Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Koniec z rozliczaniem PIT-ów. Najpierw pracownicy, później przedsiębiorcy

76
Podziel się:

Kto nie chce, nie lubi albo nie ma czasu na składanie rocznego zeznania podatkowego, ten nie będzie musiał tego robić. Już od 15 lutego rusza bowiem platforma "Twój e-PIT", na której zeznanie złożą za nas urzędnicy. W kolejnym roku do programu wciągnięci będą przedsiębiorcy.

Rewolucja w rozliczaniu PIT oszczędzi stresu podatnikom
Rewolucja w rozliczaniu PIT oszczędzi stresu podatnikom (PAP)
bEIJwCMR

To najważniejszy projekt informatyczny resortu finansów na 2019 rok - poinformował Polską Agencję Prasową Przemysław Koch, pełnomocnik ds. informatyzacji w Ministerstwie Finansów.

W przyszłym roku skorzystają z niego wszyscy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. To znaczy wszyscy pracownicy oraz sprzedający papiery wartościowe.

Od 2020 roku z rozwiązania będą mogli skorzystać również przedsiębiorcy, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Czyli ci, którzy co roku składają PIT-36 i PIT-36L. Udogodnienia odczują również ci, co zarabiają na wynajmie. PIT-28 również rozliczą urzędnicy.

bEIJwCMT
Zobacz także: Zobacz także: Rozliczasz PIT? Zobacz, z jakich ulg możesz skorzystać

- Aktualnie trwają testy akceptacyjne usługi "Twój e-PIT". Przygotowujemy się do testów wydajnościowych systemu, które rozpoczniemy na początku przyszłego roku" - powiedział przedstawiciel ministerstwa. System ma obsługiwać kilkadziesiąt deklaracji i kilkaset komunikatów na sekundę.

bEIJwCMZ

Jak to będzie działać? Użytkownik zaloguje się na indywidualne konto, gdzie będzie mógł przejrzeć swoje zeznanie podatkowe. Jeśli nie zechce nic zmieniać, to nawet nie musi z nim nic robić. Po upływie terminu fiskus po prostu uzna, że zostało zaakceptowane i złożone.

Podatnik będzie jednak miał możliwość edycji niektórych komórek w formularzu. Będzie mógł na przykład odliczyć ulgi (skarbówka nie wie, z jakich ulg mamy prawo skorzystać) czy wybrać organizację pożytku publicznego, na którą zechce oddać swój jeden procent podatku. I wtedy zaakceptować.

Będzie można też sprawdzić, czy podatek trzeba dopłacić, czy raczej możemy spodziewać się zwrotu.

bEIJwCNa

- W przypadku konieczności zapłaty podatku, zintegrujemy usługę z płatnością on-line. Należny podatek PIT od razu będzie można zapłacić i otrzymać potwierdzenie - powiedział Przemysław Koch. - Obecnie weryfikujemy gotowość banków do implementacji usługi natychmiastowego przelewu podatkowego.

To oznacza, że podatek zapłacimy mniej więcej tak samo, jak płacimy za zakupy w sklepach on-line.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEIJwCNu
podatki
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
POPIS ludu
3 lata temu
no tak - typowo polskie - co nie zrobisz zaraz setki marudzących, że po co ,na co.
Polak
3 lata temu
To dobra wiadomość. Oszczędność: papieru czyli środowiska naturalnego, pracy podatnika, częściowo pracy urzędnika, doradcy podatkowe więc naszych kosztów.
babcia
3 lata temu
TO JEST CHYTRY WYBIEG RZĄDU ,ŻEBY DORWAĆ SIĘ DO 1 % i OFIAROWAĆ NA FUNDACJĘ RYDZYKA LUB INNĄ WYIMAGINOWANĄ PISOWSKĄ !!!! NIE DAJCIE SIĘ NABRAĆ , CZY JESTEŚCIE TACY OGRANICZENI ,ŻE NIE DACIE RADY SAMI WYPEŁNIĆ PITA ?????
bEIJwCNv
zxc
3 lata temu
Nie, nie mamy spokojnej głowy, tylko kolejne problemy. Dobrze wiemy, że nie można ufać rozliczeniom US, bo często się mylą a odpowiedzialność zrzucają na obywatela. Do tego wcisną 1% do Caritasu albo innego szemranego interesu. Czyli teraz trzeba wejść na stronę (proces logowania też zagmatwany będzie), pobrać swoje rozliczenie, przejrzeć je, poprawić i z powrotem wysłać.
Adam
3 lata temu
I takim sposobem 1% tylko na rydzyka będzie pisane przez urzędników, ewentualnie na inne instytucje kościelne. Mafia ma się dobrze. Po drugie nie dam rozliczać im PIT 38, bo nie bede płacił podatków z zysków ze sprzedaży za ten rok skoro w poprzednich latach miałem straty.
...
Następna strona