Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
klimatyzacja
06.06.2020 18:01

Klimatyzator pokojowy. Jak wybrać?

Do niedawna uważany za luksus, dziś coraz częściej spotykany w polskich domach. Klimatyzatory pokojowe stają się coraz bardziej popularne. Jak wybrać taki, z którego będziemy zadowoleni?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Jak wybrać klimatyzator pokojowy.

Latem wielu z nas marzy o klimatyzacji. Gdy upały przekraczają 40 stopni nie wystarczy wiatrak i zimna woda.

Na szczęście klimatyzacja nie jest już synonimem luksusu. Klimatyzator kupimy za rozsądne pieniądze, a miesięczny koszt jego eksploatacji nie będzie szczególnie odczuwalny.

Tylko na jaki model się zdecydować?

Klimatyzator przenośny

Klimatyzatory dzielą się przede wszystkim na przenośne i stacjonarne. Przenośne są zazwyczaj trochę tańsze i nie wymagają montażu na ścianie. Można je też przenosić z pokoju do pokoju, w zależności od tego, które pomieszczenie chcemy schłodzić.

Klimatyzatory przenośne mają jednak pewne wady. przede wszystkim, są mniej wydajne.

Aby klimatyzator pokojowy mógł działać, pomieszczenie musi być wyposażone w otwierane okno, przez które wystawimy rurę, którą ciepłe powietrze jest usuwane z klimatyzatora.

Problem w tym, że przez otwarte okno ciepłe powietrze znów wlatuje do pomieszczenia, przez co cały proces chłodzenia jest mniej efektywny.

Warto też zwrócić uwagę na hałas, który generuje urządzenie. Klimatyzatory przenośne są zazwyczaj głośniejsze niż te montowane na ścianie.

Klimatyzator montowany na stałe

Klimatyzator montowany na ścianie, lub inaczej klimatyzator typu split, składa się z dwóch urządzeń. Jednostka wewnętrzna jest montowana na ścianie pokoju, który ma być chłodzony, a jednostka zewnętrzna poza domem.

Takie klimatyzatory pracują ciszej, bo jednostka zewnętrzna - głośniejsza - znajduje się poza chłodzonym pomieszczeniem.

Są też bardziej wydajne, bo nie wymagają otwartego okna.

Do wad takich klimatyzatorów należy zaliczyć przede wszystkim ich cenę Urządzenia muszą być montowane i napełniane przez odpowiednie firmy, sami raczej tego nie zrobimy.

Nie wszędzie można też zamontować taki klimatyzator.

Wpływ na zdrowie

Klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale i wysusza powietrze w pomieszczeniu. Dlatego przy zakupie klimatyzatora warto się zastanowić nad odpowiednim nawilżeniem.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy klimatyzacja jest wyposażona w filtr.

Jeśli komuś zależy na szczególnie skutecznym jego oczyszczaniu, powinien wybrać urządzenie z filtrem HEPA wychwytującym kurz, pyłki roślin, roztocza, zarodniki grzybów i pleśni, niektóre bakterie i wirusy.

Oczywiście o klimatyzator należy dbać i regularnie go czyścić. W brudnym klimatyzatorze szybko rozwijają się bakterie i grzyby, co może spowodować infekcję dróg oddechowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-06-2020

WojciechPolecam klimatyzator Rotenso, z lustrzanym panelem. Super wygląda! Szybko chłodzi, ma funkcję ECO i filtr Hepa. Sterowanie smartfonem i wcale nie … Czytaj całość

07-06-2020

KlientCiekawe że przedmówcy polecają najtańsze chińskie klimatyzatory. Ja mam w domu klimatyzator Daikin. Jakość nieporównywalna do chińszczyzny. Design na … Czytaj całość

07-06-2020

TyxomDaikin tez jest produkowany w Chinach. Tylko jest to mercedes wśród klimatyzacji ....

Rozwiń komentarze (9)