Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
JCK
|

Koniec z dopłacaniem do Kościoła. Ksiądz na etat. Tego chcą Polacy

1123
Podziel się:

Ludzie mają dość przepychu i bogactwa Kościoła. Z sondażu dla Super Expressu wynika, że Polacy chcą aby ksiądz pracował na umowę o pracę, a sam Kościół stracił dotacje z budżetu państwa. Chcemy także jasnego cennika za posługę.

Koniec z dopłacaniem do Kościoła. Ksiądz na etat. Tego chcą Polacy
W III RP budżet państwa przeznaczył dla kleru ok. 2,5 miliarda złotych (East News, LUKASZ SZELAG)
bEJIHBFh

Większość Polaków deklaruje się jako osoby wierzące, ale z duchowieństwem coraz mniej osób chce mieć cokolwiek wspólnego – pisze Super Express.

W III RP budżet państwa przeznaczył dla kleru ok. 2,5 miliarda złotych sfinansowanych z podatków wszystkich Polaków. Jak pisaliśmy w money.pl, państwo z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na dopłaty do świadczeń emerytalnych duchownych. W najbliższych latach wydatki mogą jeszcze wzrosnąć.

W ocenie gazety, obnoszenie się Kościoła z bogactwem, co chwila wybuchające skandale związane z pedofilią wśród księży sprawiają, że wierni odwracają się od księży.

bEJIHBFj
Zobacz także: Nie zgadzają się na podniesienie składki zdrowotnej. "Te pieniądze można wziąć w sposób sprawiedliwszy"

Na pytanie "Czy uważasz, że Kościół w Polsce powinien być dotowany przez podatników" aż 91 proc. naszych czytelników odpowiedziało, że nie. Jedynie 7 proc. Polaków było za utrzymaniem Funduszu Kościelnego, zaś pozostali nie mieli zdania.

89 proc. zapytanych stwierdziło, każdy ksiądz powinien się rozliczać jak większość osób na etacie i tak jak w ich przypadku pensje wypłacałby pracodawca.

bEJIHBFp

89 proc. uznało, że cennik za posługę, tj. ślub czy chrzest, powinien być jednakowy w każdej parafii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJIHBFK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1123)
Józef
miesiąc temu
Niech wierni utrzymują "cołaskabiorców" jeśli chcą, ale myślę, że ksiądz powinien pracować zawodowo, a tzw. posługę bożą głosić sobie w wolnym czasie, a nie garściami drzeć z kasy publicznej, także tych co taki boży pośrednik jest niepotrzebny.
pan mietek
2 miesiące temu
Tak mają dość, że pójdą dalej głosować na prawicowo-kościelnych oszołomów z pisu i konfederacji, albo nie będzie się chciało leniom pójść głosować.
hmmm
2 miesiące temu
jaki etat?? to nie zawód halo ,ponoć powołanie ,maja żyć z "co laska" tylko za dużo dajecie a sakramenty za darmo ,czy aż tak się wypaczyła ta religia że zapomnieliście jej zasady??Apostołowie mieli swoje zawody ,słowo boże głosić jako posłannictwo
bEJIHBFL
wolt-r
2 miesiące temu
Dr A. Polaczkiewicz z zespołem wyliczył, że w ostatnim czasie wpływy dla kościoła rzymskokatolickiego w Polsce to prawie 20 mld zł rocznie. Fundusz Kościelny czy finansowanie lekcji religii to tylko drobna część w porównaniu do tych wszystkich ulg podatkowych, finansowych i bonifikat na każdym kroku i szczeblu.
niedowiarki
2 miesiące temu
odczepcie się od księży bo każdy z nich ma kontakt z bogiem, co niektórzy mają nawet do niego telefon
...
Następna strona