Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Kaczyński nie dostanie "czternastki". Tak zdecydował rząd

52
Podziel się:

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, dostaje co miesiąc ok. 7,7 tys. zł emerytury. Tak wysokie świadczenie automatycznie odcina mu możliwość otrzymania tzw. czternastej emerytury.

Kaczyński nie dostanie "czternastki". Tak zdecydował rząd
Jarosław Kaczyński czternastej emerytury nie dostanie. (PAP, Tomasz Gzell)

Rządowy projekt dotyczący tzw. czternastej emerytury wprowadza wypłatę dodatkowego jednorazowego świadczenia pieniężnego na podobnych zasadach jak w przypadku trzynastych emerytur, jednak z jednym ograniczaniem – kryterium dochodowym.

Jak mówił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, w przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł, stosowana będzie zasada złotówka za złotówkę, a więc czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł.

Zobacz także: 13. i 14. emerytura już w tym roku. Minister zdradził, kiedy wypłaty

Najbogatsi emeryci, którzy mogą liczyć na więcej niż ok. 4200 zł nie dostaną nic - przypomina "Superexpress". A do tego grona zalicza się prezes PiS, otrzymujący co miesiąc (wedle ostatniego oświadczenia majątkowego) ok. 7,7 tys. zł emerytury.

"Na szczęście prezes będzie mógł liczyć na „trzynastkę”. Ten dodatek będzie bowiem wypłacany wszystkim emerytom, bez względu na to, jakiej wielkości mają świadczenie" - zauważa "SE".

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z Money.pl wskazał, że wypłata 13. emerytury ruszy już od 1 kwietnia. "Trzynastka" funkcjonuje jako dodatkowe jednorazowe świadczenie będące dodatkiem do wszystkich emerytur i rent. Wysokość "trzynastki" jest ustalana z roku na rok. W tym roku ma wynieść ok. 1020 zł na rękę.

Na wypłatę "czternastki" rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł. Szwed zapewnił, że pieniądze na ten cel są zagwarantowane w Funduszu Solidarnościowym.

- Zakładamy, że niespełna 8 mln osób skorzystałoby z pełnej dopłaty. Około 1,1 mln byłoby objęte mechanizmem złotówka za złotówkę. Około 500-600 tys. osób w tym przypadku nie nabyłoby prawa do dodatkowego świadczenia, to są te osoby, które mają najwyższe emerytury – powiedział Szwed.

Zaznaczył, że na wypłatę trzynastych i czternastych emeryturę rząd zagwarantował ponad 23 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
ann57
3 lata temu
Wyczuwam w tym artykule szydzenie. Kaczyński czy Kowalski mający co miesiąc ponad 7 tyś. emerytury czeka na owe 1000 zł., tak jak przeciętny emeryt mający co miesiąc 2tyś. czekałby na 50zł. Będzie, to będzie, nie będzie, to też żadna tragedia.
Daoo
3 lata temu
Tylko dajcie emerytury bez podatku tyle
Wksmmmm
3 lata temu
I bardzo dobrze!!!14 tylko dla najbiedniejszych,to mi sie podoba!!!!,
kik
3 lata temu
agenci mosadu na szczytach władzy niszczą Polskę w każdym wymiarze
118890
3 lata temu
a po co mu 14-tka, mial rację podwyższył sobie trzykrotnie emeryturę z 2 tys do 6 tys, a potem dostawał co roku po ok 4 % podwyżki, a tak by dostał podwyżkę o ok 50 zł, a więc doszedł w ciągu paru lat do 7,7 tys. Wart być prezesem i nic nie robić, warto
...
Następna strona