Notowania

Gospodarka Polski. Beata Szydło: prześcignęliśmy Szwecję

"Polska gospodarka po raz pierwszy w historii jest większa od szwedzkiej" - napisała na Twitterze wicepremier ds. społecznych, cytując dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego. "Rozwój jest dla nas najważniejszy" - podkreśliła była premier

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Polak)
Pińczów, 14.05.2019. Spotkanie wyborcze wicepremier Beaty Szydło, która kandyduje do Europarlamentu.

"Wg IMF polska gospodarka po raz pierwszy w historii jest większa od szwedzkiej, nasz PKB to 586 mld US, Szwecji 551" - napisała Beata Szydło na Twitterze we wtorek.

IMF to skrót od International Money Fund. Polska nazwa tej podlegającej ONZ instytucji to Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a powszechnie używany skrót to MFW. Dlaczego była szefowa rządu wybrała anglojęzyczną wersję tego skrótowca - nie wiadomo. Z kolei użycie "US" zamiast "USD" wygląda już na zwykły błąd pisarski.

"Rozwój jest dla nas najważniejszy. Pod rządami PiS idziemy w dobrym kierunku. To pomaga polskim rodzinom" - zadeklarowała wicepremier.

Obejrzyj: Czerwińska: Spowolnienie gospodarcze może pojawić się za kilkanaście miesięcy

Wpis Beaty Szydło wywołał wiele reakcji innych użytkowników Twittera. Byłej premier wypomniano, że nie wspomniała o różnicy liczby mieszkańców obu krajów, a co za tym idzie przelicznika PKB per capita.

Polska liczy około 38,5 mln mieszkańców, a Szwecja - 10 mln. Według MFW wskaźnik PKB na głowę mieszkańca naszego kraju w 2018 wyniósł 15 431 dol. i był o 1563 dol. wyższy niż w 2017 r. W przypadku Szwecji było to odpowiednio 54 459 i 1535 dol.

Prześcignięcie Szwecji przez Polskę pod względem wielkości produktu krajowego brutto psuje także coś innego.

Na stronie MFW Szwecja jest zaliczona do 39 krajów z grupy "zaawansowanych ekonomicznie". Na liście tej oprócz USA, Niemiec czy Japonii są także takie kraje jak Czechy, Litwa, a nawet Grecja.

W jaki sposób MFW klasyfikuje Polskę? Nasz kraj znalazł się w licznym gronie państw określanych jako "rynki wschodzące i kraje rozwijające się". Tutaj spektrum jest bardzo szerokie - od potężnych ekonomicznie Chin i Rosji po państwa upadłe, jak Afganistan czy Libia.

Minister finansów przewiduje dalsze spowolnienie wzrostu w kolejnych kwartałach
Gospodarka spowalnia. Na początku roku wzrost PKB wyniósł 4,5 proc. – prognozuje minister finansów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pkb, gospodarka, wiadomości, gospodarka szwecji
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-05-2019

MaciejPKB Szwecji 551 mld USD - liczba ludności 10 mln = PKB na mieszkańca 55.100 USD PKB Polski 586 mld USD - liczba ludności 37 mln = PKB na mieszkańca … Czytaj całość

14-05-2019

jpotCoś niedobrze z głową u Broszki B., no ale to nie nowość...

14-05-2019

okradany podatnikGospodarka ma się dobrze nie dzięki PiS, ale mimo PiS.

Rozwiń komentarze (579)