Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katowice
20.10.2020 17:33

Katowice wybudują pomnik. Za pieniądze na walkę z pandemią

Za pieniądze z Funduszu COVID 19 Katowice chcą wybudować pomnik, który wcześniej wykreślono z planów budżetowych. Inwestycja ma kosztować ponad 7 mln złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Katowice zbudują pomnik za pieniądze na walkę z pandemią. (Fot: Andrzej Grygiel)

Fundusz Inwestycji Lokalnych to w sumie 6 mld złotych, które rząd rozdał samorządom.

"W sytuacji gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji to Tarcza dla samorządów" - czytamy na stronie resortu rozwoju.

Pieniądze pochodzą z Funduszu COVID 19 i, przynajmniej teoretycznie, mają być przeznaczone na inwestycje wspierające rozwój regionu i niwelujące kryzys wywołany pandemią.

Zwrot pieniędzy za odwołane wakacje. Wiceminister tłumaczy, jak to ma wyglądać

"Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in. budowę żłobków, przedszkoli czy drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania" - informuje ministerstwo rozwoju.

Z ponad 51 mln złotych, które przyznano Katowicom, aż 7,2 mln ma zostać wydane na pomnik.

Z budowy Pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r. władze Katowic zrezygnowały wiosną, gdy wybuchła pandemia.

W projekcie nowelizacji miejskiego budżetu czytamy, że inwestycja zyskała nowe źródło finansowania, którym jest właśnie Fundusz Inwestycji Lokalnych.

– Staraliśmy się przedstawić takie zadania, które były ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej, a ze względów związanych z sytuacją epidemiczną, zostały odsunięte na lata następne lub takie, o których wiedzieliśmy, że nie mamy środków na realizację, ale które posiadały dokumentację projektową. Na tej liście inwestycji odsuniętych w czasie było m.in. zadanie dotyczące pomnika - powiedziała podczas spotkania komisji finansów Katarzyna Staś, naczelniczka wydziału rozwoju UM Katowice. Jej wypowiedź przytoczył portal Katowice24.

O to, w jaki sposób budowa pomnika ma pomóc Katowicom uporać się z wywołanym pandemią kryzysem, zapytaliśmy biuro prasowe urzędu miasta. Na odpowiedź czekamy.

Głosowanie nad zmianami w budżecie zaplanowano na czwartek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-10-2020

mmmTo już nawet nie jest śmieszne...

20-10-2020

DomPomnik małego Hetmanka Kaczyńskiego miażdżącego Polską demokrację. Pozdrawiam

20-10-2020

erykPostawcie pomnik "o 2 takich co ukradli ksiezyc"

Rozwiń komentarze (644)