Notowania

Komisja śledcza ds. VAT. Mateusz Szczurek będzie tłumaczył się prokuraturze

Marcin Horała złoży w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra finansów Mateusza Szczurka. Zapowiedział to podczas obrad komisji śledczej ds. VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Marcin Horała (z prawej), przewodniczący komisji śledczej ds. VAT (Fot: PAP/Tomasz Gzell)

Chodzi o luty 2015, gdy ówczesny szef resortu finansów miał nie dopełnić obowiązków i w efekcie doprowadzić do szkody Skarbu Państwa w kwocie mogącej dochodzić do 8 mld zł.

- Pan Mateusz Szczurek uniemożliwił uzyskanie wpływów z podatku VAT w odpowiedniej wysokości, a także zablokował rozwiązania legislacyjne, które mogły skalę wyłudzeń zmniejszyć - powiedział Marcin Horała z PiS, przewodniczący komisji.

- Minister Szczurek dopuścił do dalszego trwania praktyk polegających na wyłudzaniu podatku VAT - uważa Horała.

Obejrzyj także: Donald Tusk będzie zeznawał w sprawie luki VAT

"Niniejszym komisja zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pana Mateusza Szczurka. W lutym 2015 roku. To jest w okresie, gdy pełnił funkcję ministra finansów. Przestępstwo to polegało na niedopełnieniu obowiązków poprzez niedopuszczenie do przeprowadzenia prac legislacyjnych i przyjęcia w formie ustawy rozwiązań prawnych, uszczelniających system podatkowy w zakresie poboru podatków od towaru i usług, które zapobiegałaby dokonywaniu wyłudzeń od podatku i usług oraz zaniżania należnego podatku od towaru i usług. Co może stanowić czyn opisany w artykule 231 par. 1 i 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks Karny" - brzmi treść wniosku.

Zbigniew Konwiński (PO) złożył co prawda wniosek formalny, by zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ministra Szczurka głosować na następnym posiedzeniu. - Nie mieliśmy okazji się z nim dokładnie zapoznać - argumentował.

- Byłbym w stanie przychylić się do wniosku formalnego posła Konwińskiego, gdyby nie to, że jutrzejsze posiedzenie się nie odbędzie, bo świadek przedłożył zwolnienie lekarskie. A później już nie zdążymy - odpowiedział Horała.

Zawiadomienie zostanie więc złożone. Trzech posłów PiS było za, dwóch posłów opozycji - przeciw.

Mateusz Szczurek był ministrem finansów od 2013 do 2015 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: komisja śledcza ds. VAT, mateusz szczurek, gospodarka, wiadomości, podatki, vat
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-05-2019

pis=mafiapisowska prokuratura pomęczy a pisowski sąd skaże bo tak se wymyślili pisowcy, tego że im szczurek zostawił gotowe projekty już milczą inna sprawa że … Czytaj całość

29-05-2019

Jan z BydgoszczyKiedy wniosek przeciw PiS, który był przeciw wprowadzeniu JPK. Kiedy CBA zajmie się koperta dewelopera z 50.000,00 złotych. Kiedu KAS we Wrocławiu … Czytaj całość

29-05-2019

PioCzłowiek, który rozpoczął walkę z wyłudzeniami Vat - trzymaj się Mateusz jesteśmy z Tobą. Wszystkie Twoje projekty skradł pis i teraz robią sobie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)