Trwa ładowanie...
Notowania

Granica – Wszystkie wiadomości

Łukaszenka mówił, że Polacy za kaszą i solą uciekają na Białoruś. Mamy stanowisko Straży Granicznej
25.04.2022 15:36

GRANICA
 / 
Łukaszenka mówił, że Polacy za kaszą i solą uciekają na Białoruś. Mamy stanowisko Straży Granicznej

W miniony weekend Kościół prawosławny obchodzi Wielkanoc. W związku z tym na mszy w cerkwi we wsi Kopyś na wschodzie kraju orędzie wygłosił Aleksandr Łukaszenka. Kazanie prezydenta Białorusi, wybranego - zdaniem większości europejskich państw - w sfałszowanych wyborach, dotyczyło głównie sytuacji u sąsiednich krajów. W tym w Polsce. Jak twierdzi dyktator, Polacy czekają w długich kolejkach na granicy, by uciec do Białorusi za "kaszą i solą".

Rosja werbuje szpiegów w Estonii. Celuje w osoby jeżdżące po ser i paliwo
27.03.2022 9:32

WOJNA W UKRAINIE
 / 
Rosja werbuje szpiegów w Estonii. Celuje w osoby jeżdżące po ser i paliwo

Rośnie aktywność rosyjskich służb wywiadowczych. Jak informuje estoński minister spraw wewnętrznych – Rosjanie próbują rekrutować osoby często przekraczające estońsko-rosyjską granicę. Nie zawsze współpraca musi być świadoma, szpiedzy potrafią podżegać nieświadomych obywateli do działań przeciwko własnemu państwu.

Pomoc dla Ukrainy. "Lepiej nie przyjeżdżać na granicę"
28.02.2022 11:47

UKRAINA
 / 
Pomoc dla Ukrainy. "Lepiej nie przyjeżdżać na granicę"

"Wiemy, że potrzeby dla osób, które nie uciekły jeszcze z Ukrainy, ale przemieszczają się wewnątrz kraju, są ogromne. Duże potrzeby mają szpitale – choćby w środkowej części tego kraju. Jeszcze większe potrzeby mają osoby, które zostały na miejscu - na wschodzie kraju, gdzie nie ma prądu, czy wody" - powiedziała w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Nowe kryzysy dręczą Europę. Przy okazji Polska dostała złowrogą wróżbę
197
02.01.2022 7:00

UNIA EUROPEJSKA
 / 
Nowe kryzysy dręczą Europę. Przy okazji Polska dostała złowrogą wróżbę

Walka z pandemią, uruchomienie funduszu odbudowy i ambitne, choć budzące kontrowersje, plany klimatyczne - m.in. te tematy zdominowały unijną debatę w mijającym roku. Unia doświadczona została również wrogimi działaniami białoruskiego dyktatora i rosnącymi cenami energii. Swoje za uszami ma również Polska, która co rusz zaostrza spór ws. praworządności.

Cudzoziemcy zostawiają w Polsce miliardy złotych. Kwoty wyraźnie rosną
9
27.12.2021 10:49

GUS
 / 
Cudzoziemcy zostawiają w Polsce miliardy złotych. Kwoty wyraźnie rosną

8,5 mld zł wydali w Polsce cudzoziemcy w trzecim kwartale 2021 roku - wynika z najnowszych danych GUS. Średnio jeden podróżny zostawił nieco ponad 500 zł. Z kwartału na kwartał i z roku na rok rosną statystyki wydatków i samego ruchu granicznego. Sprawdziliśmy, na której granicy jest on zdecydowanie największy.

Nowy wariant koronawirusa. Amerykanie zamykają granicę dla przybywających z 8 krajów
28
27.11.2021 7:40

TRANSPORT
 / 
Nowy wariant koronawirusa. Amerykanie zamykają granicę dla przybywających z 8 krajów

Od poniedziałku obywatele 8 krajów z Afryki nie przekroczą granicy z USA - ogłosił prezydent Joe Biden. W ten sposób chce ograniczyć możliwość transmisji nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Linie lotnicze przyznają, że na razie nie są jeszcze na to przygotowane. Mają dwa dni na wprowadzenie w życie nowych restrykcji.

Kryzys na granicy. Polacy popierają budowę muru
878
20.11.2021 12:49

UCHODŹCY
 / 
Kryzys na granicy. Polacy popierają budowę muru

Większość Polaków jest za budową zapory na granicy Polski i Białorusi, gdzie w związku ze zwiększoną presją migracyjną od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy - wynika z badania SW Research dla "Rzeczpospolitej". Plany budowy dodatkowych zabezpieczeń popiera 57 proc. osób biorących udział w ankiecie.

Kryzys na granicy. Działają tam grupy przestępcze, które przemycają ludzi
41
20.11.2021 9:21

GRANICA
 / 
Kryzys na granicy. Działają tam grupy przestępcze, które przemycają ludzi

Już prawie 300 członków zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się handlem ludźmi, zatrzymano od wybuchu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Jak podaje "Super Express", granica, przez którą próbują się przedostać uchodźcy, stała się dla przestępców prawdziwym eldorado. Za próbę przerzucenia przez granicę migranci płacą przemytnikom po kilka tys. dolarów.

Kryzys na granicy. Minister Ozdoba obwinia Putina, ma pretensje do Tuska
104
17.11.2021 18:06

KRYZYS
 / 
Kryzys na granicy. Minister Ozdoba obwinia Putina, ma pretensje do Tuska

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Rząd pracuje nad specustawą i wskazuje winnych tej sytuacji. Na Białoruś należy nakładać kolejne sankcje? - W mojej ocenie jest tylko jedna poważna sankcja, bo reżim Łukaszenki to jedno, ale nie wierzę, że tego typu działania zostały podjęte bez wiedzy Władimira Putina, dlatego konieczne jest zatrzymanie Nord Stream 2, który jest projektem antyeuropejskim. To nie jest kwestia Prawa i Sprawiedliwości, to sprawa dla całej Unii Europejskiej, ale i NATO - powiedział w "Money. To się liczy" Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu, rzecznik Solidarnej Polski. - Niestety przez wiele lat nie mogliśmy tego zatrzymać. Przez wiele lat Nord Stream 2 spotykał się wręcz z biernością polityków europejskich, również pochodzenia polskiego, mam na myśli pana premiera Donalda Tuska. To on, będąc prezydentem Unii Europejskiej, nie potrafił stanowczo powiedzieć "nie". My mówimy tu o przyszłości, bo tu chodzi o przyszłość, jeżeli już dziś pan Łukaszenko mówi, że będzie w stanie przykręcić kurek z gazem, że będzie w stanie odpowiedzieć jakoś sankcyjne, to co będzie, kiedy Europa pozwoli na Nord Stream 2. Jeżeli mamy małpę i ona ma brzytwę, to się jej boimy, bo jest nieobliczalna. Dlatego mam pretensje do Donalda Tuska, że nie potrafił tego stanowczo powiedzieć. Mam wrażenie, że ten człowiek, czy inni, związani z tego typu narracją, jak Sikorski czy Lewandowski, nie rozumieją polskiej racji stanu. Dlatego nie będę zaskoczony, jak kiedyś nagle się okaże, że jest jakaś spółka-córka, że są powiązania, że to są wielcy przyjaciele. Przecież to nikt inny jak rząd PO i PSL potrafił dalej, ramię w ramię z panem Putinem, podpisywać niebezpieczne dla nas kontrakty gazowe - dodał minister Ozdoba w rozmowie z money.pl.

Stan wyjątkowy na stałe? Jest rządowa ustawa, opozycja grzmi. Minister Ozdoba: Absurdalny argument
26
17.11.2021 14:12

KRYZYS
 / 
Stan wyjątkowy na stałe? Jest rządowa ustawa, opozycja grzmi. Minister Ozdoba: Absurdalny argument

Kończy się konstytucyjny okres trwania stanu wyjątkowego. Rząd, by reagować na kryzys na granicy Polski i Białorusi, przygotował projekt ustawy o ochronie granicy, którym zajmie się teraz parlament. Opozycja grzmi, że to pozwoli rządowi na omijanie konstytucji i niedopuszczanie dziennikarzy do granicy. - Absurdalny argument, ale tak naprawdę nie chciałbym zajmować się argumentacją opozycji, bo ona pokazuje, że jest nieodpowiedzialna. Zachowania, których byliśmy świadkami, od posła, który niczym pędziwiatr czy Benny Hill biegał z torbą po granicy, czy panią Jachirę, czy ataki na godność funkcjonariuszy. Ja uważam, że nawet przekroczono uprawnienia, bo pokazywanie legitymacji, skanowanie twarzy i wyzywanie, to jest coś niedopuszczalnego, a tego byliśmy świadkami - powiedział w "Money. To się liczy" Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu, rzecznik Solidarnej Polski. - Wprowadzono stan wyjątkowy z uwagi na sytuację, która była na polsko-białoruskiej granicy. Wojna hybrydowa, której jesteśmy świadkami, z którą nie polemizuje Unia Europejska, nie polemizuje NATO, ale polemizuje cała opozycja totalna. To świadczy o tym, że oni mają podejście podobne do strony białoruskiej. Opozycja mówi językiem Mińska, coś tu jest nie tak. Nie podejrzewam ich o agenturalne wpływy, ale być może o głupotę, albo skrajny cynizm. To mocne słowa, które z moich usta padają, ale nikt już nie traktuje poważnie tych argumentów. Mur jest potrzebny, oni są na nie, debata - są na nie. Ze wszystkim są na nie. Teraz ustawa i rozwiązania, które mają zapewnić stabilność i dać nam pas bezpieczeństwa. Nikt niczego nie chce cenzurować, tu chodzi o bezpieczeństwo - dodał minister Ozdoba w rozmowie z money.pl pytany o kryzys na granicy z Białorusią.

Sankcje na Białoruś. Minister Semeniuk: Nie możemy się cofnąć
10
15.11.2021 13:23

UNIA EUROPEJSKA
 / 
Sankcje na Białoruś. Minister Semeniuk: Nie możemy się cofnąć

- Rok temu, kiedy były wybory na Białorusi, było też konkretne stanowisko premiera Mateusza Morawieckiego, konkretne wsparcie również dla kontrkandydatki Łukaszenki, czyli Cichanouskiej. Ten głos Polski mocno wybrzmiał, to również Polska zapoczątkowała debatę w Unii Europejskiej na temat sytuacji na Białorusi, która toczy się od kilku lat. Czy wycofanie się z różnego rodzaju działań Polski wobec Białorusi miałoby przynieść zniwelowanie eskalacji konfliktu, który dzisiaj ma miejsce? Nie sądzę. Każde wycofanie się i brak ochrony granic wiąże się na pewno z dodatkowymi działaniami Białorusi. Już wczoraj zauważyliśmy wóz transmisyjny po stronie Białorusi, który ma przygotowywać odpowiednie propagandowe materiały, które będą Białorusinom pokazywane - powiedziała w "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii. - Mamy do czynienia z szeregiem nieprawidłowości. Polska nie jest w tym sama, bo to nie jest tylko granica Polski, to jest granica Unii Europejskiej. Liczę na konkretne działania ze strony Unii Europejskiej. Granie kartą na przeczekanie to najgorszy z możliwych wariantów. Mieliśmy z nim do czynienia w 2013 roku, przy konflikcie Rosja-Ukraina, i widzieliśmy, ile ofiar było, ile osób poniosło śmierć. Tak jak Unia Europejska potrafi w wielu innych aspektach zajmować jednolite stanowisko, to chciałabym, żeby w tym kontekście bezpieczeństwa, które jest dziś najważniejszym elementem życia międzynarodowego, zajęła również jednolite stanowisko. Oczekuję bardzo mocnego głosu i konsekwentnych działań. Jaki powinny przybierać charakter? Od tego jest już debata w Unii - dodała. Minister Semeniuk została też zapytana o to, czy i w tej sprawie premier Morawiecki będzie "twardo negocjował" z Unią Europejską. - Premier Mateusz Morawiecki słynie z twardych i jasnych stanowisk przedstawianych Unii Europejskiej. Prowadzi dialog między różnymi państwami członkowskimi, ale wychodzi również z tym dialogiem poza Europę. Nie mam obaw co do tego, że jasne stanowisko zostanie tutaj przedstawione, tak jak zostało przedstawione w kontekście Krajowego Planu Odbudowy - odparła minister Semeniuk w rozmowie z money.pl.

Ponad 313 tys. złotych rekompensaty za stan wyjątkowy
14
14.11.2021 12:31

GRANICA
 / 
Ponad 313 tys. złotych rekompensaty za stan wyjątkowy

Podlaski urząd wojewódzki przyznał do tej pory 51 rekompensat za wprowadzenie stanu wyjątkowego przy granicy przedsiębiorcom, którzy z powodu obostrzeń nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Najwyższa przyznana rekompensata wyniosła ponad 313 tys. złotych. W kolejce do rozpatrzenia czekają kolejne wnioski.

Uchodźcy z Iraku będą mogli wrócić do kraju. Rząd zapłaci
127
12.11.2021 17:45

UCHODŹCY
 / 
Uchodźcy z Iraku będą mogli wrócić do kraju. Rząd zapłaci

Rząd Iraku zapowiedział dobrowolne repatriacje dla swoich obywateli, którzy utknęli na granicy Polski i Białorusi. Rzecznik irackiego resortu spraw zagranicznych zapowiada, że dla osób, które będą chciały wrócić do kraju zorganizuje samoloty. W zeszłym tygodniu białoruskie konsulaty tymczasowo wstrzymały wydawanie wiz turystycznych Irakijczykom.

Kryzys na granicy. Prof. Belka: To spadło PiS-owi z nieba
40
12.11.2021 14:55

GRANICA
 / 
Kryzys na granicy. Prof. Belka: To spadło PiS-owi z nieba

- Kryzys ten spadł z nieba Prawu i Sprawiedliwości. Nic lepszego nie mogło się zdarzyć dla władzy jak możliwość stworzenia atmosfery wojny. Trzeba powiedzieć jedno, takie sytuacje, tylko w znacznie większej skali, miały miejsce w Grecji, Włoszech, Hiszpanii. Nas to wtedy w ogóle nie obchodziło. Słyszymy, że Unia nam nie chce pomóc. Unia chce, tylko rząd nie chce, aby Unia się wtrącała, bo wtedy może kształtować ten kryzys dowolnie - powiedział w "Money. To się liczy" prof. Marek Belka, były premier i szef NBP. Był też pytany o słowa posła Roberta Winnickiego z Konfederacji, który na Marszy Niepodległości wykrzykiwał hasła "Polska dla Polaków" i sugerował, że rząd PiS przyjął za dużo osób z mniejszości muzułmańskiej. - Tenże Robert Winnicki jest posłem na Sejm, a nie słyszałem, żeby ktokolwiek z rządu się do tego odniósł. Te hasła są żywcem wyciągnięte z przedwojennych Niemiec. Aż przykro jest jakiekolwiek paralele ciągnąć - dodał.

Turcy chcą się wycofać. Czy to zatrzyma kryzys na granicy?
93
11.11.2021 19:16

KRYZYS NA GRANICY
 / 
Turcy chcą się wycofać. Czy to zatrzyma kryzys na granicy?

Tureckie linie lotnicze Turkish Airlines zakażą sprzedaży biletów lotniczych dla obywateli państw, z których pochodzą migranci forsujący polsko-białoruską granicę - wynika z nieoficjalnych informacji, do jakich dotarła Polska Agencja Prasowa.

Rada Europejska chce chronić granice UE. "Sytuacja jest poważna"
10
10.11.2021 14:52

GRANICA
 / 
Rada Europejska chce chronić granice UE. "Sytuacja jest poważna"

W środę premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, z którym rozmawiał o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jak mówił po spotkaniu szef RE, w najbliższych dniach Rada rozważy m.in. możliwość wsparcia budowy fizycznej infrastruktury, która miałaby pomóc w zabezpieczeniu granicy. Mówił też o potrzebie wprowadzenia sankcji wobec państw i linii lotniczych współpracujących z Białorusią.

Uchodźcy na granicy. Minister Socha: Cyniczna gra. Reżim białoruski dąży do tragedii
10
09.11.2021 11:48

GRANICA
 / 
Uchodźcy na granicy. Minister Socha: Cyniczna gra. Reżim białoruski dąży do tragedii

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. - To niewątpliwie bardzo wyrachowana i cyniczna gra białoruskiego rządu i jego służb, które próbują za wszelką cenę doprowadzić do destabilizacji na granicy, do szturmu. Jest to bardzo niebezpieczne. Wszyscy, którzy na to patrzymy, chcemy wspierać nasze służby, które bronią granicy, i mieć nadzieję, że nie wydarzy się tam żadna tragedia, do której reżim białoruski ewidentnie dąży - powiedziała w "Money. To się liczy" Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej. - Niewątpliwie potrzebna jest konsekwencja. My konsekwentnie bronimy granicy, tu absolutnie nie ma mowy o żadnych innych rozwiązaniach. Jak najszybciej potrzebne jest wybudowanie odpowiedniej zapory, bardzo się cieszę, że ustawa o tym została już podpisana przez prezydenta. Mam nadzieję, że równie szybko uda się ją wybudować, by służyła do odpierania tego typu ataków. Potrzebne są również dyplomatyczne rozwiązania, nad którymi nasze służby pracują. Mam pełne zaufanie do tego, że jest robione wszystko, co w naszej mocy, by tę kwestię rozwiązać - dodała.

Granica z Białorusią. "Jesteśmy zwolennikami sankcji gospodarczych"
12
09.11.2021 10:56

GRANICA
 / 
Granica z Białorusią. "Jesteśmy zwolennikami sankcji gospodarczych"

- Nie chodzi tylko sankcje, które dotyczące zakazu wjazdu na przykład na teren UE, ale przede wszystkim jesteśmy zwolennikami sankcji gospodarczych - mówił w radiu Wnet rzecznik rządu Piotr Müller. Powiedział też, że na razie Polska zdecydowała się na zamknięcie ruchu kołowego i pieszego na granicy w Kuźnicy, ale "dalej idące konsekwencje nie są wykluczone".