Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Klimatyzator pokojowy. Jak wybrać?

9
Podziel się

Do niedawna uważany za luksus, dziś coraz częściej spotykany w polskich domach. Klimatyzatory pokojowe stają się coraz bardziej popularne. Jak wybrać taki, z którego będziemy zadowoleni?

Jak wybrać klimatyzator pokojowy.
Jak wybrać klimatyzator pokojowy. (Pixabay)
bEqlhxFh

Latem wielu z nas marzy o klimatyzacji. Gdy upały przekraczają 40 stopni nie wystarczy wiatrak i zimna woda.

Na szczęście klimatyzacja nie jest już synonimem luksusu. Klimatyzator kupimy za rozsądne pieniądze, a miesięczny koszt jego eksploatacji nie będzie szczególnie odczuwalny.

Tylko na jaki model się zdecydować?

bEqlhxFj

Klimatyzator przenośny

Klimatyzatory dzielą się przede wszystkim na przenośne i stacjonarne. Przenośne są zazwyczaj trochę tańsze i nie wymagają montażu na ścianie. Można je też przenosić z pokoju do pokoju, w zależności od tego, które pomieszczenie chcemy schłodzić.

Klimatyzatory przenośne mają jednak pewne wady. przede wszystkim, są mniej wydajne.

Aby klimatyzator pokojowy mógł działać, pomieszczenie musi być wyposażone w otwierane okno, przez które wystawimy rurę, którą ciepłe powietrze jest usuwane z klimatyzatora.

bEqlhxFp

Problem w tym, że przez otwarte okno ciepłe powietrze znów wlatuje do pomieszczenia, przez co cały proces chłodzenia jest mniej efektywny.

Warto też zwrócić uwagę na hałas, który generuje urządzenie. Klimatyzatory przenośne są zazwyczaj głośniejsze niż te montowane na ścianie.

Klimatyzator montowany na stałe

Klimatyzator montowany na ścianie, lub inaczej klimatyzator typu split, składa się z dwóch urządzeń. Jednostka wewnętrzna jest montowana na ścianie pokoju, który ma być chłodzony, a jednostka zewnętrzna poza domem.

Takie klimatyzatory pracują ciszej, bo jednostka zewnętrzna - głośniejsza - znajduje się poza chłodzonym pomieszczeniem.

bEqlhxFq

Są też bardziej wydajne, bo nie wymagają otwartego okna.

Do wad takich klimatyzatorów należy zaliczyć przede wszystkim ich cenę Urządzenia muszą być montowane i napełniane przez odpowiednie firmy, sami raczej tego nie zrobimy.

Nie wszędzie można też zamontować taki klimatyzator.

Wpływ na zdrowie

Klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale i wysusza powietrze w pomieszczeniu. Dlatego przy zakupie klimatyzatora warto się zastanowić nad odpowiednim nawilżeniem.

bEqlhxFr

Warto też zwrócić uwagę na to, czy klimatyzacja jest wyposażona w filtr.

Jeśli komuś zależy na szczególnie skutecznym jego oczyszczaniu, powinien wybrać urządzenie z filtrem HEPA wychwytującym kurz, pyłki roślin, roztocza, zarodniki grzybów i pleśni, niektóre bakterie i wirusy.

Oczywiście o klimatyzator należy dbać i regularnie go czyścić. W brudnym klimatyzatorze szybko rozwijają się bakterie i grzyby, co może spowodować infekcję dróg oddechowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqlhxFK
KOMENTARZE
(9)
Denox
rok temu
Ja mogę szczerze polecić Fersk Vind, ładny perłowy kolor, zgrabnie wygląda, a co najważniejsze to chłodzi.
seba
rok temu
Muszę sobie sprawić taki klimatyzator, bo zapowiada się upalne lato. Roomba mi posprząta, multicooker ugotuje, jeszcze tylko przyjemny chłodek i pełny relaks w czterech ścianach :)
Noe
rok temu
Owszem...klimatyzator przenosny musi miec odprowadzenie cieplego powietrza rura przez okno...ale nieprawda jest ze cieple powietrze musi wracac przez otwarte okno.Aby pozbyc sie tego problemu na otwarte okno montuje sie cos w rodzaju elastycznej zaslony z otworem na odprowadzajaca rure.Tyle w temacie.Jezeli juz chodzi o wady...to jedyna jest taka ze musi stac w niefuzej odleglosci od okna...a nie zawsze jedt na to miejsce.Poza tym...klimatyzatory przenosne maja funkcje nawilzania powietrza.
bEqlhxFL
Zuzia
rok temu
Jaki koszt?
Ja
rok temu
Jaki koszt?