Globalne Ocieplenie – Wszystkie wiadomości
OCHRONA KLIMATU / Arktyka ma problem. Wojna może jej bardzo zaszkodzić
Wojna w Ukrainie przerwała międzynarodową współpracę w zakresie badań nad zmianami klimatu w Arktyce. Wielu zachodnich naukowców i organizacji naukowych zerwało więzi z rosyjskimi instytucjami badawczymi – donosi dziennik "The Wall Street Journal". Tymczasem tegoroczny zasięg lodu na morzach w Arktyce jest sporo mniejszy od średniej.
DIETA / Gdyby cały świat przeszedł na weganizm, emisje CO2 spadłyby o 68 proc.
Szybkie wycofanie się z hodowli zwierząt mogłoby ustabilizować poziom gazów cieplarnianych na 30 lat i sprawić, że emisja dwutlenku węgla spadłaby aż o 68 proc. jeszcze w tym stuleciu - wynika z badania opublikowanego w piśmie PLOS Climate, w którym badacze nakreślili trzy hipotetyczne scenariusze dotyczące zmiany naszej diety.
COP26 / USA i Chiny będą działać razem. Sojusz na rzecz klimatu
Nawet jeśli USA i Chiny na wielu płaszczyznach posiadają sprzeczne interesy, to obie strony zobowiązały się do zacieśnienia współpracy w zakresie działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.
COP26 / COP26. Projekt deklaracji wzywa do wzmocnienia celów redukcji emisji. Jest tylko jeden problem
Podczas trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 przyjęto projekt deklaracji, która wzywa państwa do wzmocnienia redukcji emisji dwutlenku węgla do końca 2022 roku. Zdaniem krytyków, dokument jest jednak zbyt ogólny i nie posiada wielu konkretów.
MATEUSZ MORAWIECKI / Morawiecki na szczycie COP26. Mówi o "szantażu Brukseli"
- Wynegocjowany pakiet klimatyczny jest dobry, ale nie może dochodzić do żadnego szantażu na innych polach - powiedział w poniedziałek Mateusz Morawiecki, odwołując się tym samym do konfliktu na linii Polska Bruksela i groźby odebrania części unijnych środków. Szef polskiego rządu wziął udział w szczycie klimatycznym COP26, poświęconym przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu i wynikającej z niego katastrofie klimatycznej.
PIS / Globalne ocieplenie nie istnieje? Zaskakująca odpowiedź ministra
Czy istnieje coś takiego jak globalne ocieplenie? - Na pewno zmiany klimatu jakieś są, pytanie co je powoduje. Czy powoduje je człowiek, czy to zmiany naturalne. W tej kwestii jest wiele dyskusji - powiedział w programie "Newsroom" wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. - Nie jestem specjalistą od tej materii, co nie przysłania nam kwestii, że chcemy mieć czystsze powietrze, chcemy likwidować kopciuchy, chcemy, by transport w miastach był jak najbardziej zbiorowy. Pamiętajmy też o zdrowym rozsądku, bo polityka energetyczna najbardziej uderzy w wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Jeżeli prawica chce przegrać wybory, to będzie realizowała scenariusz polityki mainstreamu Unii Europejskiej - dodał
KLIMAT / Unijne porozumienie klimatyczne. Część państw oczekuje większych pieniędzy
Unia Europejska chce zaostrzyć plan zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku - podaje Reuters. Nowy projekt oznacza kolejny konflikt w łonie UE, bowiem część krajów członkowskich (w tym Polska) domaga się większych środków na realizację celu. Projekt zmian unijni dyplomaci mają przedstawić na najbliższym szczycie.
ZMIANA KLIMATU / Zmiana klimatu staje się faktem. Oto skutki
Jakie są skutki zmiany klimatu? Przede wszystkim częstsze burze, wichury i susze oraz inne gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Pośrednio zaś przekłada się to na gigantyczne straty finansowe.
GLOBALNE OCIEPLENIE / Globalne ocieplenie może słono kosztować. Oto konsekwencje
Globalne ocieplenie może mieć wiele fatalnych skutków dla świata. Znikanie gatunków zwierząt i roślin to jedno, ale globalne ocieplenie to również konsekwencje dla gospodarki wielu krajów świata.
RETENCJA / "Moja Woda". Rząd bierze przykład z samorządów i startuje z nowym programem
Kto będzie chciał zbudować przy domu instalację zatrzymującą deszczówkę, może dostać od rządu 5 tys. zł dofinansowania. Ministerstwo Klimatu zapowiedziało nowy program, który ma to umożliwić. To rozwiązanie, które w niektórych samorządach jest już dobrze znane.
ZMIANY KLIMATU / Szczyt klimatyczny. Węglowa Polska nie należy do wyjątków. Razem z nami gospodarcze potęgi
Szwedzka 16-latka Greta Thunberg twierdzi, że zabrano jej marzenia i dzieciństwo i protestuje na szczycie klimatycznym. Szczególnie nienawidzić musi Polski, bo nasza energia bierze się głównie z węgla. Na czarnej liście ma też pewnie Chiny, Rosję, Australię, Ukrainę i USA.
MŁODZIEŻOWY STRAJK KLIMATYCZNY / Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Czego domagają się młodzi?
Już w piątek uczniowie w ponad 60 polskich miastach wyjdą na ulicę, aby zamanifestować swoje niezadowolenie z postępujących zmian klimatycznych. Zapoznaj się z postulatami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
MŁODZIEŻOWY STRAJK KLIMATYCZNY / Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzi będą protestować
W ramach Międzynarodowego Strajku Klimatycznego, w ponad 60 polskich miastach młodzi wyjdą dzisiaj na ulicę, aby zamanifestować swoje niezadowolenie brakiem działań polityków ws. globalnego ocieplenia. Swoim działaniem chcą zwrócić uwagę na ten problem.
UNIA EUROPEJSKA / Prezes WWF. "Mamy jeszcze czas aby powstrzymać katastrofę ekologiczną"
- Mimo alarmistycznych raportów, uważam, że jest jeszcze czas na ratowanie naszej planety. - powiedział w programie "Biznes Mówi", Mirosław Proppe, prezes WWF Polska. Proppe dodał, że Unia Europejska jest dziś największym światowym graczem, który mówi o potrzebie zmiany modelu gospodarki i konsumpcji, która ograniczy światową emisję gazów cieplarnianych.
UNIA EUROPEJSKA / Prezes WWF do Morawieckiego. "Myśląc o rozwoju, musimy myśleć o ekologii"
- Jeśli ktoś mówi, że chce dbać o bezpieczeństwo obywateli i rozwój gospodarki, to musi też powiedzieć, że zmieni sposób w jaki działamy w zakresie ochrony środowiska" - powiedział w programie "Biznes Mówi" Mirosław Proppe, prezes WWF Polska. - Bo jeśli chcemy żyć i rozwijać się przez kolejne 10, 20 czy 30 lat, to musimy ograniczyć wzrost temperatur, który będzie miał negatywny skutek dla naszej gospodarki. Proppe skrytykował Polskę za to, że nie zgodziła się na zapisanie daty 2050 w celach klimatycznych Unii Europejskiej.
GLOBALNE OCIEPLENIE / Unijne porozumienie klimatyczne. Polska może zmienić decyzję i je poprzeć
To się nazywa wolta. Polska, która odegrała kluczową rolę w zablokowaniu przyjęcia unijnego porozumienia o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, "prawdopodobnie" poprze je do końca roku. W zamian oczekuje gigantycznych pieniędzy.
GIEŁDA / Energetyka ostro w górę na giełdzie. Blokada unijnych pomysłów przyjęta z entuzjazmem
Zgromadzona przez Polskę koalicja krajów zablokowała dążenie Unii do tzw. neutralności klimatycznej. To byłoby wielkie zagrożenie dla polskiej gospodarki, a właśnie oddawane wielkie bloki węglowe trzeba by było wyburzać.
EKOLOGIA / Jakich inwestycji nie sfinansuje BNP Paribas? Prezes banku odpowiada
- Powiem bardzo otwarcie, nie finansujemy energii produkowanej z węgla, nie damy kredytu na budowę nowej kopalni albo bloku na węgiel - zadeklarował w programi "Biznes Mówi" Przemysław Gdański, prezes banku BNP Paribas. - Coraz bardziej chcemy wchodzić w finansowanie energii odnawialnej - dodał Gdański. Według prezesa BNP Paribas, zagrożenia związane z degradacją środowiska, ociepleniem klimatu, to są największe wyzwania z jakim zmaga się świat. - Jeśli nie zaczniemy ich rozwiązywać, to za parę pokoleń tego świata może nie być. Musimy coś z tym zrobić - dodał Gdański.