Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Polski rząd laureatem ironicznej nagrody na COP26

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
18
Podziel się:

Ironiczna nagroda "Skamieliny Dnia", przyznawana przez działaczy ekologicznych, trafiła w czwartek w ręce polskiego rządu. Powód? Złożenie zobowiązania do przyspieszenia rezygnacji z energetyki węglowej, a następnie wycofanie się z tej obietnicy.

Polski rząd laureatem ironicznej nagrody na COP26
"Skamielina Dnia" przyznawana jest każdego dnia konferencji COP26. (Adobe Stock, claudia Otte)

W czwartek rano brytyjski rząd ogłosił, że w czasie trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 Polska, wraz z ponad 40 innymi krajami, podpisała deklarację odejścia od węgla. Zgodnie z nią, największe gospodarki zobowiązały się, że zrobią to do 2030 r., biedniejsze kraje - że do 2040 r.

Zobacz także: Dramatyczne skutki zmian klimatu. Zobacz, jak zmieni się twoje miasto

Polska odchodzi od węgla. Za co rząd otrzymał "Skamielinę Dnia" na COP26?

Jednak jeszcze tego samego dnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa napisała na Twitterze, że przyjęta przez rząd strategia zakłada odejście od węgla kamiennego do 2049 r., a priorytetem jest bezpieczeństwo energetyczne i zapewnienie miejsc pracy.

Z tego powodu Climate Action Network, globalna sieć 1500 organizacji pozarządowych z ponad 130 krajów zajmujących się sprawami klimatu, przyznała Polsce miano "Skamieliny Dnia" ("Fossil of the Day"). Tytuł ten przyznawany jest codziennie podczas trwania COP26 krajom lub organizacjom, które "robią najwięcej, by osiągnąć jak najmniej" w kwestii walki ze zmianami klimatu.

W poprzednich dniach nagrodą tą wyróżnione zostały: brytyjska prezydencja COP26 oraz Australia (w poniedziałek), Norwegia, Japonia i ponownie Australia (we wtorek) oraz USA, Francja i Międzynarodowe Stowarzyszenie Handlu Emisjami (w środę).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Pik
2 lata temu
Jak nie będzie jak naładować smartfona i laptopa bo wyłączą prąd, to skończy się pieprzenie o "zielonej energii".
Włodek
2 lata temu
Ludzie którzy uważają że trzeba walczyć z ociepleniem klimatu szybko zmienią zdanie jak zabraknie energii elektryczne lub paliwa dla rolników i nie będa mielico włożyć do garka albo biegać piechota do pracy i szkoły. tylko Prawdopodobnie zostaną oszukani i wmówi sie im że przyczyna jest krzys ekonomiczny lubjakieś inne obiektywne przyczyny
Włodek
2 lata temu
Polska znacznie zredukowała emisję Co2 . Znacznie bardziej zredukowała niż wiele dużych krajów np takich jak Niemcy USA czy Chiny które nie przystąpiły do tej zabawy w ekologię . Tymczasem CO2 nie jest gazem cieplarnianym i nie ma dowodów naukowych ze jest odpowiedzialny za zmiany klimatyczne . Prace naukowe mówiące że jest inaczej były pisane na zamówienie i potwierdzają nieprawdę. Ta cała walka z ociepleniem nie ma sensu bez zaangażowania największych państw czyli Chin , USA i Australii. Polska Ma mały udział w emisji CO2 bo ok 1% całej emisji. i nawet zmniejszenie jej do 0 kosztem ogromnych strat gospodarczych i wyrzeczeń nie ma sensu Nie mamy pieniędzy na tak kosztowne zmiany Ci co chcą ochładzać klimat powinni sfinansować to przedsięwzięcie np wybudować u nas dużą elektrownię atomowa a energia powinna być tania . Inaczej nie ma to sensu oprócz takiego że że ktoś chce zrobić świetny interes i powinniśmy się wypisać z tego interesu . Niemcy budują tymczasem wielką elektrownię węglową i nikt ich nie krytykuje prawdopodobnie żmiany klimatyczne powodowane są tak jak do tej pory przez zmiany aktywności Słońca ale na Słońce nie mamy wpływu . Koronaq słoneczna od dłuższego czasu zwiększa swoja temperaturę i wynosi rzędu miliona stopni K a więc znacznie więcej niż powierzchnia Słońca i jest zródłem olbrzymiej ilości niewidzialnego promieniowania elektromagnetycznego o duzej energii . To jest prawdopodobnie prawdziwa przyczyna ocieplania się klimatu
Edek
2 lata temu
Dziś duże przedsiębiorstwa płacą za 1MWh/300zł dzięki elektrowniom węglowym . Gdyby nie narzucony im system białych i i zielonych certyfikatów energia byłaby tańsza o połowę jak kiedyś. Od węgla nie odejdziemy ponieważ huty potrzebują węgla koksującego a elektrownie węglowe produkują popiół –główny składnik cementu. Będziemy płacić ekoterrorystom za białe i zielone certyfikaty aby móc dalej emitować a prąd i materiały budowlane wzrosną o kilkaset procent. W dłuższej perspektywie przemysł zachodu zabije nasz przemysł (konkurencję) a zostawi sobie rynek zbytu. Rozwiązaniem dla Polski jest wycofanie się z protokołu z Kioto i porozumienia klimatycznego tak jak to zrobiły USA oraz Kanada(Chiny i Indie w ogóle go nie podpisały).Ilość wyemitowanych pyłów i gazów przez przemysł to 3 procent (mówimy o pyłach i gazach a nie wyłącznie CO co lubią przytaczać ekolodzy).97 to erupcja czynnych wulkanów. Przemysł Europy to emisja na poziomie 14 procent w porównaniu z resztą świata (głownie Azja i USA). Tak dla przypomnienia w Europie mamy 12 aktywnych wulkanów. Chcemy coś zrobić od ręki to: ograniczmy przyrost ludności, wycinkę lasów,produkcję plastiku, wprowadźmy 5 letnią gwarancję na wszystkie produkty.
no tak
2 lata temu
pis parta na wskroś konserwatywna powinni się cieszyć ze ktoś ich porównał do czegoś tak wiekowego jak skamielina. Dali radę zawrócić nie tylko historię ale dotarli do prehistorii he he.