Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Handel nielegalnym paliwem. CBŚP i KAS rozbiły międzynarodowy gang

Grupa miała narazić Skarb Państwa na straty co najmniej 108 mln zł z tytułu podatku akcyzowego i VAT. Natomiast straty z tytułu nieuiszczenia podatków na terenie Niemiec oszacowano na kwotę około 23 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KAS)
108 mln zł z tytułu podatku akcyzowego i VAT miał stracić Skarb Państwa. (Fot: KAS/CBŚP)

Międzynarodowy gang w ciągu pięciu lat wprowadził do obrotu co najmniej 180 milionów litrów nielegalnego paliwa - informuje KAS. W skład grupy wchodzili Polacy, Niemcy Ukraińcy i Litwini. CBŚP zatrzymało 6 członków grupy po stronie polskiej oraz 4 osoby po stronie niemieckiej.

Z ustaleń policji wynika, że działali oni poprzez fikcyjne podmioty gospodarcze, w tym także zagraniczne. Paliwo miało być transportowane w tranzycie przez Polskę, głównie do krajów nadbałtyckich. W rzeczywistości jednak po odbarwieniu było rozprowadzane na terenie naszego kraju jako olej napędowy.

Płynna amfetamina. CBŚP zlikwidowało laboratorium i dwie plantacje:

Po stronie polskiej grupą kierował 47-letni Artur K., znany powszechnie jako jeden z "baronów paliwowych" tzw. mafii paliwowej działającej w latach 90. - poinformowała KAS. Organizował on dystrybucję nielegalnego paliwa na terenie Polski, zakładał i zarządzał podmiotami wykorzystywanymi w tym procederze, odpowiadał też za kontakty z członkami grupy w Niemczech. Według śledczych kierowany przez Artura K. odłam związku przestępczego mógł wprowadzić na teren RP co najmniej 41 milionów litrów nielegalnego paliwa z Niemiec.

W trakcie śledztwa m.in. zabezpieczono kompletną linię służącą do odbarwiania oleju opałowego, znajdującą się w jednej z miejscowości w okolicach Częstochowy - podało CBŚP.

(CBOŚP)
(Fot: Policja)

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie, m.in. samochody, ciężarówki, cysterny, quady, konie, biżuterię, a także dzieła sztuki - w tym: obrazy, meble, rzeźby - o znacznej wartości artystycznej i historycznej. Według wstępnych szacunków KAS wartość zabezpieczonego mienia może przekroczyć 20 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2019

niemożliwemafia paliwowa za PiS-u ?!

26-03-2019

gfgfNo i tak sie buduje fortuny. Uczciwy nic sie nie dorobi. Politycy=Oszusci=Mafia .Tyle w temacie.

26-03-2019

AbcAle rozbita a nie wspomagana 😀

Rozwiń komentarze (7)