Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Komisja śledcza ds. VAT. Mateusz Szczurek będzie tłumaczył się prokuraturze

17
Podziel się

Marcin Horała złoży w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra finansów Mateusza Szczurka. Zapowiedział to podczas obrad komisji śledczej ds. VAT.

Marcin Horała (z prawej), przewodniczący komisji śledczej ds. VAT
Marcin Horała (z prawej), przewodniczący komisji śledczej ds. VAT (PAP, PAP/Tomasz Gzell)
bDTbXZyt

Chodzi o luty 2015, gdy ówczesny szef resortu finansów miał nie dopełnić obowiązków i w efekcie doprowadzić do szkody Skarbu Państwa w kwocie mogącej dochodzić do 8 mld zł.

- Pan Mateusz Szczurek uniemożliwił uzyskanie wpływów z podatku VAT w odpowiedniej wysokości, a także zablokował rozwiązania legislacyjne, które mogły skalę wyłudzeń zmniejszyć - powiedział Marcin Horała z PiS, przewodniczący komisji.

- Minister Szczurek dopuścił do dalszego trwania praktyk polegających na wyłudzaniu podatku VAT - uważa Horała.

bDTbXZyv
Zobacz także: Obejrzyj także: Donald Tusk będzie zeznawał w sprawie luki VAT

"Niniejszym komisja zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pana Mateusza Szczurka. W lutym 2015 roku. To jest w okresie, gdy pełnił funkcję ministra finansów. Przestępstwo to polegało na niedopełnieniu obowiązków poprzez niedopuszczenie do przeprowadzenia prac legislacyjnych i przyjęcia w formie ustawy rozwiązań prawnych, uszczelniających system podatkowy w zakresie poboru podatków od towaru i usług, które zapobiegałaby dokonywaniu wyłudzeń od podatku i usług oraz zaniżania należnego podatku od towaru i usług. Co może stanowić czyn opisany w artykule 231 par. 1 i 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks Karny" - brzmi treść wniosku.

Zbigniew Konwiński (PO) złożył co prawda wniosek formalny, by zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ministra Szczurka głosować na następnym posiedzeniu. - Nie mieliśmy okazji się z nim dokładnie zapoznać - argumentował.

bDTbXZyB

- Byłbym w stanie przychylić się do wniosku formalnego posła Konwińskiego, gdyby nie to, że jutrzejsze posiedzenie się nie odbędzie, bo świadek przedłożył zwolnienie lekarskie. A później już nie zdążymy - odpowiedział Horała.

Zawiadomienie zostanie więc złożone. Trzech posłów PiS było za, dwóch posłów opozycji - przeciw.

Mateusz Szczurek był ministrem finansów od 2013 do 2015 r.

bDTbXZyC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTbXZyW
KOMENTARZE
(17)
Jan z Bydgosz...
2 lata temu
Kiedy wniosek przeciw PiS, który był przeciw wprowadzeniu JPK. Kiedy CBA zajmie się koperta dewelopera z 50.000,00 złotych. Kiedu KAS we Wrocławiu zajmie się 15 ha Mateusza. Kiedy Watykan pociągnie do odpowiedzialności księdza, który bez zgody papieża sprzedał 15 ha. Kiedy rozliczony zostanie ten, który wyprowadził do Luksemburga 70 000 000 złotych z systemu SKOK.
Pio
2 lata temu
Człowiek, który rozpoczął walkę z wyłudzeniami Vat - trzymaj się Mateusz jesteśmy z Tobą. Wszystkie Twoje projekty skradł pis i teraz robią sobie używkę puszczając transmisję z przesłuchań w tvp - byłej publicznej telewizji, a przekupiony z publicznych pieniędzy naród głosuje bo myśli że pis będzie rozdawał dalej. Rozdawanie nie skończy się, a policyjne państwo będzie szperało w naszej historii i zawsze znajdzie coś co będzie podlegało karze bo zmienią Konstytucję i tak sobie ją napiszą jak im będzie wygodniej. Pieniądze na daniny będą mieć z mandatów karnych i skarbowych. Jednym będą rozdawać (wyborcom pis) innym zabierać (przedsiębiorcą). Tych pierwszych jest więcej więc będą rządzić i nic im się nie udowodni bo prawo będzie stało po ich stronie. Ludzie obudźcie się ! jest już późno, ale jeszcze nie za późno. Czy przedwyborcza kasa dla emerytów, a teraz 1500 dla rodziców w miesiącu wyborów to nie łapówka żebyście prawidłowo głosowali?
pis=mafia
2 lata temu
pisowska prokuratura pomęczy a pisowski sąd skaże bo tak se wymyślili pisowcy, tego że im szczurek zostawił gotowe projekty już milczą inna sprawa że głupole z po napisali projekty i ich na szybko nie wdrożyli i teraz pisowska mafia ma używanie, populista raz władzy łatwo nie odda
bDTbXZyX
Xionc
2 lata temu
Horała powinieneś wiedzieć, że nie można służyć dwóm Panom
pitr
2 lata temu
Zaden rozsadny prokurator nie podpisze sie pod aktem oskarzenia, wspólczuć Sadowi do którego to trafi , babol na lata , bez perspektywy zakończenia.
...
Następna strona