Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Handel nielegalnym paliwem. CBŚP i KAS rozbiły międzynarodowy gang

7
Podziel się:

Grupa miała narazić Skarb Państwa na straty co najmniej 108 mln zł z tytułu podatku akcyzowego i VAT. Natomiast straty z tytułu nieuiszczenia podatków na terenie Niemiec oszacowano na kwotę około 23 mln euro.

108 mln zł z tytułu podatku akcyzowego i VAT miał stracić Skarb Państwa.
108 mln zł z tytułu podatku akcyzowego i VAT miał stracić Skarb Państwa. (KAS, KAS/CBŚP)

Międzynarodowy gang w ciągu pięciu lat wprowadził do obrotu co najmniej 180 milionów litrów nielegalnego paliwa - informuje KAS. W skład grupy wchodzili Polacy, Niemcy Ukraińcy i Litwini. CBŚP zatrzymało 6 członków grupy po stronie polskiej oraz 4 osoby po stronie niemieckiej.

Z ustaleń policji wynika, że działali oni poprzez fikcyjne podmioty gospodarcze, w tym także zagraniczne. Paliwo miało być transportowane w tranzycie przez Polskę, głównie do krajów nadbałtyckich. W rzeczywistości jednak po odbarwieniu było rozprowadzane na terenie naszego kraju jako olej napędowy.

Zobacz także: Płynna amfetamina. CBŚP zlikwidowało laboratorium i dwie plantacje:

Po stronie polskiej grupą kierował 47-letni Artur K., znany powszechnie jako jeden z "baronów paliwowych" tzw. mafii paliwowej działającej w latach 90. - poinformowała KAS. Organizował on dystrybucję nielegalnego paliwa na terenie Polski, zakładał i zarządzał podmiotami wykorzystywanymi w tym procederze, odpowiadał też za kontakty z członkami grupy w Niemczech. Według śledczych kierowany przez Artura K. odłam związku przestępczego mógł wprowadzić na teren RP co najmniej 41 milionów litrów nielegalnego paliwa z Niemiec.

W trakcie śledztwa m.in. zabezpieczono kompletną linię służącą do odbarwiania oleju opałowego, znajdującą się w jednej z miejscowości w okolicach Częstochowy - podało CBŚP.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie, m.in. samochody, ciężarówki, cysterny, quady, konie, biżuterię, a także dzieła sztuki - w tym: obrazy, meble, rzeźby - o znacznej wartości artystycznej i historycznej. Według wstępnych szacunków KAS wartość zabezpieczonego mienia może przekroczyć 20 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Brawo
5 lata temu
Aż żal, że wcześniej nic z tym nie robiono, brawo dla rządzących... W końcu..
były boss pal...
5 lata temu
czterech zapuszkowali i wielce mafia rozbita , a co z resztą ?
pepe11
5 lata temu
czy to ten koleś który brał kasę i dostawał poręczenie od braciszków od czarnej madonny ?
500+ na wujka
5 lata temu
To ile z tych milionów odzyskano?
gfgf
5 lata temu
No i tak sie buduje fortuny. Uczciwy nic sie nie dorobi. Politycy=Oszusci=Mafia .Tyle w temacie.