Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Jest decyzja. Będzie realizacja kolejnego etapu Baltic Pipe

19
Podziel się:

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję na pozwolenie użytkowania obiektów w ramach etapu i rozbudowy węzła przesyłowego i połączenia gazociągu Baltic Pipe z istniejącą infrastrukturą.

Jest decyzja. Będzie realizacja kolejnego etapu Baltic Pipe
Wydano decyzję na realizację kolejnego etapu Baltic Pipe (Agencja Wyborcza.pl, Patryk Ogorzałek)

"Polska jest w trakcie największej w historii rozbudowy systemu przesyłowego gazu. Projekt Baltic Pipe ma na celu utworzenie od października 2022 r. nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim 14 września 2022 r. Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję na pozwolenie użytkowania obiektów w ramach etapu I rozbudowy węzła przesyłowego i połączenia gazociągu Baltic Pipe z istniejącą infrastrukturą", podano w komunikacie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Jak czytamy, decyzja obejmuje obiekty budowlane i instalacje na terenie Terenowej Jednostki Eksploatacji Węzeł Przesyłu Odolanów oraz obiekty budowlane rozbudowy Tłoczni Gazu Odolanów wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Kluczowy element Baltic Pipe

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podkreślił w czwartek, że "bezpieczeństwo energetyczne Polski jest priorytetem dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego". – Baltic Pipe to strategiczny projekt, dzięki któremu wzrośnie nasza niezależność gazowa – dodał.

Tłocznia w Odolanowie jest jednym z kluczowych elementów tego procesu. Rozbudowa tłoczni gazu jest związana ze wzrostem przesyłu gazu ziemnego realizowanego za pomocą istniejącego systemu przesyłowego poprzez m.in. wykorzystanie pełnej przepustowości dla zwiększonych ilości dostaw gazu do Polski z różnych kierunków. Za rozbudowę polskiego systemu przesyłowego odpowiedzialny jest GAZ-SYSTEM S.A.

Inwestycja jest realizowana na podstawie decyzji Wojewody Wielkopolskiego z 10 lutego 2020 r., który udzielił pozwolenia na budowę inwestycji towarzyszącej inwestycjom w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu pn. "Rozbudowa Tłoczni Gazu Odolanów".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Tbb
3 miesiące temu
O zakontraktowaniu gazu warto może pomyśleć, choć go nie widać na ekranie TV, to jest dosyć istotnym elementem projektu. Co do naszego kanału Sueskiego (TVP robi już porównania)' to pieniądze wydane na przekop będą kosztem w czasie do ukończenia projektu, tzn zbudowanie toru wodnego i portu. Osobiście nie zainwestowałbym w akcję takiego przedsięwzięcia, nawet gdyby Glapinski dodrukować mi połowę z tych pustych 150 mld zł które przekazał rządowi. Patrzę na moje dzieci i mam nadzieję, że nie mam racji i jestem jakimś lewackim zaślepieniem który za chwilę przejrzy na oczy i zobaczy w jak jaśniejącym kraju żyje.
KidawaKüń
3 miesiące temu
Wielka szkoda dla peowców. Najlepiej zdemontować baltic pipe i zasypać przekop mierzei. Przecież natura tego nie chciała bo gdyby chciała...
Optymista
3 miesiące temu
A jak wyglada kontrakt dostawy gazu? O tym nie mowia bo w 2019 jak stary zarzad zostal zastapiony nowym nickt nie mial czasu o to zadbac.
Gazownik
3 miesiące temu
Można na wybrzeżu Dani gdzie na ląd wychodzi rurociąg BP. zbudować dodatkowo gazoport i wtłaczać gaz do systemu.. bez wpływania statków na Bałtyk. Oszczędność czasu i pieniędzy..
Ehhhh
3 miesiące temu
I bardzo dobrze niech rurociąg budowany rękami PiSu zasili naszą gospodarkę. A tymczasem Tusk w Poczdamie na oficjalnym przemówieniu przypisał sobie wszystkie zasługi Polaków i polskiego rządu jakie zostały poczynione względem pomocy Ukrainie. Mało tego, on jako Polak czyli przedstawiciel narodu polskiego wręczył miedzynarodową nagrodę na rękę Kliczki dla narodu ukraińskiego. I kto zyskał wizerunkowo na świecie? Poczdam każdy zna i będzie teraz kojarzył z nim Tuska jako jedynego sprawiedliwego Polaka. Patrzcie i uczcie się mamy nowego namiestnika z nadania.