Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jan Winiecki
|

Ociepleniowe strachy uderzają w rozwój gospodarczy

0
Podziel się:

Profesor Jan Winiecki o konsekwencjach bakcyla, którego połknęła Unia Europejska.

Ociepleniowe strachy uderzają w rozwój gospodarczy

Przypomnijmy. Szaleństwo _ ociepleniowe _ zaczęło się na konferencji w Rio w 1992 roku. Od tego czasu _ ociepleniowego _ bakcyla połknęła Unia Europejska. Potem były rozliczne - budzące coraz więcej wątpliwości - raporty opanowanej przez ekozelotów IPCC (oenzetowskiej komisji ds. zmian klimatycznych) i coraz więcej upolitycznionych konferencji z tradycyjnym _ biciem piany _.

Niestety, na biciu piany się nie skończyło i europejskie elity wzięły się ostro za ratowanie klimatu, kaskadowo powiększając koszty tej pogoni za chimerą lub zapowiadając takie wielkie koszty w przyszłości. A przy okazji nie tylko zagrażając rozwojowi gospodarczemu uczestników tych przedsięwzięć, czyli krajów UE, ale także interweniując w gospodarki innych krajów (patrz najnowszy konflikt w sprawie obciążania linii lotniczych podatkami _ antyociepleniowymi _).

Dla uczczenia początków całego tego przedsięwzięcia zorganizowano ostatnio konferencję _ Rio + 20 _. Czytając komentarze i wypowiedzi na ten temat, odczułem prawdziwą satysfakcję. Jeśli bowiem dyrektor _ Greenpeace _ nazywa te konferencję _ _ klęską epickich rozmiarów _ _, a wtórują mu przedstawiciele innych organizacji _ zielonych _ zelotów, to normalni, rozsądni ludzie powinni cieszyć się, że zagrożenia dla ich poziomu życia, a faktycznie dla całej cywilizacji zaczynają słabnąć.

Pocieszające jest też rozszerzanie się i lepsza organizacja _ ruchu oporu _, co widać było na konferencji. Naukowi sceptycy i znani polityczni krytycy _ ociepleniowych szaleństw _ byli na Rio + 20 prawie nieobecni. Widać było jednak wyraźnie, iż co ważniejsze, ekonomicznie liczące się kraje Południa przestały lekceważyć całą sprawę i wzięły aktywny udział w tworzeniu zwłaszcza postulatów pod adresem świata i komunikatu końcowego.

Dzięki nim - jak wynika z kuluarowych plotek - nie było (po raz pierwszy!) górnolotnego, czy raczej durnolotnego komunikatu, w którym państwa zobowiązywały się do rozmaitych kosztownych nonsensów. Skończyło się na takim zwyczajowym ple-ple i wsparciu medialnym politycznie poprawnego zachodniego świata. Widać było jednak, że balon (gorącego rzecz jasna!) powietrza został przekłuty i manifestacje _ głęboko wierzących _ w potrzebę ocalenia świata przed smokiem globalnego ocieplenia nie są w stanie zmienić tego faktu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/158/m87198.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/emisja;co2;ma;byc;mniejsza;unia;nie;odpusci,9,0,1122825.html) *Unia wciąż twardo. Przegłosują Polskę? * Komisja Europejska pracuje nad nowym celem bądź wyznacznikiem redukcji emisji CO2. Oczywiście, ponieważ ogromna większość _ głęboko wierzących _ to ludzie z zamożnego - ciągle jeszcze! - Zachodu i do tego mający znaczne wpływy w polityce i w mediach, balon gorącego powietrza, nawet przekłuty, unosić się będzie jeszcze długo. Tym silniej, że _ ociepleniowa _ wiara stanowi nie tyle element wiedzy, czy nawet spójnego programu działań opartego na takiej wiedzy, ile znak rozpoznawczy szlachetnych bojowników o wielce ważne cele.

Fantastyczną historyjkę, ilustrującą takie podejście _ głęboko wierzących _ opisał kiedyś ekonomista i krytyk społeczny Thomas Sowell w swej książce: _ Ever Wonder Why? _ Otóż w Anglii w późnych latach 30. XX w. panowała w kręgach intelektualnych i lewicowych moda na pacyfizm. Jednym z postulatów tego towarzystwa było wezwanie rządu brytyjskiego do jednostronnego rozbrojenia, jako przykładu dla innych._ _Kiedyś oksfordzki ekonomista Roy Harrod zapytany został przez swoją koleżankę, czy wsparłby taką inicjatywę. Harrod zdroworozsądkowo zadał pytanie, czy jego koleżanka uważa, że spowoduje to, iż Hitler także rozbroi swój kraj. A koleżanka skarciła go okrzykiem: _ _ Ach, Roy, czyżbyś stracił cały swój idealizm!? _ _

Pacyfistycznej idiotce nie chodziło o osiągnięcie jakiegoś skutku takimi działaniami. Opowiedzenie się za jednostronnym rozbrojeniem miało tak jak opowiedzenie się za walką z globalnym ociepleniem pokazać przynależność tych osób do towarzystwa charakteryzującego się szlachetnymi ideałami. Szkody, jakie mogłaby przynieść realizacja takich postulatów nie interesują ich zupełnie.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważna decyzja Unii. Pawlak będzie walczył W Luksemburgu spotkają się ministrowie do spraw energii państw Unii Europejskiej.
Gigantyczna góra oderwała się od lodowca Od kilku lat naukowcy obserwowali długie pęknięcie w północnej części lodowca Petermanna. Teraz NASA zarejestrowała zdjęcia satelitarne dowodzące, że część lodowca oderwała się całkowicie.
Ziemia była cieplejsza? "To wnioski na wyrost" Zajmujący się rekonstrukcją dawnych temperatur eksperci posługują się metodą, polegającą na badaniu słojów drzewnych. Ale nie wszyscy ją kupują.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)