Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Komisja Europejska zgadza się na obowiązkową e-fakturę w Polsce

19
Podziel się:

Ministerstwo Finansów chce wdrożyć powszechne fakturowanie elektroniczne. Zgodę na obowiązkową e-fakturę w Polsce wydała Komisja Europejska, potrzebna jest jeszcze akceptacja Rady Unii Europejskiej — poinformował w środę resort finansów.

Komisja Europejska zgadza się na obowiązkową e-fakturę w Polsce
Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów Krajowy System e-Faktur miałby stać się rozwiązaniem obligatoryjnym w 2023 r. (East News, Arkadiusz Ziolek)

Od 1 stycznia br. podatnicy mogą wystawiać faktury ustrukturyzowane (e-fakturę) z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wystawianie faktur ustrukturyzowanych w KSeF jest dobrowolne, dostępne na równi z dotychczasowymi formami fakturowania – w postaci elektronicznej i papierowej.

Faktury ustrukturyzowane są sporządzane zgodnie z opracowanym przez MF wzorem faktury w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Faktura po jej wystawieniu jest przesyłana z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu (API) do centralnej bazy MF (KSeF), po czym jest dostępna w tym systemie i możliwa do pobrania przez kontrahenta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Poprawki do Polskiego Ładu. "Pracodawcy też są na wojnie"

W środę — informuje MF — Komisja Europejska w oparciu, o wniosek resortu finansów przygotowała i skierowała do Rady UE projekt decyzji derogacyjnej upoważniającej Polskę do wdrożenia obowiązkowego systemu fakturowania elektronicznego. Zdaniem resortu, decyzja Rady UE w tej sprawie powinna zapaść w ciągu kilku tygodni.

Ministerstwo oświadczyło, że pracuje nad koncepcją biznesową i prawną docelowego Krajowego Systemu e-Faktur. "Założeniem jest jak najpełniejsze wykorzystanie potencjału KSeF w fakturowaniu w zakresie udzielonej Polsce zgody przez instytucje UE. Uzgodnienie rozwiązań biznesowych i prawnych docelowego KSeF przeprowadzimy w dialogu z biznesem podczas szerokich konsultacji publicznych" - zapewniło Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministerstwa, Krajowy System e-Faktur miałby stać się rozwiązaniem obligatoryjnym w 2023 r.

Faktury są przechowywane i archiwizowane w systemie KSeF przez 10 lat. Wystawianie faktur ustrukturyzowanych uprawnia podatnika do zwrotu VAT w skróconym o 1/3 terminie – z 60 do 40 dni.

Uzyskanie dostępu do KSeF i wystawiania faktur ustrukturyzowanych odbywa się po uwierzytelnieniu podmiotów za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, kwalifikowanej pieczęci elektronicznej lub Podpisu Zaufanego – bezpośrednio w KSeF.

Przedsiębiorcy niebędący osobami fizycznymi, którzy nie mają pieczęci kwalifikowanej, mogą uzyskać dostęp do KSeF poprzez złożenie do naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienia (ZAW-FA) o nadaniu lub odebraniu uprawnień do korzystania z KSeF. W ten sposób wyznaczana jest osoba fizyczna, która będzie zarządzać uprawnieniami elektronicznie w systemie. Formularz jest dostępny na stronie www.podatki.gov.pl.

Resort zapowiada, że docelowo KSeF stanie się jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie narzędzi w Europie w zakresie wymiany informacji o zdarzeniach gospodarczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
subiektywnie
rok temu
nie wierzcie w amatorszczyznę i nieudolność PiSu; PiS razem z Solidarną Polską od lat tworzą skuteczną machinę do wyciągania od Polaków jak największej ilości pieniędzy... równolegle wydają nasze pieniądze z wielką swobodą i często w ukryciu łamiąc zasady jawności i przejrzystości... tworzą system sądownictwa, którego głównym zadaniem jest ochrona członków partii przed konsekwencjami prawnymi... niszczą relacje międzynarodowe, by innym krajom, szczególnie UE ograniczyć możliwości przeciwdziałania łamaniu demokracji i wprowadzaniu mechanizmów totalitarnych o znamionach faszystowskich..... to jest ewidentne niszczenie Polski na rzecz władzy i bogacenia członków partii, ich rodzin i przyjaciół
bibi
rok temu
To jest kontynuacja palny, którego zadaniem jest kontrolowanie i opodatkowanie każdej złotówki jaka jest w portfelu obywatela. Jesteś przestępcą, bo coś posiadasz. Ty masz posiadać tyle ile faszyści tobie pozwolą.
cdsd
rok temu
Zero stabilności prawnej i podatkowej. Jak gospodarka ma rosnąc? U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
pmfull
rok temu
A Putek rozwali to całe 5G i porobione :D
zzz
rok temu
Jak będą wybory to głosuj na nową parię nie na tych co już są lub byli zapamiętaj ich twarze i więcej nie głosuj. Daj szansę innym a nie jak u nas jest z dziada, pradziadza itp....na tych samych układy i układziki. Musimy z tym skończyć i żyć po naszemu.