Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Rada Europejska chce chronić granice UE. "Sytuacja jest poważna"

4
Podziel się:

W środę premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, z którym rozmawiał o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jak mówił po spotkaniu szef RE, w najbliższych dniach Rada rozważy m.in. możliwość wsparcia budowy fizycznej infrastruktury, która miałaby pomóc w zabezpieczeniu granicy. Mówił też o potrzebie wprowadzenia sankcji wobec państw i linii lotniczych współpracujących z Białorusią.

Rada Europejska chce chronić granice UE. "Sytuacja jest poważna"
Kryzys na granicy. Unia chce budować infrastrukturę i wprowadzać sankcje. (Getty Images, Maciej Luczniewski/NurPhoto)

W środę premier Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej spotkali się w Warszawie, by rozmawiać o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej, przy której koczują uchodźcy próbujący dostać się do Polski.

- W wojnie hybrydowej walka toczy się przede wszystkim na polu informacyjnym; stawką działań Łukaszenki jest nie tylko atak na Polską granicę, ale też wpływ na opinię publiczną na zachodzie - powiedział po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki i zapowiedział, że rząd rozważy utworzenie przy granicy strefy dla dziennikarzy.

Infrastruktura na granicy

Jak mówił Michel na konferencji prasowej, "sytuacja jest poważna i trzeba działać szybko". "Wobec takiego ataku hybrydowego musimy działać stanowczo i wspólnie" - dodał. Zapowiedział, że już w "najbliższych dniach" Rada wraz z państwami członkowskimi i Komisją Europejską rozważy, jakie są możliwości działań, które "miałyby istotny i realny wpływ na sytuację".

Zobacz także: Uchodźcy na granicy Polski. „Wsparcie jest absolutnym obowiązkiem humanitarnym”
- Będziemy mówić o fizycznej infrastrukturze na granicach, która lepiej chroniłaby UE i możliwościach jej finansowania - stwierdził Michel, przypominając, że są państwa "pierwszej linii", których granice narodowe są jednocześnie granicami Unii Europejskiej.

Unia zapowiada sankcje

Na konferencji prasowej po spotkaniu politycy pytani byli m.in. o możliwość całkowitego zamknięcia granicy oraz o formę planowanych sankcji wobec Białorusi.

- W pierwszej kolejności myślimy o zamykaniu tych przejść granicznych, na które następuje atak - odparł premier, jako przykład podając przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi.

- Jeżeli Łukaszenka nie zmniejszy swojej presji i nie odejdzie od tego szantażu politycznego, od używania żywych tarcz, to będziemy musieli zamykać kolejne przejścia graniczne, co będzie prowadziło automatycznie do wdrożenia per se pewnej sankcji gospodarczej, ponieważ zmniejszy się możliwość prowadzenia działalności gospodarczej dla firm z Białousi z firmami z Polski - dodał.

Charles Michel podkreślił, że sankcje wobec Białorusi są już "na stole". Ich wprowadzenie trzeba tylko skoordynować z państwami członkowskimi. Szef RE poinformował, że w tej sprawie odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE.

- Ambasadorzy w Brukseli dzisiaj mieli spotkanie na ten temat i mogę powiedzieć, że w najbliższych godzinach skontaktuję się z wieloma kolegami, by upewnić się, że mamy to samo stanowisko - powiedział.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
aurelm
3 lata temu
Ten kryzys na wspólnej granicy powinien być szybko i zdecydowanie rozwiązany przez Polskę, UE i NATO --to test na wartość tych sojuszy. ... Osamotnienie Polski to nieszczęście ......dlatego należy skończyć spór z UE wykonując orzeczenie TSUE /dot.upolitycznienia IDSN/. Musimy należeć do demokratycznego Zachodu.
Mariusz
3 lata temu
PO chcieli migrantów wcześniej i chcą teraz, tylko pytam się kto weźmie za nich potem odpowiedzialność gdy będą napadać na nas, bić, terroryzować itp. Przecz z PO i wszystkimi którzy by nam prezent migracyjny zrobili
SANKCJE
3 lata temu
Apel do WYBORCÓW I Partii aby nie przyjmowali ZDRAJCÓW, każda partia która pozowoli się schować w nowych ugrupowaniach politycznych ZDRAJCOM będzie tak samo potraktowana !!!! Politycy muszą zrozumieć: OJCZYZNA nasze dobro wspólne, święte i najważniejsze "Wieloletnia polityk Platformy Obywatelskiej, obecnie europosłanka Róża Thun, zmienia polityczne barwy. O transferze poinformowała w mediach społecznościowych. Roża Thun przechodzi do Polski 2050 Szymona Hołowni. Jak podaje sama zainteresowana, zasili ona nie tylko szeregi Polski 2050, ale jednocześnie przejdzie także do frakcji Renew Europe, której członkiem będzie ruch Hołowni. Tym samym europosłanka kończy współpracę z frakcją EPP (Europejska Partia Ludowa), do której należała, gdy była członkiem PO. Róża Thun wyjaśniła w obszernym oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze, że jej decyzja nie jest spontaniczna. Od dawna między europosłanką, a resztą partii nie ma bowiem zgodności w kluczowych głosowaniach – przyznaje. NIKT NIGDY ANI TUSK ANI MORAWIECKI ANI URSULA VON DER LEHEN nie byli by w stanie wymusić na mnie zwykłym Polaku ODDANIA GŁOSU PRZECIW własnemu kraju. POLITYCY MUSZĄ PONOSIĆ KONSEKWENCJĘ ZA BRAK LOJALNOŚCI W OBEC OJCZYZNY !!!- nie ma tłumaczenia !!!
dgen
3 lata temu
czy zamówili już (w Chinach) zapas kredek ?