Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek
|
aktualizacja

Naukowcy odkryli ciekawy związek między pogodą a produktywnością pracowników

12
Podziel się:

Najnowsze badania wykazują, że upały – niezależnie od tego, czy miejsce pracy jest klimatyzowane, czy też nie – obniżają produktywność pracowników. Do takich wniosków dotarła grupa naukowców z University of Exeter w Anglii.

Naukowcy odkryli ciekawy związek między pogodą a produktywnością pracowników
Stała temperatura w fabryce wafli krzemowych – niezależnie od warunków panujących na zewnątrz – wynosi 25 st. C., a wilgotność utrzymywana jest na poziomie 60 proc. Mimo to produktywność pracowników spadała o 0,83 proc. za każdym razem, gdy temperatura na zewnątrz wzrastała o 1 st. C. Fotografia ilustracyjna: pracownik trzymający wafel krzemowy (Getty Images, Anatoly Morozov)

W wielu wcześniejszych badaniach analizowano wpływ wysokich temperatur na produktywność osób pracujących na zewnątrz i w budynkach nieklimatyzowanych. Naukowcy z Exeter postanowili dowiedzieć się, czy upały utrudniają pracę także w zaawansowanych technologicznie zakładach, w których warunki temperaturowe muszą być ściśle kontrolowane.

W tym celu przeanalizowano produktywność pracowników w chińskiej fabryce wafli krzemowych – kluczowego elementu paneli słonecznych. Stała temperatura w tym miejscu – niezależnie od warunków panujących na zewnątrz – wynosi 25 st. C., a wilgotność utrzymywana jest na poziomie 60 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dobre miejsce na ucieczkę przed jesienią i zimą. "Zazwyczaj jest ok. 20 st. C."

Jak czytamy w raporcie naukowców, "pomimo kontrolowanych warunków wewnątrz fabryki produktywność pracowników spadała o 0,83 proc. za każdym razem, gdy temperatura na zewnątrz wzrastała o 1 st. C.".

Jak czytamy w serwisie ScienceDaily, w badaniu uwzględniono tzw. temperaturę mokrego termometru – wskaźnik łączący maksymalną temperaturę w ciągu dnia oraz wilgotność powietrza. Zebrane dane przeanalizowano pod kątem indywidualnych wyników 635 pracowników pracujących w systemie zmianowym. Pod uwagę brano ilość i jakość wykonywanej przez nich pracy.

Spadek produktywności o 0,83 proc. na każdy 1 st. C. oznaczał, że pracownik produkował od 22,6 do 33,4 wafli mniej. Badanie wykazało również, że temperatura powyżej 28 st. C. wiązała się z 5,8 proc. niższą wydajnością w porównaniu z innymi dniami – czytamy.

Odkrycie naukowców pokazuje, że kontrola warunków w fabrykach czy biurach nie jest w stanie uchronić pracowników od skutków rosnących temperatur, a firmy od strat. "Zwykle myślimy o zmianach klimatu w kategoriach ich znaczenia na skalę globalną, ale mają one również wpływ na pojedyncze jednostki" - mówi współautor badania, dr Jingnan Chen z University of Exeter.

Dr Miguel Fonseca dodaje: "Politycy i biznesmeni mogą zakładać, że budynki z klimatyzacją złagodzą skutki zmian klimatycznych. W naszym badaniu wykazano, że sama kontrola temperatury nie wystarczyła, by odizolować firmę od skutków wysokich temperatur zewnętrznych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Tak o
9 miesięcy temu
Przecież do tego nie trzeba naukowców, każdy o tym wie że w upały gorzej się pracuje. Może nie każdy zwłaszcza nasi szefowie są nie do uczeni lub zapominają o tym.
Manveru
9 miesięcy temu
A brali ciśnienie pod uwagę? A samopoczucie pracowników przed wejściem na halę produkcyjną? Poziom nawodnienia i ilość cukru we krwi?
gen.BAZUKA
9 miesięcy temu
Badania te są tylko w jednym celu ! Aby wmówić Europejczykom ,że przybyli inżynierowie ,lekarze czy docenci zaraz po wyjściu z łodzi są zmęczeni,bo to wina pogoda w Europie i każdy Europejczyk musi na każdego przybysza pracować aby on się zaaklimatyzował ..A ten proces może nawet potrwać do przyszłego 8 pokolenia, nie licząc 3 pokoleń ,które po przybyciu na 100% zawsze są w szoku ze względu na szok pogodowy.
Czakis
9 miesięcy temu
Zauważyłem ze na wsi jak jest upał to strasznie muchy hałasują . A w zimie cisza . Tylko wiatr hula . Może dostanę jakieś dofinansowanie za moje odkrycie ?
iiiiiiiii
9 miesięcy temu
Wszędzie te reklamy podprogowe.