Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
JSA
|

Jednolity Plik Kontrolny w praktyce. Resort finansów podaje ważne dane

1
Podziel się

Podatnicy złożyli już ponad 2,9 mln plików JPK - informuje PAP w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Resort spodziewa się największego wpływu JPK za w najbliższych dniach i zachęca jednocześnie, by nie czekać z ich wysłaniem do ostatniej chwili.

Jednolity Plik Kontrolny w praktyce. Resort finansów podaje ważne dane
Jednolity Plik Kontrolny w praktyce. Resort finansów podaje ważne dane (Getty Images, Jaap Arriens, NurPhoto)
bDzKwJBx

Jednolity Plik Kontrolny. Największy wpływ JPK dopiero przed nami

Jednolity Plik Kontrolny w praktyce dzielisię na kilka rodzajów deklaracji. Przemysław Krawczyk z departamentu analiz w Ministerstwie Finansów wskazuje, że przedsiębiorcy, którzy do tej pory składali odrębnie deklaracje VAT-7, VAT-7K lub informację JPK_VAT, od października po raz pierwszy wypełniają te obowiązki łącznie w formie jednego dokumentu elektronicznego JPK_V7M lub JPK_V7K.

Zobacz także: Obowiązek przekazywania JPK. Od tego roku dotyczy wszystkich przedsiębiorców
bDzKwJBz

Jak podkreśla Krawczyk, Jednolity Plik Kontrolny w nowej odsłonie pozwala maksymalnie skrócić czas oczekiwania podatników na potwierdzenie prawidłowego przesłania JPK_VAT. Ministerstwo przygotowało nowe środowisko do wysyłki Jednolitego Pliku Kontrolnego przy pomocy bramki REST API.

"Spodziewamy się, że największy wpływ plików odnotujemy w okolicach 25 listopada. Zachęcamy jednak, aby nie czekać z wysłaniem plików na ostatnią chwilę" - zaapelował. W momencie publikacji artykułu resort finansów odnotował 2,9 mln deklaracji JPK.

Jednolity Plik Kontrolny od 1 października

Przypomnijmy, że już od 1 października przedsiębiorcy płacący VAT będą musieli nieco inaczej wysyłać skarbówce dane na temat prowadzonej przez nich sprzedaży i zrealizowanych transakcji. Zmieni się bowiem forma Jednolitego Pliku Kontrolnego.

bDzKwJBF

Zmiany w JPK zostały odłożone w czasie przez pandemię koronawirusa. Od października jednak taryfy ulgowej ma nie być.

Wszystkie transakcje przeprowadzone przez podatników VAT po 1 października będą musiały znaleźć się w nowym pliku JPK_V7. To spora zmiana, bo do tej pory tacy przedsiębiorcy musieli wysyłać skarbówce dwa pliki - JPK_VAT oraz deklaracje VAT-7.

bDzKwJBG
bDzKwJCa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Romuald
2 miesiące temu
i to ma swoboda prowadzenia działalności gospodarczej?????