Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Kiedy podwyżka 500+? Na pewno nie przed 2024 rokiem

9
Podziel się:

System świadczeń rodzinnych w Polsce nie zmieni się przynajmniej do 2024 roku. A to oznacza, że 500+ będzie wypłacane, ale o wzroście sumy możemy zapomnieć. Zamrożone zostaną również inne świadczenia rodzinne.

Kiedy podwyżka 500+? Na pewno nie przed 2024 rokiem
Rząd nie przewiduje zwiększenia kwoty tzw. 500+ do roku 2024. Nie wzrosną również inne świadczenia rodzinne. (Pixabay)

W tym roku przypada ustawowy termin weryfikacji progów dochodowych, które obowiązują w świadczeniach rodzinnych, oraz wysokości wsparcia – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Dziennikarze zauważyli, że propozycje Rady Ministrów, jakie trafiły do Rady Dialogu Społecznego, nie przewidują żadnych zmian – aż do listopada 2024 roku.

Spowoduje to dalszy spadek liczby dzieci, na które przyznawany jest zasiłek – pisze "DGP". W 2020 r. było ich niecałe 1,7 mln. Zdaniem ekspertów program 500+ tego nie zrekompensuje, zwłaszcza w obliczu rosnącej inflacji.

W ciągu kolejnych trzech lat nie wzrośnie też kwota becikowego oraz świadczenia rodzicielskiego (tzw. kosiniakowego). Obie sięgają 1000 zł, są jednak nieco inaczej wypłacane. Taka sama będzie też wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego (620 zł).

Zobacz także: Koniec papieru, wnioski 500+ tylko elektronicznie. Maląg: 80 proc. Polaków już teraz korzysta z obsługi cyfrowej

To kiepskie wieści dla osób, które pobierają zasiłek na dziecko. Kryterium dochodowe będzie przez 3 kolejne lata wynosić 674 zł na członka rodziny (lub 764 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne). Ta suma obowiązuje już od 6 lat. Nie zostanie też podniesione kryterium dochodowe przy becikowym. Nie zmieni się kwota w przypadku zasiłku pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego.

"DGP" przypomina, że dodatek dla rodzica opiekującego się dzieckiem na urlopie wychowawczym, wynosi 400 złotych miesięcznie. Ta kwota nie była waloryzowana od 2004 roku – czyli od 17 lat.

Dziennik przypomina, że być może zmiany w zakresie wysokości świadczeń opiekuńczych nastąpią poza ustawowym mechanizmem przeprowadzanej co trzy lata weryfikacji. Nie wyklucza tego resort min. Maląg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Domino
3 lata temu
👏się skończyły piniążki?? Ojjjj, jak mi przykro, może Obajtek albo żona premiera się dołoży??
KucharkaPrzyb...
3 lata temu
Rozdawanie się skończyło bo daleko do wyborów teraz trzeba inteligentnie odebrać w postaci wywołania wysokiej inflacji aby ciemny lud nie załapał że jest robiony w balona.
BigShort
3 lata temu
Nie można rozdawać pieniędzy z dodruku. Dzięki zadłużaniu i rozdawnictwu 500+ nareszcie wróci do swojej prawidłowej wartości siły nabywczej - ZERA
Rss
3 lata temu
To się filozofom nie śniło, żeby zabierać pracowitym, wykształconym, przedsiębiorczym, a rozdawać nierobom i nieudacznikom Oznacza to że takiego narodu chce partia rządząca. O zgrozo!
ZK590
3 lata temu
dlaczego JA mam pracować na obce dzieci obcych ludzi? Masz dziecko to sobie SAM zapracuj 500 zł.