Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Huawei szpiegował nas dla Chin? "Władze powinny wyłączyć koncern z prac nad 5G"

18
Podziel się

ABW zatrzymała dyrektora sprzedaży Huawei na Polskę – Weijinga "Staszka" W. Do aresztu trafił też pracownik Orange i dawny urzędnik - Piotr D. Są podejrzani o szpiegostwo na rzecz Chin. "Władze powinny wyłączyć chińską firmę z prac nad siecią 5G".

Na zdjęciu Weijing "Staszek" W.
Na zdjęciu Weijing "Staszek" W. (Facebook.com, Money.pl)
bDyJQgrV

- Nie jestem tym zaskoczony. Jakiś sygnał dotyczący zamieszania wokół Huawei musiał w końcu dotrzeć do Polski. Ta sytuacja będzie zapewne miała wpływ na decyzję w sprawie rozwoju technologii 5G w Polsce – mówi money.pl Mirosław Maj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.

Zobacz także: Zarzuty dla trzech osób z reportażu o neonazistach. Mamy komentarz ABW

Jak dodaje: - Chińskie koncerny blisko współpracują z rządem. Nie od dziś wiadomo, że technologia tych firm jest wykorzystywana do działań cyber szpiegowskich wobec obywateli. Nie robią tego jednak tylko Chińczycy. Nikt też nie przedstawił niezbitych dowodów na to, że robił to koncern Huawei.

bDyJQgrX

Mariusz Sperczyński, założyciel inicjatywy 51GoShanghai, która pomaga firmom technologicznym inwestować w Chinach, twierdzi że skandal nie wpłynie na niechęć polskich konsumentów do urządzeń Huawei.

- Zwykły Kowalski nie ma świadomości, że bierze udział w globalnej konkurencji oraz że ta walka a wymiar strategiczny. Jego interesują podstawowe funkcje telefonu. Oswoiliśmy się z tym, że każdy z nas jest rekordem danych, jak w filmie o Edwardzie Snowdenie. Państwa agresywnie walczą informację. I tego nie zmienimy – komentuje Sperczyński.

Chiński koncern nie ma dobrej passy. W ostatnim czasie doszło do wielu skandalu z udziałem przedstawicieli Huawei. W grudniu zeszłego roku czeski Urząd ds. Bezpieczeństwa Informatycznego poinformował, że urządzenia i oprogramowanie oferowane przez Huawei może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. W tym samym miesiącu wiceprezes kanadyjskiego oddziału Huawei została aresztowana.

bDyJQgsd

- To nie jest nowość w przypadku firmy Huawei. Produkty tej firmy są zakazane w Stanach Zjednoczonych. Służby amerykańskie już dawno przestrzegały swoich obywateli przed używaniem telefonów tej marki. Podejrzenia miały też władze Wielkiej Brytanii, Australii i Czech – wyjaśnia money.pl Piotr Canowski z portalu ChinskiRaport.pl.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego aresztowała we wtorek Polaka i Chińczyka. Mężczyźni są podejrzani o szpiegowania dla Chin.

Weijing W. to dyrektor sprzedaży koncernu Huawei na Polskę, a Piotr D. był związany z Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz firmą Orange, a wcześniej pracował w ABW i MSWiA.

bDyJQgse

Zatrzymanym grozi 10 lat więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyJQgsy
KOMENTARZE
(18)
sami chcemy?
2 lata temu
Od kiedy mam azjatycki super telefon z kontami wspólnymi z laptopem, na obu urządzeniach dzieją się dziwne rzeczy:blokady, samoistnie przesuwane strony, permanentne ostrzeżenia microsoftu o włamaniach na konta, kilkadziesiąt azjatyckich imion żeńskich dziennie na pocztę, ... Administratorzy deklarują bezradność.
J22
2 lata temu
Nie ufałem Huawei. I znów miałem rację.
xyz
2 lata temu
Nigdy więcej Huawei ! A kto go reklamował ?? Aaaa... Robert ?
bDyJQgsz
JaWa
2 lata temu
Najciekawsze w tym artykule jest to, że "Nikt też nie przedstawił niezbitych dowodów na to, że robił to (technologia jest wykorzystywana do działań cyber szpiegowskich wobec obywateli) koncern Huawei". Nagonkę rozpoczęły USA, co wydaje się kluczowe w tej sprawie. Problemem jest to, że teraz nie tylko USA ale również Chiny gromadzą informacje o użytkownikach telefonów. Nikt jakoś nie wspomina, że ostatecznie firmy Apple, Microsoft, Facebook czy Google (oraz wiele innych firm technologicznych) współpracuje z NSA (amerykańska wewnętrzna agencja wywiadowcza) na podobnych warunkach co Huawei z rządem Chin. Badania urządzeń Huawei, wykonywane na zlecenia służb, m.in. NSA, MI6 nie wykazały jakiegokolwiek ukrytego software czy hardware ale Huawei jest fe i zagraża bezpieczeństwu narodowemu. W końcu chodzi o pieniądze (sprzęt telekomunikacyjny nie jest tani, szczególnie jeśli chodzi o nowe technologie, np. 5G w telefonii komórkowej) oraz dostęp do informacji o wszystkim i wszystkich (smartfony). Jeżeli chcecie sprawdzić jakie informacje na Wasz temat zebrał np. Facebook to pobierzcie kopię swoich danych, Google nie jest lepsze, a po włączeniu funkcji Asystent Google będą o Was wiedzieli więcej niż Wy sami. Nie uważam również, że Huawei to "święta" firma. Na starcie, współpracując z rządem uzyskała dostęp do najnowszych technologii z całego świata i to tak naprawdę na życzenie wszystkich, którzy tnąc koszty przenosili produkcję do Chin. Czy jesteście w stanie wymienić chociaż jedną markę, produkującą urządzenia telekomunikacyjne i telefony, która tego nie zrobiła? A że w Chinach też są zdolni ludzie, rozwinęli to co dostali i uważam, że już wyprzedzają wiele potęg technologicznych, które jeszcze 10 lat temu o Huawei nawet nie słyszały.
Morcinek
2 lata temu
Najbardziej śmieszy mnie ignorancja Amerykanów, którzy sami szpiegują na rzecz rządu Amerykańskiego. Tym samym oskarżając Chińczyków o to samo. Wcale to mnie nie dziwi. Polacy chętnie kupują chińskie urządzenia, gdyż są tańsze o Amerykańskich. Prawdę mówiąc to Chinczycy mają najlepszy wywiad przemysłowy.
...
Następna strona