.

Górnicy z JSW chcą podwyżek. Grożą strajkiem
Górnicy z JSW domagają się podwyżek (Agencja Gazeta, Dominik Gajda)

Jak podaje Solidarność Górnicza, reprezentatywne organizacje związkowe funkcjonujące w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA (JSW) - Zakładowa Organizacja Koordynacyjna (ZOK) NSZZ "Solidarność" JSW SA, Federacja Związku Zawodowego Górników (ZZG) JSW SA i Związek Zawodowy "Kadra" Pracowników JSW SA skierowały pismo do zarządu JSW, w którym domagają się podniesienia płac.

Związki zawodowe oczekują odpowiedzi na swoje żądanie w ciągu trzech dni roboczych od dnia doręczenia pisma.

- Brak spełnienia żądania oznacza wszczęcie sporu zbiorowego z pracodawcą i upoważnia stronę społeczną do podjęcia wszelkich kroków przewidzianych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych do strajku włącznie - przekazali związkowcy.

Brak zgody na podwyżki

Jak czytamy w informacji Górniczej Solidarności, brak zgody pracodawcy na postulowane podwyżki sprawił, że związkowcy chcą, aby rada nadzorcza negatywnie zaopiniowała plan techniczno-ekonomiczny.

- Decyzją Zarządu Spółki, w Planie Techniczno-Ekonomicznym na 2023 rok zaplanowano realny wzrost kosztów energii, inwestycji czy usług, a zamrożono najważniejszy koszt, czyli wynagrodzenie pracowników JSW. Rada Nadzorcza powinna negatywnie zaopiniować Plan Techniczno-Ekonomiczny na 2023 rok. (...) Podwyżki wynagrodzenia nie są naszą fanaberią, ale koniecznością w dzisiejszych trudnych czasach. (...) Na zamrożenie kosztów pracy przez Zarząd JSW S.A. nie będzie naszej zgody, a odpowiedzią będzie wszczęcie procedury sporu zbiorowego, z groźbą strajku włącznie - podała z kolei Zakładowa Organizacja Koordynacyjna (ZOK) NSZZ "Solidarność" w JSW.

- Jesteśmy zobowiązani poinformować Radę Nadzorczą JSW S.A., że Zarząd JSW S.A. odmówił realizacji naszych żądań związanych ze wzrostem płac w 2023 roku, co sprawiło, że z dniem 3 stycznia 2023 r. rozpoczynamy procedurę zgodną z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - dodali związkowcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
Manfred
rok temu
Te ryle to czysta banda Nic tylko pieniądze i pieniądze Pazerne robole Żadnych podwyżek Niech strajkuja za dni strajkowe nie płacić Sami sie wycofają z strajkowania Nic tylko szantażują Nie ma drugiej takiej grupy społecznej w Polsce Dostali podwyżkę już jedna plus premie inflacyjna i mało
Jestemprzeciw
rok temu
Nie dość że w naszym kraju całe społeczeństwo ponosi cieżar wydobycia węgla, bo ta dziedzina gospadarki jest dotowana, to Oni chcą podwyżki. Czasy Gierka się skończyły a górnicy nadal chcą się uważać za "przodujący" zawód. A jak zaczną strajkować to należy wziąć przykład z nieżyjącej już Premier UK Pani Thatcher która szybko dała sobie radę ze strajkującymi górnikami.
slawo
rok temu
szacun dla górników należy się im pracują i ich pracy nie widać jest tam na dole setki km chodników i miliony ton węgla sam pracowałem na kopalni dziś mam guzki na płucach i uszczerbek na zdrowiu tylko zazdrośnicy i lebry patrzą komuś do portfela
Elektryk1973
rok temu
Trzeba im dac wiela chca,bo wczasy zagraniczne poszly wes do gory,piwo terz jest drogi ,jedynie wegiel idzie w dol.
Radowicz
rok temu
Niech strajkują i nie kopią węgla stracą odbiorcę z Austrii który kupi węgiel koksujący z Australii , Turcji albo Mongolii
...
Następna strona