Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Wojciechowski
|
aktualizacja

Inteligentne biurowce. System operacyjny, który jest bardziej niż smart

13
Podziel się:

Skanska stworzyła system operacyjny do zarządzania budynkiem biurowym i powierzchniami do pracy. Niebawem ten innowacyjny system wejdzie do stałej oferty we wszystkich nowych budynkach biurowych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

dyrektor zarządzający spółki biurowej Skanska
dyrektor zarządzający spółki biurowej Skanska (materiały partnera)

Na czym polega idea Tygodnia Bezpieczeństwa i jak realizujecie ją w Skanska?

Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający spółki biurowej Skanska: Tydzień Bezpieczeństwa jest jednym z największych wydarzeń na świecie w zakresie promowania bezpieczeństwa. W tym roku odbyła się już 15. edycja, a hasłem przewodnim było „Akcja - reakcja. Nie czekaj! Reaguj!”. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na niewłaściwe zachowania, takie jak łamanie zasad dotyczących bezpieczeństwa, lekceważenie standardów BHP i środowiska oraz nieetyczne działania, do których może dochodzić w najbliższym otoczeniu i zachęcenie do reagowania na nie.

Podczas tegorocznego wydarzenia edukowaliśmy również w zakresie dbania o środowisko naturalne. Zachęcaliśmy do odchodzenia od wody butelkowanej na rzecz wody sieciowej, aby ograniczyć ilość plastikowych odpadów. Z kolei naszych budowach plastikowe butelki zastąpiliśmy bidonami wielokrotnego użytku, wykonanymi z bezpiecznych i trwałych materiałów oraz zapewniliśmy wygodny dostęp do świeżej wody z sieci miejskiej. To jedno z wielu rozwiązań, dzięki którym promujemy ideę zrównoważonego rozwoju i poszanowania środowiska w trakcie budowy i wśród pracowników biurowców, które realizujemy w największych miastach w Polsce.

Ile czasu trwa budowa takiego zrównoważonego biurowca? jak wygląda sam proces wdrażania w życie idei inteligentnego budynku?

Cykl życia całego projektu biurowego, od momentu analizy działki do oddania budynku do użytku, to 4-7 lat. W tym czasie może się dużo zmienić, dlatego już na początku realizacji musimy przewidzieć trendy, jakie będą panowały w przyszłości. W Skanska stawiamy na ponadczasowość biurowców, aby były zgodne z trendami za kilka, a nawet kilkanaście lat. Przykładem takiego rozwiązania jest Connected by Skanska, nasz autorski system do całościowego zarządzania budynkiem biurowym i powierzchniami do pracy – i to z poziomu smartfona. Dzięki swojej otwartej architekturze będzie systematycznie rozwijany i dopasowywany do zmieniających się potrzeb i rozwoju technologii w przyszłości. Jeśli na rynku pojawi się innowacja, która wymaga połączenia elementu fizycznego z systemem sterowania – kupimy ten element, zaplanujemy jego umieszczenie w budynku lub na powierzchni najemcy, a Connected by Skanska będzie gotowe do integracji.

Czy funkcjonowaniem całej firmy da sięzarządzać za pomocą aplikacji w smartfonie?

Na pewno można zarządzać biurowcem i swoim dniem pracy. Kiedy w 2018 wprowadziliśmy na rynek Connected by Skanska, był to pierwszy taki projekt, w którym głównym założeniem było umożliwienie najemcy zarządzanie budynkiem biurowym i powierzchniami do pracy właśnie z poziomu smartfona. W Skanska mamy zasadę, że zanim zaproponujemy innowację klientom, sprawdzamy to w swoim biurze w warunkach codziennej pracy. W biurowcu Spark, gdzie mamy naszą siedzibę, upewniliśmy się, że Connected by Skanska umożliwia organizację całego dnia pracy z poziomu smartfona: począwszy od wjazdu na parking czy wejścia do budynku bez użycia plastikowej karty, po zaproszenie gościa, rezerwację sali czy zmianę temperatury lub ustawienie oświetlenia zgodnie z charakterem spotkania, np. do prezentacji.

Z kolei najemcy mają dostęp do danych ułatwiających zarządzanie i administrację biurem np. związanych z wykorzystaniem sal konferencyjnych, miejsc parkingowych oraz przydzielaniem dostępu do biura lub parkingu. Strukturyzacja, analiza danych oraz ich eksport do chmury MS Azure i wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwoli nam uczyć się w jaki sposób użytkownicy biur z nich korzystają, a co za tym idzie – pomóc w jeszcze lepszym zrozumieniu potrzeb najemców i dostosowaniu produktów do potrzeb klientów.

Co z pracownikami, którym niekoniecznie po drodze z nowymi technologiami? Czy fakt, że ich rytm życia nie jest podporządkowany wirtualnym aplikacjom, nie powoduje, że czują się cyfrowo wykluczeni, a przez to spada im morale i zapał do pracy?

Biuro musi zapewniać komfortowe warunki pracy dla różnych ludzi, w różnym wieku, o różnym stylu pracy. Nowe technologie mają pracę ułatwiać i usprawniać, ale nie mogą nikogo wykluczać. Dzięki Connected by Skanska pracownicy mogą poruszać się po budynku przy pomocy smartfona, ale mogą też korzystać z tradycyjnych kart wstępu. Temperaturę czy oświetlenie w pomieszczeniu można zmienić telefonem lub zwykłym panelem na ścianie. W ten sposób każdy pracownik bez problemu korzysta ze wszystkich funkcji budynku.

Miejsce pracy w powszechnym myśleniu niekoniecznie uchodzi za przyjazne dla przeciętnego człowieka. Trzeba przesiadywać w biurze minimum osiem godzin i najlepiej nie odchodzić od stanowiska pracy. Dlaczego Spark nie powiela tego stereotypu?

Nasze biura tworzymy w taki sposób, aby pracownik, jego zdrowie fizyczne i psychiczne, a także komfort pracy, były najważniejsze. Dlatego podjęliśmy decyzję, że wszystkie nasze nowe inwestycje będziemy realizować zgodnie z wymaganiami certyfikatu WELL, jednego z najbardziej wymagających systemów, który mierzy jakość powierzchni biurowej pod kątem zdrowia i samopoczucie człowieka. W marcu budynek Spark otrzymał certyfikat WELL Commercial Interior dla przestrzeni biurowej na piątym piętrze, gdzie znajduje się siedziba naszej firmy.

WELL znacząco podnosi jakość biurowców, wymagając, już na etapie planowania inwestycji, rozwiązań tworzących zdrowe biuro. Pozytywne aspekty wynikające z certyfikatu WELL sprawiają, że pracownik czuje się dobrze po wyjściu z biura. Na to składa się wiele aspektów – np. świeże, nawilżone powietrze, dzięki któremu nie boli nas głowa; temperatura w biurze dopasowana do słonecznych lub zimowych dni oraz inteligentne oświetlenie ograniczające zmęczenie naszych oczu. Przebywanie w zdrowym biurze pomaga nam lepiej funkcjonować na co dzień, także po wyjściu z pracy.

Czy zapewnienie optymalnych warunków pracy ma istotny wpływ na oszczędności związane z kosztami utrzymania pracownika? Mniej pracowników chodzi na L-4, korzysta ze zwolnień, nie przychodzi do pracy? I przez to de facto pracuje efektywniej?

Jeśli wymogi WELL są spełnione to takie biuro daje pracodawcy pewność, że jego zespół ma najlepsze możliwe warunki do pracy. Każdy z nas pracował w miejscu, w którym, zamiast koncentrować się na zadaniach, zastanawiał się jak sprawić żeby było cieplej lub chłodniej albo jak przestawić biurko żeby słońce nie przeszkadzało w pracy na komputerze. Teraz pracownicy nie powinni się martwić o takie rzeczy. Jednocześnie, dzięki przebywaniu w zdrowym biurze wzrasta ich produktywność i kreatywność. Podsumowując: dbanie o komfort pracownika poprzez przekłada się na lepszą efektywność, mniej zwolnień chorobowych i lepsze samopoczucie użytkowników biurowych, również kiedy spędzają czas z najbliższymi.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Skanska

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
arek
3 lata temu
Może bardziej uczciwy byłby podpis np. "Lokowanie produktu zawiera inne treści"? P. Michale- Skanska ma nawet niższe mniemanie o czytelnikach niż się Panu wydaje. Polecam poszukać w internetach opinii o firmie.
ZEN
3 lata temu
innowacyjny -o naszemu NOWOCZESNY.
bleblanie
3 lata temu
Polska i innowacje, a do tego jeszcze przestrzeganie zasad :)))) Wyborne. Ten kraj jest DZIKI, a ludzie wyznaja zasade, ze zasady sa po to, aby je lamac. Warto to sobie dobrze uzmyslowic.
Eponine
3 lata temu
Pracuję w biurowcu SPARK C. To przykład najgorszego budownictwa, jakie jestem w stanie sobie wyobrazić. Nic nie działa, klimatyzacja albo jest wyłączona, albo chłodzi na 19 stopni i wieje punktowo, skutkiem są zapalenia zatok i masowe L4. Żeby otworzyć jakiekolwiek drzwi, trzeba użyć bardzo dużej siły (na drzwiach prowadzących na taras trzeba się wręcz uwiesić). Ostatnio przeprowadzili nam ewakuację ćwiczeniową, gdyby było prawdziwe zagrożenie, połowa pracowników by się nie uratowała, bo nie ma oznaczonych wyjść ewakuacyjnych (wszyscy poszli do jednej klatki i w połowie zrobił się zator), zablokowały się także drzwi na parterze. Co chwilę włącza się niczym niesprowokowany alarm w drzwiach wejściowych, a same drzwi się nie domykają automatycznie, o czym informuje kartka. Toalety zaprojektowane są tak, że osoba wychodząca uderza drzwiami tego, kto stoi przy umywalce, myjąc ręce. Zgłaszane przez aplikację problemy są usuwane. Można wyliczać w nieskończoność, ale wniosek nasuwa się jeden - fuszerka.
Niepełnospraw...
3 lata temu
Proponuje kontrole warunków BHP pracowników niepełnosprawnych Zakładów Pracy Chronionej w Olsztynie . Albo budki Campingowe , albo stróżówki bez wody , WC , 2 metry kwadratowe . W takim pomieszczeniu przez 24 godziny ( od 7 rano do 7 rano ) pracuje niepełnosprawny pracownik ochrony. Gdzie Olsztyńscy Inspektorzy P.I.P. Historia się powtarza. Najpierw polskie obozy pracy N.K.W.D., następnie Zakłady Pracy Chronionej a teraz Polskie Obozy Pracy Dla Niewolników Niepełnosprawnych. Nie ma Rosjan , nie ma Niemców a obozy pracy są ! To czyje były obozy Pracy ?