Zmiany Klimatu – Wszystkie wiadomości
UNIA EUROPEJSKA / "Wszystko się zmieniło". Timmermans o węglu jako alternatywie dla rosyjskiego gazu m.in. dla Polski
Kraje planujące spalanie węgla jako alternatywy dla rosyjskiego gazu mogą to robić zgodnie z celami klimatycznymi UE - podkreślił Frans Timmermans, odpowiedzialny za Zielony Ład w UE, w programie BBC Radio 4 Today. Jego wypowiedź przytacza portal Politico. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odniósł się m.in. do przykładu Polski.
ZMIANY KLIMATU / Kaczyński grozi wetem dla sztandarowego planu Unii Europejskiej
Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS), powiedział, że nie chce w tej chwili rozstrzygać, czy Polska zawetuje unijny pakiet "Fit for 55", ale - jak dodał - na pewno taka opcja też wchodzi w grę.
ZMIANY KLIMATU / "Wybiła ostatnia godzina dla węgla". Brytyjski premier o porozumieniu na konferencji klimatycznej COP26
Zawarte na ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 porozumienie całkowicie odmienia sytuację, bo "oznacza wybicie ostatniej godziny dla energetyki węglowej" - przekonywał w niedzielę Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii. Po wielu zmianach treści i negocjacjach, końcowy dokument zaakceptowali przedstawiciele niemal 200 państw.
ZMIANY KLIMATU / Coraz więcej uchodźców klimatycznych. Ludzie uciekają przed katastrofą
Katastrofy klimatyczne powodują trzy razy więcej przesiedleń, niż konflikty zbrojne i przemoc - wynika z raportu Biura Analiz Parlamentu Europejskiego, przedstawionego podczas szczytu klimatycznego COP26. Jak czytamy w dokumencie, od 2018 roku, z powodu zmian klimatycznych, przesiedlonych zostało 318 milionów osób.
ZMIANY KLIMATU / COP26 nadal bez porozumienia. Rozmowy cały czas trwają, choć konferencja miała się już zakończyć
Rozmowy w celu osiągnięcia porozumienia na ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow będą kontynuowane przynajmniej do sobotniego popołudnia. Według pierwotnego harmonogramu miała się ona zakończyć w piątek o godz. 18. Całą noc pracowano nad nową propozycją dokumentu końcowego w sprawie zmian klimatu.
COP26 / COP26: porozumienie w nocy. Trwa ostra dyskusja o pieniądzach
Kto sfinansuje walkę ze zmianami klimatu? To pytanie spędza sen z powiek uczestnikom szczytu klimatycznego w Glasgow. COP26 może przedłużyć się do nocy. Politycy zapowiadają, że próbują osiągnąć jak najbardziej ambitne porozumienie.
COP26 / USA i Chiny będą działać razem. Sojusz na rzecz klimatu
Nawet jeśli USA i Chiny na wielu płaszczyznach posiadają sprzeczne interesy, to obie strony zobowiązały się do zacieśnienia współpracy w zakresie działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.
COP26 / COP26. Projekt deklaracji wzywa do wzmocnienia celów redukcji emisji. Jest tylko jeden problem
Podczas trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 przyjęto projekt deklaracji, która wzywa państwa do wzmocnienia redukcji emisji dwutlenku węgla do końca 2022 roku. Zdaniem krytyków, dokument jest jednak zbyt ogólny i nie posiada wielu konkretów.
ZMIANY KLIMATU / Polski rząd laureatem ironicznej nagrody na COP26
Ironiczna nagroda "Skamieliny Dnia", przyznawana przez działaczy ekologicznych, trafiła w czwartek w ręce polskiego rządu. Powód? Złożenie zobowiązania do przyspieszenia rezygnacji z energetyki węglowej, a następnie wycofanie się z tej obietnicy.
COP26 / Ruszył COP26. Bez Władimira Putina i Xi Jinpinga
W Szkocji rozpoczął się 26. Szczyt Klimatyczny ONZ. W COP26 weźmie udział ponad 120 przedstawicieli państw i rządów. W Glasgow zabraknie Władimira Putina i Xi Jinpinga. Szczyt potrwa do 12 listopada. Czy bez najważniejszych polityków z Rosji i Chin szczyt będzie miał jakiekolwiek realne znaczenie? Zobaczymy. Polskę reprezentować będzie Mateusz Morawiecki.
ZMIANY KLIMATU / Susze i powodzie to nie wszystko. Jest jeszcze ludzkie zdrowie. Zmiany klimatu mogą mieć opłakany skutek
Zmiany klimatu wpływają nie tylko na warunki pogodowe, ale mają też negatywne konsekwencje na zdrowie i życie ludzkie - wynika z raportu "The Lancet Countdown". Naukowcy ostrzegają, że czeka nas gwałtowny wzrost chorób i liczby samobójstw.
ZMIANY KLIMATU / Alarmujący raport. Zmiany klimatu zwiększają ryzyko konfliktów i migracji
Zmiany klimatyczne przyczynią się do wzrostu geopolitycznych napięć oraz migracji - wynika z analiz amerykańskiego wywiadu, Pentagonu i innych rządowych agencji. Eksperci proponują m.in. stworzenie nowej ochrony prawnej dla uchodźców i migrantów.
ODRA / Wycieczkowiec na sprzedaż. Powód? Brak wody w rzece
Zmiany klimatyczne są faktem, przed którym nikt nie ucieknie. Przekonują się o tym również Polacy. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", ze względu na wysychającą Odrę władze Krosna Odrzańskiego musiały podjąć trudną decyzję. Zdecydowały się na sprzedaż 25-metrowego wycieczkowca.
ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ / Czas zielonych zmian. Co musimy zrobić dla Ziemi, aby przetrwała?
Topniejące lodowce, braki wody, fale upałów, susze i powodzie – skutki zmian klimatu towarzyszą nam każdego dnia. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że stan, do jakiego doprowadziliśmy naszą planetę, wymaga natychmiastowych działań. Oczekujemy tego od rządów, instytucji i wielkich korporacji, ale też powinniśmy od siebie samych.
EKOLOGIA / Kryzys klimatyczny. Czas odejść od węgla, górników trzeba przekwalifikować. Tanio nie będzie, ale się opłaca
Świat zmaga się z kryzysem klimatyczny, jak z nim walczyć? - Jesteśmy bardzo mocno włączeni w sprawiedliwą transformację, współpracujemy z kilkudziesięcioma gminami górniczymi w Polsce, ale ta współpraca obejmuje również samorządy innych krajów, które też odchodzą od węgla. Stworzenie nowych miejsc pracy to nie jest łatwy proces, nie da się tego zrobić w jeden dzień. Wymaga to wsparcia osłonowego dla pracowników górnictwa - powiedział w programie "Newsroom" Mirosław Proppe, prezes fundacji WWF Polska. - Być może będzie potrzebne dofinansowanie, pewien dochód gwarantowany. Lepiej wyrównać pensje górników, którzy będą szli do pracy w innych firmach, niż dopłacać do nierentownej firmy. Dopłacanie do takiej w nieskończoność będzie drenowało kieszenie podatników - dodał.
PIS / Globalne ocieplenie nie istnieje? Zaskakująca odpowiedź ministra
Czy istnieje coś takiego jak globalne ocieplenie? - Na pewno zmiany klimatu jakieś są, pytanie co je powoduje. Czy powoduje je człowiek, czy to zmiany naturalne. W tej kwestii jest wiele dyskusji - powiedział w programie "Newsroom" wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. - Nie jestem specjalistą od tej materii, co nie przysłania nam kwestii, że chcemy mieć czystsze powietrze, chcemy likwidować kopciuchy, chcemy, by transport w miastach był jak najbardziej zbiorowy. Pamiętajmy też o zdrowym rozsądku, bo polityka energetyczna najbardziej uderzy w wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Jeżeli prawica chce przegrać wybory, to będzie realizowała scenariusz polityki mainstreamu Unii Europejskiej - dodał
ŚRODOWISKO / Bill Gates chce "przyciemnienia słońca". Plany są już finansowane
Bill Gates wspiera badania mające zatrzymać skutki katastrofy klimatycznej. Technologię blokowania światła słonecznego opracowują naukowcy z Uniwersytetu Harvarda - donosi Forbes.
SAMORZĄD / Podatek od deszczu. Dulkiewicz: rząd z samorządu robi tego, co zabiera
Rząd pracuje nad podatkiem od deszczu, samorządy będą musiały zapłacić za wybrukowane skwery i rynki. - Rozmawiamy o dialogu, współpracy, dyskusji. To przepis prawa, który jest jeszcze przygotowywany, zwłaszcza w 30-lecie samorządu warto konsultować pewne rozwiązania prawne. Projekt zrobi z gminy inkasenta, czyli zbierającego podatek. Nie tylko od samorządu, ale też od obywateli. Obawiam się, że przy kolejnych wyborach znowu z samorządu zrobi się tego co zabiera, a z rządu tylko tego, co daje - powiedziała w programie specjalnym WP "Newsroom" Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Trzeba to policzyć. Ale jaki jest cel tego podatku? Na pewno wspólnie powinniśmy wziąć odpowiedzialność za zmianę klimatu, to jest absolutna racja. Temu, jak rozumiem, miało służyć powołane przez rząd przedsiębiorstwo Wody Polskie, które już pobiera opłatę. Ja bym się chciała spytać, na co idą te pieniądze? - dodała.