Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KWY
|
aktualizacja

Janusz Palikot jest bankrutem? Spowiedź biznesmena

33
Podziel się:

Spółka zarządzana przez Janusza Palikota, Manufaktura Piwa Wódki i Wina, tonie w długach. Biznesem przekonuje, że doprowadzenie firmy na skraj bankructwa nie było zamierzone. - Zaryzykowałem całym swoim majątkiem. Zastawiłem domy, które mam; sprzedałem nieruchomości i ruchomości - twierdzi.

Janusz Palikot jest bankrutem? Spowiedź biznesmena
(East News, Beata Zawrzel/REPORTER)

Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, ma milionowe długi. Według wykazu wierzytelności, do którego dotarł money.pl, zaległości handlowe, pożyczki, weksle, poręczenia, umowy odkupu udziałów w spółce wynoszą ponad 256 mln zł. Spis nie uwzględnia zobowiązań wobec pracowników i obligatariuszy.

Spółka Palikota tonie w długach

Wierzyciele spółki, których na wspomnianej wcześniej liście jest 1818, zadają biznesmenowi pytania. Palikot odpowiada na nie w komentarzach wideo, publikowanych w mediach społecznościowych. Jedno z nich brzmiało: czy spółka od początku zakładała, że dojdzie do takiej sytuacji? Biznesmen i były polityk, odpowiadając na to pytanie, zaznaczył, że "nikt nie miał takich intencji, bo nikt nie chce mieć kłopotów wizerunkowych, mieć przeciwko sobie partnerów oraz inwestorów, nikt nie chce żyć w takim napięciu, w jakim my w tej chwili funkcjonujemy".

Zaryzykowałem całym swoim majątkiem. Zastawiłem domy, które mam; sprzedałem nieruchomości i ruchomości. Jestem w 26 mln zł największym wierzycielem Manufaktury (MPWiW - przyp. red.). Nie mam nikogo, kto by zainwestował więcej środków niż ja, Janusz Palikot - powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Palikot skazany. Poseł Lewicy jednoznacznie

- Być może nigdy nie odzyskam tych pieniędzy. Akurat, jak państwo wiecie, w warunkach układowych podmioty powiązane są najgorzej traktowane. Nie ma zwrotów gotówkowych, jest konwersja na kapitał. Jeśli plan się uda i spłacimy zobowiązania wobec państwa (wierzycieli - przyp. red.), to ja też coś zarobię, ale pod tym pierwszym warunkiem - dodał prezes MPWiW. 

MPWiW jest w trakcie restrukturyzacji, wniosek w tej sprawie do sądu złożyła jeszcze w sierpniu. Na początku października spółka przedstawiła wierzycielom plan układowy. Propozycja zakłada spłatę większości zadłużenia w ciągu 5 lat. Szacunki wskazują na spłatę należności głównej (256 mln zł) w 84 proc. gotówką, a w 16 proc. - zamianą długu na akcje spółki.

Rodzinny dom Palikota zastawiony

- Od roku nie pobieram żadnego wynagrodzenia, tak jak pozostali członkowie zarządu. I oczywiście za chwilę będę miał kłopoty na podstawowym poziomie, bo ile można dokładać. Najpierw (dokładałem - przyp. red.) w latach 2016-20. (...) sam płaciłem za hotele, za wszystkie inne koszty. Od roku nie pobieram wynagrodzenia - mówi Palikot w wideo komentarzu.

Jak poinformowaliśmy w lipcu, Janusz Palikota zarabiał 50 tys. zł miesięcznie. Od września 2022 r. nie pobiera wynagrodzenia - zapewniała nas wówczas spółka.

- To nie są warunki, w których można twierdzić, że my nie ponosimy konsekwencji, albo zaplanowaliśmy doprowadzenie do takiego kryzysu (w spółce MPWiW - przyp. red.). To jest absurdalne, nikt nie chciałby znaleźć się w takiej sytuacji, że dom, w którym mieszkam z rodziną, jest zastawiony, samochody z leasingu są oddane - powiedział Palikot, zaznaczając, że teza o celowym doprowadzeniu spółki na skraj bankructwa jest nieprawdziwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
Hererree
6 miesięcy temu
Najbardziej oburzeni to tzw. Inwestorzy,.. wykształceni, myśliciele, analitycy, fani dark chain, krypto, ąę...... Ileż oni się naplują na Palikota... tylko, żaden czytać nie umie..., nie rozumie czym jest ryzyko... aleeee..aleeee.... nie oni... oni zawsze mają rację,. Auto w leasingu, dom w kredycie,... biznesmeni za dychę..
Gość
6 miesięcy temu
Ludzie to cwaniak, nie wierzcie w te bzdury.
Ewar
6 miesięcy temu
Zaryzykował 7 mln żeby wyprowadzić 250 mln. Dla kogo ta sciema
gość
7 miesięcy temu
I pomyśleć że 12 lat temu był sukces Ruchu Palikota w wyborach parlamentarnych. Wprowadził Annę Grodzką i Roberta Biedronia do Sejmu. Miało być tęczowo, miało być świeckie państwo a po 12 latach jest upadły przedsiębiorca.
Javier Milei
7 miesięcy temu
Argentyna zaprasza JP !!!!
...
Następna strona