Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

COP26. Projekt deklaracji wzywa do wzmocnienia celów redukcji emisji. Jest tylko jeden problem

3
Podziel się:

Podczas trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 przyjęto projekt deklaracji, która wzywa państwa do wzmocnienia redukcji emisji dwutlenku węgla do końca 2022 roku. Zdaniem krytyków, dokument jest jednak zbyt ogólny i nie posiada wielu konkretów.

COP26. Projekt deklaracji wzywa do wzmocnienia celów redukcji emisji. Jest tylko jeden problem
COP26. Deklaracja wzywa do wzmocnienia celów redukcji emisji. Jest tylko jeden problem Dostawca: PAP/EPA. (PAP, PAP/EPA/ROBERT PERRY)

Opublikowany w środę projekt deklaracji liczy siedem stron. W nim nie tylko zobowiązano państwa do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 st. C, ale też wezwano do wzmocnienia działań mających na celu redukcję emisji dwutlenku węgla do końca 2022 roku.

W dokumencie podkreślono też, że kraje powinny opracować i przedstawić długoterminowe plany związane z osiągnięciem zerowej emisji netto do końca 2022 roku. Państwa powinny też szybciej odchodzić od węgla i paliw kopalnych - podaje PAP.

COP26. Deklaracja wzywa do wzmocnienia celów redukcji emisji. Jest tylko jeden problem

Jak informuje PAP, w dokumencie zaproponowano, aby do 2030 roku co 12 miesięcy odbywał się okrągły stół z ministrami odpowiedzialnymi za sprawy klimatu. Miałby on być poświęcony tematowi walki z globalnym ociepleniem. Pierwszy z takich okrągłych stołów miałby się odbyć już w roku 2022. Tuż przed kolejną konferencją, która najprawdopodobniej dojdzie do skutku w Egipcie.

Zobacz także: Sposób na podwyżkę. To działa na pracodawcę

W przyjętym w środę dokumencie poproszono też sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o zwołanie w roku 2023 spotkania przywódców najważniejszych państw na świecie. Ma ono być poświęcone analizie tego, w jakim stopniu kraje realizują politykę odejścia od węgla.

Z deklaracji wynika też, że kraje najbardziej narażone na skutki globalnego ocieplenia powinny otrzymać większe wsparcie finansowe, aby poradzić sobie z niezbędną transformacją.

PAP zwraca uwagę na to, że aktywiści krytykują dokument przyjęty podczas konferencji COP26 w Glasgow. Utrzymanie wzrostu temperatury na poziomie 1,5 st. C względem poziomu sprzed początku epoki przemysłowej wymaga ograniczenia emisji dwutlenku węgla na całym świecie aż o 45 proc. i to 2030 roku. Ponadto państwa powinny dążyć do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku. Dlatego powinno kłaść się nacisk na wszelkie działania już teraz, a nie kreślić plany długoterminowe.

- Ten projekt umowy nie jest planem rozwiązania kryzysu klimatycznego, to porozumienie, że wszyscy razem będziemy trzymać kciuki i mieć nadzieję na najlepsze - powiedziała Jennifer Morgan z Greenpeace International, którą cytuje PAP.

W środę do Glasgow ponownie pojawił się Boris Johnson. Premier Wielkiej Brytanii chce zachęcić negocjatorów, by podjęli bardziej stanowcze działania na rzecz walki z globalnym ociepleniem. Konferencja COP26 potrwa do piątku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Kokosz
3 lata temu
Plan osadzenia Tuska jako namiestnika Niemiec w Polsce: - zamknąć Turów i nałożyć kary dzienne - wstrzymać plan odbudowy i nałożyć kary dzienne za "niby praworządność" - nasłać tysiące migrantów do Polski / Wspólna akcja Putina i Makreli
ZXC
3 lata temu
Azja więcej buduje elektrowni węglowych niż USA i UE zamyka.
Ania
3 lata temu
Porazka. Normalnych ludzi poprostu na to nie stac. Czy wy widzieliscie ceny samochodow elektrycznych . Ogrzewanie elektryczne mega drogie . Niech oni zejda na ziemie, bo to na pewno nie jest dla dobra obywateli