Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KBB
|

Gowin: będzie wsparcie. Zapowiada pomoc kolejnym branżom

32
Podziel się

Słynny "helikopter z pieniędzmi" Jadwigi Emilewicz zastąpiła ostrożna deklaracja Jarosława Gowina o wsparciu dla branż dotkniętych ostatnimi obostrzeniami. Szczególnie mocno dotkną one właścicieli siłowni, fitness klubów i hoteli.

Gowin: będzie wsparcie. Zapowiada pomoc kolejnym branżom
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin (amb) PAP/Mrcin Obara (PAP, PAP/Marcin Obara, Marcin Obara)
bDeHNaNx

W piątek odbyło się posiedzenie Gospodarczego Sztabu Kryzysowego w formie wideokonferencji pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.

Spotkanie poświęcone było m.in. instrumentom i dodatkowym formom wsparcia dla przedsiębiorców z branż, które mają ograniczone możliwości dochodowe w wyniku pandemii koronawirusa i wprowadzonymi w związku z tym zasadami bezpieczeństwa - wynika z rządowego komunikatu.

Limity w komunikacji miejskiej. Szykują się kary

bDeHNaNz

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w czwartek nowe zasady funkcjonowania w żółtych i czerwonych strefach. - Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni, po to, żeby przerwać tę transmisję wirusa - powiedział szef rządu.

Jarosław Gowin dodał na Twitterze, że jego resort jest w kontakcie z przedstawicielami branż dotkniętych ostatnimi obostrzeniami. "Po serii konsultacji z interesariuszami w przyszłym tygodniu zaproponujemy konkretne rozwiązania pomocowe" - napisał Gowin.

Chwilę później okazało się, że chodzi właśnie o branżę fitness.

"Liczę, że w poniedziałek uda mi się spotkać z przedstawicielami branży fitness. Sytuacji, w jakiej ona się znalazła, poświęciliśmy sporo uwagi podczas piątkowego kryzysowego sztabu gospodarczego - wskazał wicepremier Gowin.

bDeHNaNF

Szef resortu rozwoju, pracy i technologi podkreślił, że w najbliższych tygodniach branża musi liczyć się z restrykacjami nałożonymi na nią w związku z obostrzeniami związanymi z pandemią. "Ale z całą pewnością będą objęci pomocą ze strony państwa" - zapewnił.

Tymczasem branża zapowiada na sobotę protest. "Zamknięcie oznacza dla większości z nas definitywny koniec" - twierdzi Polska Federacja Fitness i wskazuje: "Nie ma na to zgody". "W przypadku braku wypracowania rozwiązań pozostanie nam protest. W sobotę nasza branża będzie musiała pojawić się pod Sejmem w Warszawie" - informuje w oświadczeniu opublikowanym m.in. w mediach społecznościowych.

W spotkaniu sztabu antykryzysowego oprócz premiera Morawieckiego wzięli udział wicepremierzy Jarosław Gowin i Jacek Sasin, minister finansów Tadeusz Kościński, Prezes NBP Adam Glapiński, prezes PFR Paweł Borys, prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes UOKiK Tomasz Chróstny, szef KNF Jacek Jastrzębski oraz rzecznik rządu Piotr Müller.

"Sztab pracuje nad systemem wsparcia i zapewnieniem utrzymania miejsc pracy osób zatrudnionych w tych branżach. Informacje o nowych możliwościach dla firm zostaną przedstawione w ciągu najbliższych dni" - napisał ten ostatni w podsumowaniu spotkania.

bDeHNaNG

Jarosław Gowin odnosząc się do kwestii poruszanych podczas sztabu antykryzysowego powiedział, że rozmowy dotyczyły rozwiązań, które można zaadresować do branż objętych ostatnimi obostrzeniami. "Jednomyślnie uznaliśmy, że skala obostrzeń powinna być minimalizowania, a tempo ich odmrażania tak szybkie, jak to możliwe" - zaznaczył.

"Wszystkie osoby odpowiedzialne w rządzie za stan gospodarki podzielają stanowisko Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, że walkę z epidemią i względy zdrowotne trzeba równoważyć wrażliwością na skutki gospodarcze" - wskazał. Dodał, że kolejna fala recesji, taka jak wiosną, "fatalnie wpłynęłaby nie tylko na poziom życia Polaków, ale także chociażby na kondycję polskiej służby zdrowia".

Od początku pandemii rząd przygotował i wdrożył instrumenty Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej, które łącznie dały wsparcie przedsiębiorcom w kwocie blisko 150 mld złotych. Jeszcze przed spotkaniem Paweł Borys poinformował, że PFR ma do dyspozycji jeszcze ok. 50 mld zł.

bDeHNaOa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Czakuao
4 dni temu
Jak wy i chcecie wesprzeć przecież wy nie macie swojej kasy. Dajcie im zarabiać. Znowu podatnicy będą musieli się dołożyć po co. Przestańcie przeszkadzać pozwólcie nam pracować.
mc
4 dni temu
glosujcie dalej na pis... najblizsza okazja do refkeksji listopad 2023 dlatego was ruchaja bonwiedza ze do wyborow zaponnicie i znow na nich zaglosujecie
Gość
4 dni temu
Czyli znowu będą drukować pusty pieniądz. Widocznie inflacja jest jeszcze za niska.
bDeHNaOb
maria
4 dni temu
oddajcie zlodziejezradzacy pieniadze ratowac trzebabludzi a nie wasze kieszenie odpowiecie za to
nick
4 dni temu
A co z gastronomią??? Wesel nie ma, imprezy odwoływane, andrzejki mi sylwester też się nie odbędzie. Ledwie co w czerwcu mogliśmy się otworzyć i znowu stop, a jak utrzymać firmę i pracowników????
Najnowsze komentarze (32)
Jacek Wrocław
2 dni temu
A jak tam panie Gowin kręgosłup???!!!
smyk
2 dni temu
A co z gastronomią -bary ,kawiarnie ,restauracje,jadłodajnie?Tez mamy wyjśc na ulice?
Obligariusz
2 dni temu
Czy nikt nie rozumie, że wypłacanie pieniędzy bez ekwiwalentu to tzw. Pusty pieniądz generujący inflację? Polecam obligacje 4 letnie indeksowane jak ktos ma oszczednosci. Za rok przewiduje inflacje 4-5%, czyli na obligacji masz 5% w skali roku spolojnie
res
2 dni temu
Nie przeszkadzajcie, dajcie zarabiać ! bez żadnych programów pomocowych na których łupicie innych przelewając tylko pieniądze podatników z konta na konto biorąc swoją marżę.
Genius is her...
2 dni temu
Jak mamy bezgraniczne pokłady pieniędzy to proponuję każdemu obywatelowi przelać po 1 milion złotych na konto i zakazać opuszczania domu, oprocz kurieriów...tak tez mozna..ekonomiczni geniusze.
Alex
2 dni temu
dadzą a potem bardzo szybko zabiorą kilka razy więcej tak działa pomoc według PISU
Alex
2 dni temu
dadzą a potem bardzo szybko zabiorą kilka razy więcej tak działa pomoc według PISU
500+ jest nie...
2 dni temu
Obniżyć podatki. Co prawda gdyby ustalono podatek dochodowy 5%, nagle okazało by się, że siłownie mają ogromne dochody mimo zamknięcia i braku klientów.
bDeHNaNT
prawda
2 dni temu
Te pieniądze powinny być przeznaczone na szpitale i walkę z pandemią , dość rozdawnictwa
JULIA
2 dni temu
rzad pis nie kozysta z tarczy bieze ile chce bo mu się nalezy
wawa
2 dni temu
jaka tarcza jaka pomoc ? zonę zwolniono choc nie mozna na 9 miesiecy przed emeryturą choc dostałą 3x 1400zł to co załaska przez 40 lat płaciła podatki co ma zrobic przez 6 miesiecy do uzyskania emerytury kto sie tym przejmuje?
Wiktor
2 dni temu
Pamiętajcie PO gorsze od Covid. Prawda Panie prezydencie?
ja
2 dni temu
wiele osób ryzykuje zakażenie, bo nie mają żadnych rezerwowych zasobów pieniędzy na przetrwanie bez pracy. Mimo to przez korona-kryzys wielu straci pracę lub biznes i dochody. Najgorsze, że jak wirus minie to może nie być do czego wracać, bo wielu firm nie będzie. Dlatego oprócz pensji i pracy przed kryzysem potrzebna była wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak oszczędzać i inwestować.W książce pt. Emery tura nie jest Ci pot zrebna autor przestrzegał o tym, że zawsze możebyć jakiś kryzys na świecie lub w rodzinie, że trzeba się przygotować na kryzysowe sytuacje.
PRL
2 dni temu
Ale kto to jest ten govin !? gorszy niż covid 10!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pod pluton egzekucyjny! i tyle w temacie!