Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Patryk Słowik
Patryk Słowik
|
aktualizacja

Kantory nie chcą hrywien. Czas na unijny skup ukraińskiej waluty

Podziel się:

Uchodźcy z Ukrainy pozostają bez środków do życia, bo ich oszczędności są w Polsce bezwartościowe. Kantory odmawiają kupowania hrywny, bo nie mają komu jej sprzedać. Najwyższy czas na kolejny pakiet pomocowy: unijną gwarancję skupu.

Kantory nie chcą hrywien. Czas na unijny skup ukraińskiej waluty
Kursy walut. Kantory nie chcą skupować hrywien, bo nie mają gwarancji, że ktoś je odkupi (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Jedna hrywna jest warta 15 groszy. Tyle teoria. W praktyce wielu Ukraińców, którzy chcą wymienić swoją walutę na złote, nie mają takiej możliwości bądź robią to na lichwiarskich warunkach.

Zobacz także: Sytuacja gospodarki w Rosji. "Kartki i reglamentacja? Najprawdopodobniej tak"

Powód jest prozaiczny: przytłaczająca większość kantorów nie chce kupować hrywny. Wiadomo bowiem, że ciężko ją będzie w najbliższym czasie sprzedać. Kantor w takiej sytuacji brałby też na siebie poważne ryzyko kursowe - nie wiadomo przecież, czy w pewnym momencie hrywna się nie załamie.

Pojedyncze kantory wymieniają Ukraińcom walutętraktują to jednak jako formę pomocy dla uchodźców ze Wschodu, a nie biznes.

Zdarzają się też przypadki lichwiarskich kursów, gdzie za jedną hrywnę oferowane są 1-2 grosze. Takie oferty też cieszą się popularnością - uchodźcy uznają, że lepiej mieć cokolwiek niż nic.

Interwencyjny skup hrywien?

Warto pomyśleć o rozwiązaniu tego kłopotu w sposób systemowy. Może to zrobić rząd. Najprostszym pomysłem jest zagwarantowanie kantorom skupu hrywny po ustalonym kursie. Wówczas gwarancję, że właściciele kantorów będą mieli co zrobić z hrywnami, wzięłoby na siebie państwo. Potrzebne zapewne byłoby też określenie minimalnego kursu, po jakim dojdzie do transakcji. Tak by państwo przejęło również ryzyko walutowe.

W tej sytuacji Ukraińcy mogliby bez trudu wymieniać hrywny w Polsce. Można by wprowadzić limit, by uniknąć sytuacji hurtowej sprzedaży hrywny.

Nieznana jest jeszcze skala zobowiązania, jakie musiałoby na swoje barki wziąć polskie państwo – nikt tego dziś nie liczy. Natomiast niezależnie od kwot zasadne wydaje się postawienie tej kwestii na forum międzynarodowym, np. w ramach pakietów wsparcia zapewnianych Ukrainie przez Unię Europejską.

Nie ulega przecież wątpliwości, że znaczna część kłopotliwych sytuacji pojawia się w Polsce z tego względu, że to właśnie my jesteśmy krajem, do którego przybywa dziś najwięcej uchodźców.

Urzędowa gwarancja skupu hrywny miałaby zaś wymiar bardziej humanitarny niżeli monetarny. Polska powinna tę kwestię jak najszybciej poruszyć.

A przy okazji, każdy chcący pomóc uchodźcom może odkupić od nich hrywny. Przydadzą się nam, gdy pojedziemy na wakacje do wolnej od rosyjskiego najeźdźcy Ukrainy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl