Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janosikowe zostaje mimo wad. Samorządowcy biją na alarm

8
Podziel się:

W ocenie TK i ekspertów Janosikowe, czyli opłata solidarnościowa, powinna być pilnie skorygowana. Wszystko dlatego, że hamuje rozwój samorządów. Ministerstwo Finansów jest jednak odporne na te opinie i orzeczenia.

Janosikowe nie jest tylko warszawskim problemem.
Janosikowe nie jest tylko warszawskim problemem. (flickr.com)
bECoJnMB

Najgłośniej przeciwko opłacie na rzecz biedniejszych gmin przez te bogatsze protestuje Warszawa, ale problem nie tylko jej dotyczy. Tą solidarnościową daninę płaci aż 106 gmin oraz 31 miast na prawach powiatu.

Ile udaje się zebrać budżetowi państwa z tego tytułu? Jak się szacuje w 2020 r. będzie to aż 2,9 mld zł. Inne szacunki pokazują dlaczego Warszawa krzyczy w tej sprawie najgłośniej. Stolica zapłaci w przyszłym roku z tytułu janosikowego aż 1,2 mld zł.

Zobacz także: Od listopada ostrzejsze przepisy ws. rozliczania VAT. "Sankcje mogą być poważne"
bECoJnMD

Opłata jest też ciężarem dla innych polskich miast. 116 mln zł wpłaci Kraków, po ok. 90 mln zł - Wrocław i Poznań, Gdańsk ok. 50 mln zł. Te miasta, jak informuje "Gazeta Wyborcza" płacą podwójnie - jako gminy i jako powiaty.

To jak bardzo janosikowe wstrzymuje rozwój gmin, doskonale widać na przykładzie Nadarzyna. Ta niewielka podwarszawska gmina w 2019 r. zaplanowała inwestycje za 27 mln zł. Mogłaby więcej, ale jedna trzecia z tej kwoty odda do budżetu państwa z tytułu tej daniny.

bECoJnMJ

Jak to się oblicza? Skąd wiadomo, kto ma zapłacić janosikowe? Z każdego złotego przychodów przekraczających ponad 170 proc. ogólnopolskiej średniej samorządy płacą do centralnego budżetu aż 98 groszy.

W ocenie ekspertów, to mocno demotywujące dla bardziej przedsiębiorczych samorządowców. Dlatego przekonują oni, że coś co miało być daniną solidarnościowa dla biedniejszych regionów zostało wypaczone i trzeba zmienić te zasady.

Tym bardziej że w 2013 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym są po prostu wadliwe. Mimo tego, Ministerstwo Finansów przedłużyło działanie tych przepisów do 2021 r.

bECoJnMK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECoJnNe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
asdf
2 lata temu
Haha Ministerstwo Finansów ponad Trybunałem Konstytucyjnym proszę jaki wasal z Trybunału względem MF!
Jutro Piatek ...
2 lata temu
Szklany / Duplicat nauki apartamowiec? - pasowal by ?
spr
2 lata temu
Bogactwo Warszawy nie ma nic wspólnego z przedsiębiorczością, tylko z silną centralizacją Polski.
bECoJnNf
Dom
2 lata temu
Tyle że pis ma gdzieś samorządy bo jak przestaną być wypłacane lub za bardzo zadłużone to te pisowskie hieny posądzą je o niegospodarność 😂 taka psychologia
Bb
2 lata temu
Komunistyczne regulacje