Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gowin znów o zarodkach. Chodzi mu o....

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości nie odpuszcza i wyjaśnia co miał na myśli. Co na to premier?

Gowin znów o zarodkach. Chodzi mu o....
(PAP/Jakub Kamiński)

Moją intencją było pokazanie realnych problemów wynikających z braku polskich regulacji in vitro, a także wskazanie rozwiązań niemieckich jako wzorowych przy przygotowywaniu własnych przepisów - oświadczył Jarosław Gowin, odnosząc się do swoich wypowiedzi w sprawie zarodków.

Minister sprawiedliwości oświadczył, że prawo niemieckie w zakresie bioetyki i in vitro uważa za wzorcowe. _ Co nie zmienia faktu, że niemiecka Ustawa o komórkach macierzystych z 2002 r. zezwala na badania wyłącznie nad komórkami macierzystymi pozyskanymi z embrionów sprowadzanych z zagranicy. W tym celu ustawa umożliwia import komórek macierzystych _ - dodał.

Zaznaczył, że chciał podkreślić, iż brak w polskim prawie regulacji dotyczących procedury in vitro i kwestii bioetycznych powoduje takie sytuacje, o jakich donoszą od lat media. _ Choćby dziś jedna z gazet napisała, że 6 lat temu jedna z klinik w Szczecinie sprzedała pojemnik z zarodkami innej klinice w Warszawie. Sprawa została umorzona właśnie dlatego, że polskie prawo nie zakazuje takich praktyk _ - dodał minister sprawiedliwości.

Przypomniał, że zarówno w wywiadzie dla TVN24, jak i w późniejszych wypowiedziach nie odnosił się do żadnego konkretnego przypadku, ale mówił o zjawisku nadużyć, o którym informowano go podczas prac nad projektem ustawy bioetycznej w poprzedniej kadencji.

Gowin dodał, że dzięki opublikowaniu na portalu TVN24.pl całości rozmowy z nim, teraz każdy może sprawdzić, że jego słowa z wywiadu dla TVN24 _ zostały wyrwane z kontekstu i złożone w wypowiedź, która nie miała miejsca _. Według niego łatwo to zweryfikować, porównując tekst jednej z poniedziałkowych publikacji z całością wywiadu.

_ - Z całości rozmowy wynika, że moją intencją było pokazanie realnych problemów wynikających z braku polskich regulacji w tej kwestii, a także wskazanie rozwiązań niemieckich jako tych, na których powinniśmy się wzorować, przygotowując własne przepisy _ - oświadczył Gowin.

Tusk poczeka do poniedziałkuTrudno doszukać się manipulacji w relacjach mediów z wypowiedzi Jarosława Gowina. W poniedziałek zajmiemy stanowisko w jego sprawie - powiedział wcześniej w środę premier Donald Tusk, przyznając, że wypowiedzi te to dla niego _ pewien problem _.

_ - Jeśli chodzi o ministra Gowina, to - nie ukrywam - jest pewien problem. I jestem poirytowany, dlatego, bo bardzo bym chciał, żeby moi ministrowie zajmujący się swoimi dziedzinami skupiali uwagę opinii publicznej na tym, czym się zajmują i dobrymi rozwiązaniami - tym bardziej, że minister Gowin miał się czym pochwalić w ostatnich dniach _ - powiedział Tusk.

Zarazem szef rządu - po zapoznaniu się z wypowiedziami Gowina w _ Gazecie Wyborczej _ i TVN24 - uznał, że _ chyba rzeczywiście manipulacji trudno się tam dopatrzyć _. _ Minister Gowin będzie musiał sensowniej i jakoś tak trafniej wytłumaczyć, o co mu chodziło - zarówno opinii publicznej jak i mnie, bo w tej chwili nie bardzo wiem, o co tak naprawdę ministrowi Gowinowi chodzi w tych jego enuncjacjach dotyczących zarodków _ - dodał.

Gowin w TVN24 mówił m.in., że _ naukowcy niemieccy importują embriony z innych krajów, prawdopodobnie także z Polski, i na nich przeprowadzają eksperymenty _. Relacjonowała to potem _ Gazeta Wyborcza _

We wtorek Tusk mówił, że Gowin złożył w tej sprawie wyjaśnienie całemu rządowi, bo sprawa była bulwersująca - _ przynajmniej tak, jak ją zrelacjonowała gazeta _. _ Minister Gowin jednoznacznie stwierdził, że materiał w gazecie jest manipulacją jego słów, że ten materiał nie oddaje w żadnym wypadku jego przekonań i poglądów w tej kwestii _ - mówił wtedy szef rządu dodając, że Gowin zapowiedział, że _ złoży w tej sprawie stosowne oświadczenie i że rozważa podjęcie kroków prawnych wobec gazety, która jego poglądy zmanipulowała _.

Niemcy: u nas nie ma nielegalnych eksperymentówNiemieckie ministerstwo zdrowia nie zna przypadków łamania obowiązującego od ponad dziesięciu lat prawa o embrionalnych komórkach macierzystych ani wcześniejszej ustawy o ochronie embrionów - powiedział rzecznik resortu sprawiedliwości Oliver Ewald.

Ustawa o ochronie embrionów (obowiązująca od 1991 r.) zakazuje wykorzystywania ludzkich zarodków do celów innych niż ciąża kobiety, obejmuje więc szeroko pojęty zakaz przeprowadzania badań naukowych z wykorzystaniem embrionów - oświadczył rzecznik ministerstwa zdrowia. Zakaz ten obowiązuje niezależnie od tego, skąd dany embrion pochodzi - podkreślił Ewald.

Natomiast ustawa o komórkach macierzystych, przyjęta w 2002 roku i znowelizowana sześć lat później, dopuszcza możliwość sprowadzania takich komórek z zagranicy do celów badawczych, jeżeli powstały przed 1 maja 2007 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/m255892.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gowin;tlumaczy;sie;z;handlu;zarodkami,83,0,1293651.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Gowin tłumaczy się z "handlu zarodkami" Minister sprawiedliwości złożył Radzie Ministrów wyjaśnienia na temat doniesień na swój temat. -_ Nie jestem antyniemiecki _ - tłumaczy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/m268569.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;o;gowinie;jest;pewien;problem,159,0,1294495.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tusk o Gowinie: jest pewien problem Minister sprawiedliwości poleci ze stanowiska za zarodki? _ Zajmiemy stanowisko w jego sprawie _ - zapowiedział premier.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)