Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nauka
10.07.2020 11:50

Innowacje w branży budowlanej kluczowe dla odbudowy polskiej gospodarki

Kwestia innowacyjności w przemyśle budowlanym jest kluczowa, aby cała polska gospodarka dostała impuls rozwojowy na następne lata - uważają prelegenci konferencji „Wpływ COVID-19 na przemysł materiałów budowlanych” zorganizowanej przez Sieć Badawczą Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych .

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Wicepremier Jadwiga Emilewicz: - Współpraca między Akademią Górniczo-Hutniczą a Siecią Badawczą Łukasiewicz, którą zainicjowano podczas konferencji, powinna przyczyniać się do nadchodzącego skoku cywilizacyjnego w obszarze budownictwa, zarówno w nauce, jak i inżynierii.

Artykuł powstał we współpracy z ImpactCEE.

Wpływ pandemii COVID-19 na przemysł materiałów budowlanych oraz obecną i przyszłą sytuację gospodarki Polski był tematem konferencji, która odbyła się 29 czerwca w Instytucie Ceramiki Materiałów Budowlanych Sieci Badawczej Łukasiewicz.

W wydarzeniu udział wzięło kilkudziesięciu przedsiębiorców branży materiałów budowlanych a także m.in. wicepremier i minister rozwoju - Jadwiga Emilewicz, były wicepremier Jarosław Gowin, Jerzy Lis, rektor-elekt Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Kluczowym wydarzeniem konferencji była debata nad koniecznością podjęcia wspólnych działań wspierających przemysł w kolejnych miesiącach, aby odbudować potencjał krajowej gospodarki.

Jadwiga Emilewicz wskazała, że w trakcie pandemii udało się w wielu sferach wprowadzić usprawnienia.

- Korzystając z umiejętności, które nabyliśmy w tym czasie – stosowania narzędzi cyfrowych - telekonferencji, webinariów, e-obsługi klienta, e-usług– poczyniliśmy w tych obszarach wielkie postępy i to jest bardzo cenne, będzie pracować na naszą korzyść. Dlatego stoi przed nami szansa dokonania trwałego przełomu w kierunku gospodarki przyszłości – cyfrowej, neutralnej klimatycznie, o obiegu zamkniętym - mówiła minister rozwoju.

Dodała, że współpraca między Akademią Górniczo-Hutniczą a Siecią Badawczą Łukasiewicz, którą zainicjowano podczas konferencji, powinna przyczyniać się do nadchodzącego skoku cywilizacyjnego w obszarze budownictwa, zarówno w nauce, jak i inżynierii.

Zdanie to podziela Prezes Łukasiewicza, Piotr Dardziński.

- Nie mam wątpliwości, że efektem współpracy pomiędzy Łukasiewiczem a AGH będzie rosnąca liczba innowacyjnych rozwiązań tworzonych przez polskich naukowców w odpowiedzi na realne potrzeby przedsiębiorców. To wyraźny sygnał dla biznesu, że potencjał polskiej nauki sukcesywnie rośnie i warto go wykorzystać poszukując możliwości doskonalenia swoich technologii, produktów czy usług – podkreślił prezes Łukasiewicza.

Uczestnicy konferencji byli zgodni, że branża budowlana – podobnie jak cała polska gospodarka – potrzebuje impulsu oraz działań, które pomogą branży uniknąć kryzysu.

- W dłuższej perspektywie problemem może okazać się znaczny spadek nowych inwestycji budowlanych. Póki co dane o produkcji cementu pokazują, że budownictwo żyje - po 5 miesiącach tego roku mamy o 8 proc. wyższą produkcję cementu niż rok temu. Należy jednak pamiętać, że z powodu pandemii deweloperzy rezygnują z pewnych inwestycji. Nowe inwestycje są mrożone, a wzrost opiera się na budowach, które są kontynuowane. To może być problematyczne - powiedział prof. Jan Deja, dyrektora biura Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Jego zdaniem, największe niepewność w branży budowlanej dotyczy sytuacji na rynku mieszkaniowym.

- Mamy obawy o nieco dalszą przyszłość, bo liczba pozwoleń na nowe budowy zmalała radykalnie przez pandemię. W tym segmencie boimy się konsekwencji spowolnienia. Dodatkowym problemem jest też kwestia dostępności kredytów, co może działać hamująco na popyt - dodał ekspert.

Jedną z ważniejszych konkluzji konferencji była również priorytetowa kwestia innowacyjności w przemyśle budowlanym. Prelegenci byli zgodni, że szansą na zdobycie przewag konkurencyjnych dla firm branży materiałów budowlanych po pandemii COVID-19 może być silniejsze postawienie na innowacje.

- Są branże, tak jak branża budowlana, które mówią - sięgniemy po technologię po to, żeby nawet koronawirus nie zatrzymał naszego wzrostu. Z takiego trendu w Łukasiewiczu korzystamy. Dzięki temu nie mamy mniejszych przerobów, a można nawet powiedzieć, że pracujemy jeszcze intensywniej. Musimy jeszcze pomyśleć o wspólnym programie projektów np. w zakresie budownictwa modułowego w kontekście Programu Mieszkanie, któremu dużo czasu poświęciliśmy podczas dzisiejszej konferencji – podkreślał Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Profesor Deja wskazał, że współpraca ośrodków badawczych ze środowiskiem naukowym jest niezbędnym elementem w realizacji strategii zielonego ładu.

- Aby polski przemysł mógł podnosić swoje możliwości wytwórcze, a Polska mogła osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku, niezbędne jest powszechne podjęcie współpracy naukowo - badawczej, tak jak ma to miejsce pomiędzy Siecią Badawczą Łukasiewicz oraz uczelniami - w tym przypadku AGH - ocenił ekspert.

Dodał, że zarówno Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, jak i Akademia Górniczo-Hutnicza i wchodzący w jej skład Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki znacząco wzmacnia potencjał badawczo - rozwojowy w branży budowlanej.

W kwestii innowacyjności Sieć Badawcza Łukasiewicz zapewnia już m.in. kompleksową ofertę dla przemysłu od surowców mineralnych, poprzez prace badawczo-rozwojowe kończąc na wdrożeniu i wsparciu produkcji. Współpracuje z największymi producentami materiałów budowlanych wspierając ich swoją wiedzą, kompetencjami i zapleczem laboratoryjnym.

Artykuł powstał we współpracy z ImpactCEE.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz