Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Kiedy będą pieniądze z KPO? Artur Soboń wskazał datę

57
Podziel się:

Wiceminister finansów Artur Soboń przekazał podczas rozmowy z Programem 3 Polskiego Radia, że w Polsce nie będzie recesji, ale tempo wzrostu gospodarczego będzie uzależnione od inwestycji. Ważne w tym zakresie będą środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Kiedy będą pieniądze z KPO? Artur Soboń wskazał datę
Artur Soboń wskazał możliwy termin uruchomienia środków z KPO dla Polski (Agencja Wyborcza.pl, Jakub Orzechowski)

Wiceszef resortu finansów w czwartkowej rozmowie z Programem 3 Polskiego Radia ocenił, że bieżący rok będzie trudny. Zaznaczył, że mamy bardziej restrykcyjną politykę fiskalną, a ponadto walczymy z inflacja i spowolnieniem gospodarczym.

Soboń podkreślił, że w Polsce nie będzie recesji, ale - jak zauważył - tempo wzrostu gospodarczego w dużej mierze zależy od inwestycji, a zwłaszcza od inwestycji publicznych. "Dlatego należy uruchomić wszystkie możliwe środki, w tym KPO oraz środki z unijnej polityki spójności" - powiedział.

"Szybszy wzrost gospodarczy to mniejsze potrzeby pożyczkowe i mniejszy deficyt, a tym samym mniejsze wydatki na obsługę długu (...), silniejszy złoty, tańsze paliwo" - wyliczał.

Kiedy środki z KPO?

Artur Soboń wyraził nadzieję, że pieniądze z KPO trafią do Polski w drugim kwartale br., ale - jak zaznaczył - wiele zależy to od tego, jak szybko będziemy w stanie uporać się ze zmianami legislacyjnymi niezbędnymi do pierwszego wniosku o płatność. Odnosząc się do ustawy o Sądzie Najwyższym, stwierdził, że jej "konstrukcję prawną (...) należy technicznie przemyśleć, biorąc pod uwagę wątpliwości wszystkich stron, i musi to być zrobione zgodnie z naszą Konstytucją".

W ocenie wiceministra finansów Polska nie powinna rezygnować ze środków z KPO, ponieważ - jak stwierdził - są one dla naszej gospodarki "jak tlen". Podkreślił, że są to pieniądze, które pozyskujemy taniej niż na rynkach finansowych, a ponadto "te środki nam się po prostu należą na takich samych zasadach, jak innym państwom europejskim, które mają swoje plany odbudowy po pandemii".

Komisja Europejska na początku czerwca 2022 r. zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, pieniądze jednak nie zostały wypłacone.

KE zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(57)
OBSER....
rok temu
A , może należy natychmiast powielić konstytucje niemiecka i przegłosować...mino ze wcale nie ma gwarcji dostania pożyczek i wyrównania za składki ale w końcu należy skończyć ten taniec chocholi i sprawdzić prawdziwe intencje Berlina aby widzieli wszyscy......może pieniadze z KPO beda tylko wtedy gdy premierem zostanie ich człowiek_Tusk !?
solidarna
rok temu
Bardzo dobrze - brawo PIS
Stachu
rok temu
Kolejny geniusz Pisowski i autor programu Polski Srat.
oni
rok temu
No tak tyle kasy się z dodruku wprowadziło do obiegu, że już nowej drukować się nie da. Także KPO szybko zatwierdzą .
@tommek@
rok temu
Facet nie ma nic do gadania w tej sprawie. A pieniędzy nie będzie bo nie przywrócą prawożądności bo taki kraj w którym można kraść bezkarnie im pasuje.
...
Następna strona