Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jednolity Plik Kontrolny. Księgowi gubią się w nowych kodach i oznaczeniach

34
Podziel się:

Miało być łatwiej, a dla organów skarbowych – bardziej przejrzyście. Ostatecznie okazało się, że zmiany w opisywaniu transakcji w JPK pomogły tylko administracji, zaś księgowi mają dużo pracy.

Jednolity Plik Kontrolny. Księgowi gubią się w nowych kodach i oznaczeniach
Przedsiębiorcy muszą przekazywać skarbówce coraz więcej informacji, a klucz do ich opisania nie jest oczywisty (Getty Images, getty images)
bEUdOpTp

Od początku października transakcje w przesyłanym fiskusowi VAT-owskim Jednolitym Pliku Kontrolnym opisywane są w nowy sposób. Zapewne ustawodawca chciał uprościć życie firmom i obsługującym je księgowym, ale na dobrych intencjach się skończyło.

Księgowi, z którymi rozmawiała "Rzeczpospolita", skarżą się, że obowiązek oznaczania sprzedaży towarów i usług kodami GTU spowodował ogromne zamieszanie.

bEUdOpTr
Zobacz także: Wyłudzenia VAT. "Działania obecnego rządu idą w dobrym kierunku"

Nie wiadomo, jak opisywać usługi niematerialne (np. szkolenia produktowe), transport (czy spedycję traktować oddzielnie?) czy świadczenia kompleksowe. Do zrobienia zapisu w JPK nie wystarczy już ogólna nazwa faktury ("realizacja umowy nr….").

- Żeby prawidłowo oznaczyć takie dokumenty w JPK, trzeba znać szczegółowy zakres świadczeń – powiedział Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting. Tym samym nowe przepisy sprawią, że księgowi lepiej poznają swoich klientów, bo więcej będą z nimi rozmawiać. Co więcej, poznają nawet członków ich rodzin, bo w szczególny sposób trzeba opisywać faktury wystawione dla członków rodzin.

bEUdOpTx

Ministerstwo Finansów próbuje rozwiewać wątpliwości na swojej stronie internetowej, ale samo stworzyło tak wiele wątpliwości, że teraz niełatwo to wszystko "wyprostować". Za każdy błąd w JPK przedsiębiorcy grozi 500 zł grzywny. Na szczęście czas między wezwaniem a wymierzeniem kary wynosi 2 tygodnie, więc przedsiębiorca może poprawić sprawozdanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUdOpTS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Gość
rok temu
Nie dość że to co było to bagno dla człowieka prowadzącego samodzielnie rozliczenia ,to jeszcze obciążono mu stopy by prędzej sie topił
dsfg
rok temu
I skończy się prowadzenie jakichś tam byznesów i ludzie wezmą się za uczciwą pracę w państwowej fabryce!
Homer
rok temu
Tak się kończy zatrudnianie pociotek jako księgowych bo ciocia ma biuro rachunkowe albo kiedyś pracowało w biurze. Księgowa to wiedza za którą się płaci. Do tego dobry radca prawny i po kłopocie. Problemy mają Janusze którzy myślą ze księgowa pije kawę cały dzień i coś tam robi.
bEUdOpTT
Gospodarze
rok temu
Ja to bardziej bym się obawiał blokowaniem, bajadery na Żoliborzu chronionej przez policję i konfiskaty kota przez rolników.
Kokos
rok temu
Zlikwidowac zwrot vatu i po klopocie. Placi tylko pierwszy producent badz ten co sprowadzil i koniec. Zero odliczen zero zwrotow zero wyludzeń.
...
Następna strona