Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Koniec zbierania nakrętek. Możliwe tylko do połowy 2024 r.

168
Podziel się:

Popularne akcje zbierania nakrętek na zakup np. sprzętu dla niepełnosprawnych, w które zaangażowane są lokalne społeczności, wkrótce odejdą do lamusa - pisze portal Prawo.pl. Za sprawą unijnej dyrektywy już w połowie 2024 r. może się to okazać niemożliwe.

Koniec zbierania nakrętek. Możliwe tylko do połowy 2024 r.
Kosz na plastikowe zakrętki (Licencjodawca, Karol Makurat/REPORTER)

Kres zbierania nakrętek. Wszystko za sprawą unijnej dyrektywy SUP, zgodnie z którą od połowy 2024 r. wszystkie nakrętki plastikowe w całej Unii Europejskiej powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju - butelki czy kartonu.

Jak podaje Prawo.pl, niektóre firmy, również w Polsce, już stosują przepisy tej dyrektywy. Zmiany te tłumaczą względami środowiskowymi. Dzięki nim można poddać recyklingowi całe opakowanie, a tym samym zmniejszyć ilość plastiku, która mogłaby przedostać się do środowiska - podaje serwis, cytując wpis na stronie jednego z producentów napojów.

Zbieranie nakrętek traci sens

Według cytowanego przez Prawo.pl Szymona Dziak-Czekana ze stowarzyszenia Polski Recykling zbieranie nakrętek było po pierwsze nauką selektywnej zbiórki u źródła, a po drugie - fundacje mogły na tym nieco zarobić.

Ale jeżeli w całej Polsce mamy już od kilku lat odbiór odpadów komunalnych w podziale na pięć frakcji, to zbieranie nakrętek oddzielnie traci sens - zaznaczył.

Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw, twierdzi, że dziś zbieranie nakrętek to "ekościema" i wprowadzanie chaosu informacyjnego.

Zyskujemy na nich niewielką ilość zebranych nakrętek, ale tracimy pozostałą, odkręconą część, bo te odkręcone nakrętki trafiają w sortowni do frakcji drobnej, a stamtąd nikt już ich nie odzyska. Stąd unijny nakaz przytwierdzania nakrętki do butelki - wyjaśnił ekspert, cytowany przez Prawo.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(168)
wojt
5 dni temu
po pierwsze jeżeli chodzi o nakrętki do pet widać jaką inteligencją świecą ci ludzie którzy tam zasiadają kompletne zero jeżeli chodzi o tą ustawę nie mówiąc o innych ustawach-po pierwsze nie da się nalać płynu z pet bez całkowitego usunięcia nakrętki grozi to ochlapaniem lub zranieniem więc co zagrożenie utraty zdrowia unia czyli niemcy dbają o swoją chorą wyobrażnię albo o pieniądze (na pewno) pokażcie faka przy wyborach bo inaczej wylądujecie w świecie bez zasad z ochlapaną niezależnością
mag
1 tyg. temu
I tak odrywam te nakrętki bo cholery można dostać jak są przytwierdzone. Nic dziwnego, że w :Mlekpolu" zauważyli już "niezadowolenie klientów". Jak Unia nie potrafi rozwiązywać prawdziwych problemów - imigracji, przestępczości itp. to urzędnicy podejmują działania pozorne, które mają uzasadnić ich istnienie. Jak mawiał Śp. Stefan Kisielewski - "Socjalizm to ustrój, który bohatersko walczy z problemami nieznanymi w innych ustrojach".
Kris
miesiąc temu
Mnie wkurzają te nakrętki przytwierdzone u po prostu odrywam I tak segreguje i tak .
Kris
miesiąc temu
Interes z innej perspektywy
Unia chory tw...
miesiąc temu
Co co siedzą w tej uni nie wiedzą co wymyślać mają nierówno pod sufitem
...
Następna strona