Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tysiąc nowych miejsc pracy w Katowicach

0
Podziel się:

W pierwszym półroczu br. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE)
spodziewa się ok. 15 nowych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 300 mln zł.

Tysiąc nowych miejsc pracy w Katowicach
(industrieblick - Fotolia.com)

W pierwszym półroczu tego roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) spodziewa się około 15 nowych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 300 milionów złotych.

_ W tym roku wiosenne ożywienie inwestycyjne przyszło z opóźnieniem, obecnie jednak nabrało dużego przyspieszenia. Udzieliliśmy już ośmiu nowych pozwoleń na działalność w strefie, a do połowy roku ta liczba wzrośnie do około 15 _ - powiedział prezes strefy Piotr Wojaczek.

W całym ubiegłym roku wydano 26 pozwoleń na działalność w KSSE - ponad połowę z nich otrzymały firmy już działające w strefie, które realizują w niej nowe projekty lub rozbudowują fabryki. Łączna wartość nowych inwestycji zadeklarowanych w 2012 r. to ponad 1,5 mld zł. Powstaje dzięki nim ok. tysiąca nowych miejsc pracy. To lepszy wynik niż w 2011 r., kiedy nowych projektów było 20, wartości ok. 1,1 mld zł, a nowych miejsc pracy również około tysiąca.

Wśród nowych tegorocznych inwestorów jest m.in. polska spółka amerykańskiego koncernu Dayco, który uruchomi w Tychach produkcję elementów do silników. Firma zainwestuje w park maszynowy co najmniej 43 mln zł i zatrudni ponad 260 osób. Niedawno ruszyła rekrutacja pracowników. W ocenie Wojaczka, docelowe zatrudnienie w tej spółce może być daleko większe od deklarowanego w zezwoleniu na działalność. Pracę znajdzie m.in. część osób zwolnionych w tym roku z tyskiej fabryki Fiata.

Na początku tego roku przedstawiciele KSSE ostrożnie szacowali, że zamknie ona 2013 r. ok. 20 nowymi projektami inwestycyjnymi łącznej wartości 0,8-1,2 mld zł, dającymi 800-1200 nowych miejsc pracy. Dobre pierwsze półrocze daje szansę na przekroczenie tych prognoz.

Optymizm co do nowych inwestycji wynika m.in. z tego, że np. firmy motoryzacyjne, by za około trzy lata móc skorzystać z powracającej koniunktury w tej branży, muszą już dziś decydować o lokowaniu niektórych swoich przedsięwzięć. Paradoksalnie więc w sytuacji, gdy obecnie motoryzacja odczuwa kryzys związany ze spadkiem sprzedaży samochodów, właśnie ta branża może być motorem nowych inwestycji, które będą gotowe za 2-3 lata.

Wśród tych inwestorów, którzy w ubiegłym roku zdecydowali się na ulokowanie swoich projektów w KSSE, dominowała branża motoryzacyjna. Również w tym roku w strefie pojawili się inwestorzy z tego sektora.

Istniejąca od 1996 r. Katowicka SSE to największa wśród wszystkich polskich stref tego typu pod względem wartości inwestycji i stworzonych miejsc pracy. Wyliczono, że co piąty pracownik zatrudniony na terenie polskich specjalnych stref ekonomicznych pracuje właśnie na terenie KSSE. Zrealizowane tu inwestycje kosztowały w sumie ok. 19 mld zł. To 22 proc. wszystkich nakładów w polskich strefach tego typu. Zdecydowanie dominuje motoryzacja, stanowiąc ok. 60 proc. inwestorów i nakładów inwestycyjnych.

W KSSE zrealizowano ponad 200 projektów, dających ok. 50 tys. miejsc pracy. Strefa obejmuje ponad 2 tys. hektarów w ok. 40 miastach i gminach na terenie województw: śląskiego, opolskiego i małopolskiego. W końcu 2013 r., po planowanym kolejnym rozszerzeniu, łączna powierzchnia KSSE ma wynosić ok. 2,2 tys. hektarów.

Czytaj więcej w Money.pl
"Strajki nie poprawią sytuacji w Polsce" Według wicepremiera miejsc pracy w Polsce może przybyć m.in. dzięki zdobywaniu nowych rynków zbytu.
Rząd podniesie płacę minimalną? Zobacz o ile Zdaniem Jacka Męciny, osiągnięcie na koniec roku stopy bezrobocia na poziomie 13,8 proc., będzie trudne bez interwencji na rynku pracy.
Nadchodzi reforma urzędów. Tak się zmienią W reformie podjęty będzie też temat ubezpieczenia zdrowotnego.
Miller rozwiąże problemy milionów Polaków Leszek Miller mówił, że Polska 2013 roku, to kraj dzieci bez przedszkoli, rodziców bez pracy, dziadków bez godnej emerytury.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)