Notowania

gospodarka
05.09.2019 17:06

Jazda "na suwak" obowiązkowa. Rządowy projekt jest już w Sejmie

Kierowcy będą mieć obowiązek wpuścić przed siebie auto włączające się do ruchu ze znikającego pasa. Nowy projekt zakłada również ujednolicenie zasad tworzenia tzw. korytarza życia. Teraz nad nowymi przepisami pracować będzie Sejm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy.

Według propozycji ministerstwa, ruch na takich drogach ma odbywać się naprzemiennie tj. jeden kierowca ma wpuszczać przed siebie jeden samochód. Jeżeli natomiast znikają pasy po obu stronach – prowadzący ma wpuścić po jednym aucie z obu stron. Pierwszeństwo miałby ten, który włączałby się do ruchu z prawej strony.

(Ministerstwo Infrastruktury)
Infografika pokazująca, jak mają działać nowe przepisy o jeździe "na suwak". (Fot: Ministerstwo Infrastruktury)

Jak wytłumaczono w komunikacie, zasady te pozwolą uniknąć zatorów przy zwężających się jezdniach. "Sformalizują też zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu" – oceniono.

Zmienią się też przepisy dotyczące tworzenia tzw. korytarza życia. "W skrócie – kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym" – wytłumaczono w komunikacie.

Projekt ustawy ministestwa infrastruktury został przyjęty przez rząd i trafi teraz do Sejmu. Według autorów, przepisy dotyczące tzw. jazdy na suwak mają wejść w życie po 60 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Natomiast nowe zasady tworzenia przejazdu dla służb ratunkowych będą obowiązywać od listopada 2019 roku.

Zobacz także: PKP podsumowuje inwestycje. Dworce, tabor, intermodal i linie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, prawo drogowe, drogi w polsce, jazda samochodem, samochód
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-09-2019

aaPrzepis dla cwaniaków, który tylko spowolni ruch i zwiększy korki.

05-09-2019

zzW Polsce jazda na suwak!?, cwaniaczki z lewego pasa jadą na bucie do końca ja stoję od 20minut na środkowym pasie i ja według nowego prawa muszę … Czytaj całość

05-09-2019

asdfjazda na suwak tak ale tylko na podstawie znaku, nie przy każdym zwężeniu, inaczej to naruszy zasadę pierwszeństwa

Rozwiń komentarze (20)