Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|

Jak rozpoznasz, czy jesteś alkoholikiem? Te kilka objawów powie ci prawdę

150
Podziel się:

Choroba alkoholowa dotyka pracowników wszystkich fachów. Zarówno prezesów prężnie działających firm, jak i pracowników fizycznych. Objawy alkoholizmu nie są natomiast zbyt oczywiste. Szybka diagnoza daje jednak większe szanse na wyjście z nałogu.

Jak rozpoznasz, czy jesteś alkoholikiem? Te kilka objawów powie ci prawdę
Alkoholizm to choroba, z którą zmaga się coraz więcej Polaków (money.pl, Rafał Parczewski)

Początkowo objawy choroby alkoholowej rozwijają się niewinnie. Lampka wina czy piwo dla zrelaksowania się po całym dniu brzmią nieszkodliwie. Natomiast to właśnie te małe kroki tworzą grunt pod dalszy rozwój choroby.

W Polsce, w 2018 roku alkoholu nadużywało około 2,5 mln dorosłych osób - wynika z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jest to więcej niż co 10. dorosły Polak. Oznacza to, że wiele osób ukrywa swoją chorobę alkoholową albo po prostu nie przyjmuje do wiadomości, że ma problem z ograniczeniem trunków.

Kiedy więc okazjonalne picie przeobraża się w chorobę alkoholową? Warto zwrócić uwagę na te zachowania:

  • Przyznanie, że alkohol odpręża, redukuje napięcie i ośmiela w interakcjach międzyludzkich.
  • Poszukiwanie okazji, aby spożyć alkohol w miejscach i sytuacjach, które nie są do tego przeznaczone.
  • Spożywanie alkoholu w samotności.
  • Zwiększona tolerancja na alkohol - przyjmowanie coraz większych ilości alkoholu.
  • Problem z zachowaniem kontroli - brak panowania nad tym, kiedy zaczyna się i kończy pić.
Zobacz także: Kopalnia Turów musi wstrzymać wydobycie. Borowski: każdy kolejny dzień pracy będzie nas kosztować

Według danych WHO, Polacy są w czołówce państw europejskich pod względem spożycia alkoholu. W 2016 roku na jednego mieszkańca kraju przypadało około10,4 litra czystego alkoholu etylowego. Najczęściej sięgamy po piwo (56 proc., co trzeci Polak wybiera wódkę, a wino wybiera 8 proc. spośród pijących.

Jak radzić sobie z chorobą alkoholową?

Proces leczenia alkoholizmu, korzystając przy tym z pomocy specjalistów trwa od 18 do 24 miesięcy. Leczenie kończy się zazwyczaj w momencie, gdy osoba jest w stanie wrócić do normalnego funkcjonowania, wykluczywszy przy tym spożycie alkoholu.

Profesjonalną pomoc można uzyskać w najbliższej Poradni Leczenia Uzależnień. Z terapii mogą skorzystać zarówno osoby uzależnione oraz osoby współuzależnione - najczęściej są to członkowie rodziny, którzy zmagają się z alkoholizmem bliskiej osoby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(150)
Michau
rok temu
Ciekawe... To jakie uzasadnienie mają ci, co nie są alkoholikami, ale piją... Wszystkie te "objawy" są normą: - pije się, bo jest milej, - po ciężkim tygodniu pije się, bo inaczej w Polsce nie da się odprężyć, - pije się w samotności, jak nie ma z kim, choćby w pandemii... - pije się coraz więcej, bo organizm (wątroba) się przyzwyczaja, - nie ma się kontroli, jeśli organizm się przyzwyczaja - najpierw 1 piwo, a potem 8 piw mnie upija... Znam dziesiątki znajomych z tą samą motywacją i tylko 1 alkoholika. Objawy alkoholizmu są wtedy gdy: - przez alkohol zaniedbuje się rodzinę, - przez alkohol zaniedbuje się pracę, - przez alkohol traci się prawko, - pije się od rana, - zapożycza by kupić alkohol, - wydatki na alkohol przekraczają wydatki na żywność, Cała reszta to bzdury.
Pietrek
rok temu
Piję od ponad 20 lat. Potrafię zrobić miesiąc - dwa przerwy, ale potem znów piję. Nigdy nie straciłem pracy przez alkohol, bo przed pracą trzeźwieję. Kilka razy pojechałem po pijanemu, złapali mnie raz w 2003 roku. Zacząłem się rozglądać za pomocą, ale to nie takie proste. Nie chcą mnie przyjąć, bo jak mam robotę i nie szoruję ryjem po ziemii, to nie potrzebuję pomocy. Mam wrócić jak już się stoczę. Nawet niezależne grupy wsparcia spotykają się w godzinach biznesowych, co koliduje z moją pracą. Skoro nie jestem menelem, to żaden ze mnie alkoholik.
f11111
rok temu
Specjaliści w poradniach antyalkoholowych po pracy piją jak smoki - to tak jak by iść do pryszczatego dermatologa po poradę na trądzik - niby fachowiec , ale sam sobie nie potrafi pomóc !!!!!!!!
A czy
rok temu
kieliszek do każdej mszy, to nałogowe picie w pracy?
berbeluch
rok temu
Jasne najlepiej nie pij nie pal nie nie jedz smacznie tylko ćwicz i trenuj i chodź do pracy całymi dniami, nie imprezuj umrzesz zdrowy ni nieszczęśliwy, jak pisał w tamtym roku Keeanu Reeves jego umierająca na raka matka plącząc na łożu śmierci mówiła że strasznie żałuje że się nie bawiła w życiu, że nie piła nie imprezowała, tylko zdrowe jedzenie treningi i woda a teraz nie ma nawet co wspominać, więc bez farmazonów i frazesów proszę...,
...
Następna strona